Automobily

Elektrický Cadillac Escalade IQ ponúkne dojazd 450 míľ a výkon 750 koní

Cadillac Escalade IQ

General Motors ponúka elektrické autá na všetky strany, od relatívne lacného modelu Chevrolet Equinox EV po vlajkovú loď Cadillac Celestiq super-sedan,. Všetky modely sú aktuálne jazdiace na modulárnej platforme Ultium. Táto flexibilná architektúra dostáva ďalší variant s masívnym Cadillac Escalade IQ 2025, plne elektrickým SUV, ktoré sa pripojí k svojmu súrodencovi so spaľovacím motorom v ponuke spoločnosti.

Cadillac Escalade v elektrickom prevedení má vynikajúce aerodynamické prvky…

Škálovateľná platforma Ultium EV pojme 24-modulovú batériu Escalade IQ, dvakrát tak veľkú, ako dostalo menšie SUV Lyriq .

Model Escalade je jedným z najdôležitejších vozidiel stajne Cadillac, takže automobilka vrhla všetko, čo mala, na elektrickú verziu IQ. S dojazdom 450 míľ (724 km) deklarovaným spoločnosťou GM, vďaka batérii s kapacitou viac ako 200 kilowatthodín využiteľnej energie, sú predbežné špecifikácie Escalade IQ rovnako pôsobivé ako jeho odvážny štýl. Pridajte obrazovku infotainmentu na celej palubnej doske, pohin všetkých štyroch kolies a ťažnú kapacitu až 3628 kg a máte ingrediencie pre ďalšie príťažlivé praktické luxusné SUV – tentoraz však elektrické.

Škálovateľná platforma Ultium EV pojme 24-modulovú batériu Escalade IQ, dvakrát tak veľkú, ako dostalo menšie SUV Lyriq s jej polovičnou využiteľnú kapacitu 102,0 kWh oproti novému konceptu. Cadillac sa zatiaľ neponáhľa s konkrétnymi údajmi, ale kapacita jeho 200-kWh batéria znie ako iterácia 212 kWh baterky použitej v GMC Hummer EV . Rovnako ako Hummer, aj Escalade IQ bude využívať 800-voltovú elektrickú architektúru, ktorá sa pravdepodobne zhoduje s 350-kilowattovou maximálnou rýchlosťou jednosmerného nabíjania jeho koncernového bratranca.

Cadillac hovorí, že IQ poskytne dojazd až 100 míľ (160 km) za 10 minút nabíjania na verejnej 350 kW nabíjačke. Štandardom je 240-voltová dvojúrovňová palubná nabíjačka, ktorá dobíja Escalade rýchlosťou 14,8 míľ (24 km) za hodinu pri výkone 7,7 kW. Cadillac Escalade IQ dokáže akceptovať výkon až 19,2 kW zo striedavého prúdu a na 240-voltovej zásuvke, ktorá dokáže poskytnúť toľko šťavy, že sa SUV nabije na 100 percent za približne 13 hodín alebo na  prejdenie 37 míľ (60 km) za hodinu nabíjania.

Vďaka dvojici elektromotorov s permanentnými magnetmi sa Escalade IQ môže pochváliť štandardným pohonom všetkých kolies s výkonom 680 koní a krútiacim momentom 615 Nm v bežnom režime jazdy SUV. Prepnite ho však na takzvanú Velocity Max a tieto čísla vyskočia na 750 koní a 785 Nm o ktorých Cadillac tvrdí, že rozbehnú Escalade na 60 míľ za hodinu (100 km/h) za menej ako 5 sekúnd. Escalade IQ 2025 bude podľa odhadov spoločnosti schopný ťahať aj 3628 kg nákladu. Jazda jedným pedálom a voliteľná regenerácia bŕzd sú štandardom, rovnako ako tepelné čerpadlo, ktoré pomáha znižovať energetickú záťaž z päťzónovej automatickej klimatizácie.

