Automobily

McLaren tvrdí, že elektrický hypercar nepotrebuje 2 000 koní, no musí byť ľahký

McLaren elektrický nástupca P1

Po modeli McLaren P1 sa objavilo pomerne veľa hypercarov, no britska značka ešte nevydala skutočného nástupcu. Tvorcovia divokých mašín  z Wokingu si doprajú čas, pretože ďalší vlajkový model bude predstavený až v roku 2030. Keď nakoniec dorazí, tento korunovačný klenot britskej značky nebude mať spaľovací motor. Hovorí sa dokonca o forme čistého elektromobilu, podobne ako pri nástupcovi Porsche 918 Spyder.

McLaren zvýšený záujem o elektromobily zatiaľ neeviduje…

McLaren sa neponáhľa s predstavením úplne elektrickej náhrady svojho azda najpopulárnejšieho modelu P1.

Generálny riaditeľ spoločnosti McLaren Automotive, Michael Leiters, sa nechal počuť, pri rozhovore pre zahraničný portál Autocar, že nástupca modelu P1 bude čisto elektrická náhrada a dokonca nebude potrebovať šialený výkon, pretože inžinieri pracujú na radikálnom znižovaní hmotnosti pripravovaného elektromobilu. „Nechceme vyrobiť auto s hmotnosťou 2 000 kg a výkonom 2 000 k. To môže urobiť každý, ale britská značka to neurobí, pretože to nie je v takzvanej DNA McLarenu“.

Cieľom je vyrobiť hyperauto s nulovými emisiami s približne rovnakou hmotnosťou ako 750S ktoré pred pridaním tekutín (nasucho) nakloní misku váh na pozoruhodne nízkych 1 277 kg. Nech už McLaren príde s čímkoľvek, Leiters povedal, že bude musieť prekonať ekvivalentný model so spaľovacím motorom z hľadiska výkonu aj ovládateľnosti. S novým elektrickým hypersportom sa počíta niekedy v roku 2030.

Pri pohľade na údaje o výkone a hmotnostiach iných konkurenčných automobilov, ktoré obdivujeme v bohatej sfére elektrických hyperautomobilov, má napríklad rekordný chorvátsky model Rimac Nevera výkon 1 914 koní a hmotnosť 2 150 kg. Pininfarina Battista má 1 900 koní a váži 2 063 kg, zatiaľ čo Lotus Evija má výkon až 2 011 koní a je podstatne ľahší s hmotnosťou len 1 680 kg. Porsche nezverejnilo úplné ppodrobnosti o modeli Mission X, ale uviedlo, že koncept má pomer výkonu a hmotnosti 1:1.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

McLaren sa neponáhľa s predstavením úplne elektrickej náhrady svojho azda najpopulárnejšieho modelu P1, pretože interné štúdie ukázali, že zákazníci ešte nepožadujú a ani nechcú od McLarenu elektrické modely. Leiters tvrdil, že popularita 750S ukazuje, že  spaľovací motor je stále veľmi žiadaný v oblasti superšportov, ale pripúšťa, že niektorí ľudia chcú objavovať aj čisto elektrické výkonné autá. Počas prechodu z konvenčných pohonov na elektrinu budú k dispozícii plug-in hybridné modely založené na novom motore V8 ako aj s využitím úspornejšej V6-ky.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button