Automobily

Hennessey Venom F5 Revolution Roadster debutuje s výkonom 1 817 koní a cenou 3 milióny dolárov

Hennessey Venom F5 Revolution

Hennessey prisľúbil debut modelu odvodeného od stroja Venom F5  na 18. augusta počas autoshow  Monterey Car Week. Očividne sa však ale s odhalením poponáhľal, pretože všetky informácie o novom brutálnom hyperšporte F5 Revolution Roadster získavame práve teraz, pár dní pred jeho oficiálnym predstavením na The Quail.

Hennessey prichádza s informáciami v predstihu…

Strecha Hennessey F5 Revolution Roadster je vyrobená z tuhého kompozitu z uhlíkových vlákien a zvnútra vystlaná Alcantarou.

Ako sa očakávalo, Hennessey predstavilo svoj hyperšport s otvorenou strechou a  rovnakými aerodynamickými vylepšeniami zameranými na trať, aké sme videli v januári pri debute modelu s pevnou strechy s označením F5 Revolution . Toto auto bolo pokušením fanúšikov už v máji, keď značka Hennessey zdieľala na Facebooku fotografiu šéfa spoločnosti Johna Hennesseyho stojaceho s legendou NBA Michaelom Jordanom vedľa čierneho Venoma F5 . V príspevku sa uvádzalo, že auto je „špeciálny Venom F5 pre špeciálneho priateľa“ a teraz už chápeme prečo. Na tomto obrázku bola viditeľná iba časť auta, ale vyzerá presne ako F5 Revolution Roadster, ktorý teraz môžeme vidieť až po čierny vrch so žltým lemom.

Ak poznáte model F5 Revolution, na Revolution Roadster nenájdete žiadne vizuálne prekvapenia. Mierne upravená je predná maska s difúzormi, veľké krídlo vzadu a prelisy na bokoch prednej časti. A áno, aj napriek odnímateľnej streche je tu predsa len taká pomyselná strecha či skór kryt motora, ktorý spojený len mierne prekrýva kokpit, keď je odkrytá jednodielna strecha.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Keď už sme pri tom, strecha F5 Revolution Roadster je vyrobená z tuhého kompozitu z uhlíkových vlákien a zvnútra vystlaná Alcantarou. Hennessey hovorí, že je zaistená v pevnej polohe pomocou vysokopevnostných západiek a váži len 8 kg. Okrem toho texaská spoločnosť vysvetľuje, že Roadster je „komplexne prerobený zo svojho súrodeneckého kupé“, hoci presné zmeny nie sú podrobne opísané.

6,6-litrový motor V8 s dvoma turbodúchadlami je rovnaký ako pri hardtope a nie je na tom nič zlé. Venom F5 s výkonom 1 817 koní je niečo neskutočné. Dokáže ísť  maximálnou rýchlosťou, ktorá by mohla prekročiť hranicu 300 míľ za hodinu (480 km/h). Oficiálny pokus o maximálnu rýchlosť sa ešte neuskutočnil. Vďaka pridaným aerodynamickým komponentom je jasné, že táto verzia je striktne zameraná na trať – či už v prevedení kupé alebo kabriolet – a je schopná dosiahnutia takých rýchlostí, ako udávajú výrobcovia.

Hennessey postaví iba 12 exemplárov divokého kabrioletu  F5 Revolution Roadster. Cena za jeden limitovaný kúsok bude 3 milióny dolárov. A ako sme si aj mysleli, všetky kusy sú už vypredané. Príspevok spoločnosti na Facebooku z mája naznačuje, že prvý má Michael Jordan, hoci hovorca Hennessey to nemohol potvrdiť. Môžeme však potvrdiť, že každý hyperšport Hennessey F5 Revolution Roadster bude jedinečný a bude obsahovať rôzne kombinácie farieb a úprav. Auto, ktoré tu vidíme, je prvým z piatich modelov Bare Carbon s odhalenými uhlíkovými vláknami so žltým lemom. Je to tiež auto, ktoré osobne uvidíte 18. augusta na The Quail počas autoshow Monterey Car Week.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button