Cestovanie

Cestopis Oslo – Severské kráľovské hlavné mesto plné histórie, architekrúry  a elektromobilov

Cestopis Oslo

Tento rok sa niesol v znamení nášho objavovania severoeurópskych krajín. Podarilo sa nám ich navštíviť hneď niekoľko tak v Škandinávii, ako aj v Pobaltí. Dnes si spolu zaskočíme na predĺžený víkend do hlavného mesta Nórska, do kráľovského Osla. Do tejto krajiny sme to mali namierené už dlhšie a tento rok sa nám to konečne podarilo zrealizovať. Za zhruba dve hodiny aj nejakých pár minút sa sem dostanete lietadlom z Viedne. My sme si to sem namierili začiatkom roka, a hoci nás mnohí vystríhali, že tam „zmrzneme“, paradoxne sme prišli do krajšieho počasia, ako bolo v tom čase u nás. Náš pobyt v Osle sme naplno využili tak objavovaním tohto historického mesta, ako aj ochutnávaním miestnych špecialít. Okrem toho sme sa tu pokochali aj mnohými značkami automobilov, ktoré tak skoro na našich cestách neuvidíme. A veru, niektoré z nich boli poriadne divoké.

Oslo, kráľovské mesto na vode aj na súši…

Nórsko je kráľovstvom a teda Oslo, je hlavným mestom kráľovstva, na ktorého čele stojí, alebo na tróne sedí, kráľ Harald V.

Nórske hlavné mesto Oslo je rozlohou o zhruba 110 km2 väčšie ako naše hlavné mesto, no zaujímavým faktom je, že jeho takmer 30 km2 sa rozprestiera na vode. žije tu cez 700 000 obyvateľov ale na cestách to veru vidieť nie je. Nezažili sme nejaké extrémne zápchy či rannú špičku, no musíme tiež podotknúť, že sme bývali v centre a do centra sme nemuseli dochádzať z nejakého satelitu či sídliska. Mimochodom, celé Nórsko má počet obyvateľov takmer zhodný so Slovenskom, no jeho rozloha je takmer osemkrát väčšia. V hlavnom meste sme sa pohybovali čo najviac peši a sem tam sme využili taxík, aby sme sa rýchlejšie dostali aj do odľahlejšej časti mesta. Pri našich potulkách sme sa mohli kochať tak historickými stavbami, ako aj ultra modernými budovami, skulptúrami, tiež sme mohli obdivovať bohatstvo mesta, ako aj chudobu prisťahovalectva. Oslo nám tak ponúklo širokú paletu vnemov no aj napriek tým horším z nich, sme sa tu cítili pohodovo a bezpečne. Azda taký najsilnejší pocit hnusu či znechutenia sme zažili v „blízkovýchodnej“ štvrti. Oslo je veľmi čisté a upratané mesto. Odpadky pohádzané po zemi tu len tak nenájdete. Až na časť mesta či štvrť, ktorá je mimochodom veľmi blízko historického centra, v ktorej žijú prevažne prisťahovalci z blízkeho východu a ich potomkovia. Žiaľ títo ľudia stále aj v cudzej krajine žijú svojim neprispôsobivým životom a vylievanie špinavej vody z umývania podlahy na chodník či cestu pred kebabárňou, či haldy smetí pred obchodmi, vrieskanie a naťahovanie sa so súkmeňovcami po ulici, je pre nich normálne. Takéto „kultúrne obohatenie“ si veru ani Oslo, ani iné kultivované európske mesto nezaslúži. Žiaľ v tejto štvrti sme zažili aj zásah policajtov presne proti takejto skupine prisťahovalcov. Nerobilo to dobrý a bezpečný dojem z inak veľmi usporiadaného mesta. Toto však bola jediná negatívna skúsenosť, s ktorou sme sa v Osle stretli.

Keď sme spomenuli, že sme tu postretali rôzne značky automobilov, aké u nás len tak skoro na cestách neuvidíme, mali sme na mysli hlavne čínske značky, ktoré Nóri s obľubov osedlávajú a jazdia. Medzi azda najväčšie prekvapenia patrili elektromobily, ktorých je tu naozaj obrovské množstvo. Veď predsa len, nejako musí Nórsko splácať dlh za ťažbu ropy v moriach, ako aj veľmi silný rybolov. Každopádne na cestách sme stretali automobily spod značiek SAIC Motors, Polestar, Lynk&Co, Nio, Xpeng, BYD, Dongfeng či Voyah. Samozrejme našli sa tu aj modely Tesla, konieckoncov tiež čínskej výroby a mnohé ďalšie elektromobily európskych či japonských a juhokórejských tradičnejších značiek. Ako kontrast k nim sa tu hojne preháňali mohutné americké pick-upy s poriadnymi motormi Hemi. Hluk z ich motorov bol pretínaný tichom elektromobilov. To bol taký dosť veľký kontrast, ktorý sme si všímali na cestách. Okrem toho sme si všimli aj pneumatiky s hrotmi na mnohých autách, ktoré šuchotali po asfalte, ktorý aj napriek tomu, že po ňom jazdia takéto opichliačované kolesá, netrpí výtlkmi či inými poškodeniami.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