Rovnako ako jeho príbuzní GMC Hummer a Chevrolet Silverado EV , aj Escalade IQ dostane riadenie štyroch kolies s funkciou nízkorýchlostnej diagonálnej jazdy s názvom Cadillac Arrival Mode. Štandardom je vzduchové odpruženie a magnetické tlmiče, ktoré znižujú Escalade až o 50 mm kvôli aerodynamike alebo ho o 25 mm zvyšujú kvôli svetlej výške. Elektrické SUV sa bude môcť pochváliť aj funkciou externého generátora (V2H) v rámci svojho obojsmerného nabíjacieho systému, čo znamená, že zákazníci budú môcť čerpať energiu priamo zo svojich áut prostredníctvom správne nainštalovanej domácej nabíjačky.

Každý Cadillac Escalade od prvého vyrobeného modelu z roku 1999 má impozantný štýl a to sa nezmení ani s novým elektrickým variantom. Escalade IQ zdieľa veľa dizajnovej DNA s modelom s vnútorným spaľovaním , so vzpriamenou prednou maskou chladiča a dlhou líniou strechy, ale mnohé detaily boli prepracované pre lepšiu aerodynamiku a futuristickejší vzhľad. Na druhej prednej strane sú vertikálne svetlomety odchýlkou ​​od prižmúrených očí klasického modely Escalade s podsvietenou mriežkou chladiča Cadillac IQ, ktorá vyzerá menej drzo a hranato, ako niektorí z nás očakávali.

Cadillac Escalade IQ 2025 je agresívne naklonený dopredu, čím sa odchyľuje od hranatejších línií strechy variantov so spaľovacím motorom. Zadná hrana má tenký, ostrý pás osvetlenia – pripomínajúci motív podobný chvostu, ktorý sme videli na každej Escalade od modelu 2015 – no teraz je každé zadné svetlo rozdelené na dva prvky, pričom spodné jednotky jasne vzdávajú hold nádhernému súrodencovi s menom Cadillac Celestiq .

Cadillac s novým dizajnom neignoroval ani aerodynamiku, optimalizoval tvar odtokových hrán vozidla, vyhladil spodok karosérie a pridal mriežky chladiča na prednú časť, ktoré sa zatvárajú, keď sú požiadavky na chladenie nízke. Čistým výsledkom tejto práce je o 15 percent nižší koeficient odporu vzduchu čo v praxi znamená, že elektrický Cadillac Escalade IQ môže dosiahnuť koeficient odporu vzduchu niekde na úrovni 0,31 aj napriek jeho mohutnej konštrukcii.

Elegantný, moderný vzhľad sa podstatne premietol aj do obrovskej kabíny. Hlavným prvkom používateľského zážitku je masívna sada obrazoviek s celkovou uhlopriečkou 55 palcov. Digitálny združený prístrojový štít a stredová dotyková obrazovka, stojace proti sebe, dominujú displeju, pričom sekundárna dotyková obrazovka je priamo pred spolujazdcom. Kabína má tiež zložitú perforáciu kožených sedadiel  a laserom leptané drevené obloženie, ktoré je v noci podsvietené.

Cadillac Escalade IQ 2025 bude mať podľa spoločnosti počiatočnú cenu „okolo 130 000 dolárov“. Escalade IQ, ktorý bol postavený v závode GM Factory Zero v Hamtramcku v štáte Michigan, sa začne vyrábať v lete budúceho roka pre dodávky zákazníkom do konca roka 2024.

Pripojí sa tak k modelom Escalade s vnútorným spaľovaním v ponuke značky Cadillac, ktoré momentálne začínajú na cene 81 190 dolároch, pričom vlajková loď Escalade-V  sa ponúka za 152 590 dolárov . Úplný cenový rozpis pre IQ nie je k dispozícii, ale bude k dispozícii v dvoch úrovniach výbavy: Luxus a Šport. K dispozícii bude sedem farieb karosérie, pričom na šiestich z nich bude k dispozícii kontrastná čierno lakovaná strecha.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button