  No ale poďme už odbočiť od nášho sledovania oslianskej premávky a zamierme na pochôdzku pomedzi historické budovi cestra kráľovského hlavného mesta Oslo. Označenie kráľovské hlavné mesto nehovoríme len tak náhodou. Nórsko je totižto kráľovstvom a teda Oslo, je hlavným mestom kráľovstva, na ktorého čele stojí, alebo na tróne sedí, kráľ Harald V. V Osle sa tak nachádza aj Det kongelige slott a teda Kráľovský palác. Je to stavba pripomínajúca letohrádok Schönbrunn vo Viedni, avšak v menej veľkolepom prevedení. Je hlavným sídlom kráľovskej rodiny a za jeho chrbtom sa nachádza zámocký park. Neďaleko paláca sa nachádza Národné divadlo, ktorého stavba je naozaj veľkolepá tak, ako sa to na takúto inštitúciu patrí. Je zasadená v parku, ktorý sa rozprestiera v historickom centre Osla. Naproti nej môžeme obdivovať budovu Nórskeho parlamentu. Opäť monumentálnu historickú stavbu, ktorej výstavba začala v roku 1860. Od parlamentu sme sa spustili smerom k vode, ku hranatej červeno-tehlovej stavbe, ktorá, ako sme sa neskôr dozvedeli, je mestskou radnicou. Tá už je o poznanie mladšia v porovnaní so stvbami, ktoré sme obdivovali v historickej časti centra. Oproti nej sa nachádza budova Nobelovho mierového centra. Od tejto budovy sme sa už vybrali do nových častí Osla, konkrétne do štvrte Aker Brygge, ktorá je plná industriálnych moderných stavieb, špičkových reštaurácií a značkových obchodíkov a butikov.

   Fjordy sú azda najkrajším divadlom na vode, aké Oslo ponúka…

   V tomto mieste sa nachádza aj osobný prístav, z ktorého štartujú loďky na blízke ostrovčeky patriace pod Oslo nachádzajúce sa v záhyboch mora, alebo ako ich domáci volajú Oslofjorden. Samozrejme jazdu na výletnej lodi, mimochodom elektrickej, sme neodmietli ani my a išli sme sa previezť pomedzi početné ostrovčeky, na ktorách sa nachádzajú tradičné nízke farebné drevené domčeky. Tieto domčeky si obyvateľstvo prenecháva z generácie na generáciu. V ponukách realitiek nenájdete žiadne. Vlastniť takýto dom je doslova poklad. Na týchto ostrovčekoch vo fjordoch je problém postaviť čokoľvek nové a preto sú dané domčeky s pozemkami tak vzácne. Na jednom z ostrovou medzi fjordami sa nachádza celá kolónia domčekov, ktorá stojí úplne pri vode. Každý z domčekov má pod sebou vstup do priestoru pre loďku. Tieto domčeky boli za prohibície využívané pre pašerákov alkoholu a samozrejme, alkohol sa tu aj hojne požíval. Z vody sme mali možnosť vidieť aj hornatú nórsku krajinu, ako aj naozaj nádherné zákutia a zátoky oslianskych fjordov.

    Po ďalšie dni sme sa vrátili späť na pevninu, kde sme sa ďalej pohrúžili do objavovania historického centra nórskeho hlavného mesta, ako aj ďalších jeho moderných častí. V centre sme obdivovali aj veľkolepé kostoly, z ktorých tie najvýznamnejšie sú Oslo domkirche – katedrála zo 17. storočia, ako aj Trefoldighetskirken – Kostol Najsvätejšej Trojice z 18. storočia. Je údajne považovaný za najkrajší kostol v Osle a toto tvrdenie môžeme potvrdiť aj my. Okrem kostolov a historických budov rôzneho využitia sa v Osle nachádza aj pevnosť Akershus. Samozrejme, neobišli sme ani toto miesto, z ktorého máte mimochodom naozaj krásne výhľady tak na historickú, ako aj na novodobú časť mesta Oslo. A práve z pevnosti sme zazreli aj novodobú stavbu budovy opery v Osle. Táto budova je pripodobňovaná k budove opery v Sydney, no musíme podotknúť, že okrem polohy na mori nemajú tieto dve budovy veľa spoločného. Budova opery v Osle je však ďalším zaujímavým novodobým architektonickým skvostom. Každopádne na strechu opery sa môžete dostať bez problémov po schodoch a obdivovať z nej tak výhľad na more, ako aj pohľad na jednu z najnovších častí Osla, ktorá sa aktuálne stavia na vode. Pomedzi budovy je pustená voda tak, že vám to evokuje pohľad na benátske kanály. Hneď vedľa opery sa hrdo týči ďalšia zaujímavá hranatá novodobá stavba, konkrétne budova Verejnej knižnice. Normálne keď ju vidíte, máte chuť ísť dnu a prečítať si nejakú knihu v tomto modernom, no stále intelektuálnom prostredí. Okolo opery, na pobreží, sme si všimli početné malé loďky s domčekami. Väčšinou drevenými na nich. Niektoré boli aj presklenné a z niektorých sa dymilo. Chceli sme zistiť čo to vlastne je a tak sme prišli bližšie. Zistili sme, že sú to sauny na vode, z ktorých sa po vysaunovaní len zosuniete buď do ľadovej vody, alebo aj do diery v ľade, ak okolo vás voda namrzne.

     Trošku ďalej od centra, no stále v takej vzdialenosti, ktorú viete prejsť bez problémov pešo, sa nachádza veľmi zaujímavý, pre niekoho možno trochu uletený, Park Vigeland, alebo Frognerpark. Tento park sme navštívili v zimných mesiacoch, čo bola pre nás trochu škoda, keďže zeleň pokrýval sneh a stromy boli ešte hlboko ponorené do zimného spánku. Letný zážitok z tohto miesta by bol určite oveľa lepší. Každopádne, park sa oficiálne volá Frognerparken, no meno Vigeland Park si vyslúžil vďaka zbierke viac ako 200 sôch od nórskeho sochára Gustava Vigelanda, ktorý ich stvoril medzi rokmi 1924 až 1943. Hneď na prvý pohľad by sochy mohli pohoršiť puritánskejšie zmýšľajúcich návštevníkov, nakoľko sa jedná o nahé ľudské telá, avšak keď si prečítajú informácie, čo vlastne má táto zbierka sôch znázorňovať, pohoršenie ide stranou. Vigelandova vízia tejto expozície bola v zachytení ľudského života vo všetkých jeho aspektoch. Od narodenia až po prirodzenú smrť. Zážitok je naozaj úžasný už len pri pohľade na to množstvo sôch. Ak však začnete sledovať celý kolobeh života od prvej po poslednú sochu, táto expozícia vás nadchne ešte viac. Tak to bolo aj s nami. Park je otvorený celoročne a za vstup do neho neplatíte. V parku nájdete aj reštaurácie, v ktorých môžete vychutnať tradičné nórske špeciality.

      A keď je reč už o jedle, tak v Nórskom Osle sme si veru prišli na svoje. Ako prvé nám do oči udrelo Oslo Street Food. Nie sú to stánky s jedlom roztrúsené po meste či sústredené niekde outdoor na námestí, ale je to budova v centre, dokonca sú tieto streetfoody aj viaceré, a v tejto budove sú sústredené rôzne búdky z jedlom celého sveta. Okrem toho tam je tam aj niekoľko barov, kde dostanete tak lokálne, ako aj svetové alkoholy. My sme sa oddali domácim pivám, ktorých je naozaj dosť a musíme uznať, že pivo veru Nóri robiť vedia. Poďme si však poštekliť chuťové kanáliky domácim jedlom. Ja osobne som nemohol odolať ochutnaniu sobíka. Proste sob a táto severská krajina idú k sebe ako Slovensko a divina a teda sobíka som ochutnal aj ja. Je chuťovo podobný ako naša vysoká zver. Ochutnali sme aj tradičnú rybaciu polievku, lososa, čerstvé morské plody, dusené hovädzie Labskaus a samozrejme neoddolali sme ani poké bowlu, hoci ten s tradičnymi nórskymi jedlami nemá nič. Čo nás trochu mrzí je fakt, že sme neochutnali nórske dezerty. Respektíve, ochutnali sme len jeden a to konkrétne Skillingsboller – niečo podobné ako osie hniezdo, a tiež jeho variantu s pudingom.

       Kvalitných a chutných dezertov, ktoré by oči jedli hneď na prvý pohľad, majú Nóri hneď niekoľko, ale to, že sme ich neochutnali všetky, sa dá napraviť, keď sa do Nórskeho hlavného mesta dostaneme nabudúce. Dokonca, to nabudúce bolo veľmi rýchlo realitou, keďže moja pani manželka sa do Osla zamilovala tak, že sa do neho o pár mesiacov jednoducho musela vrátiť… Trošku však teraz srandujeme, pretože tam zhodou okolností odcestovala na služobnú cestu, no zážitok z tohto mesta mala rovnako príjemný a pekný, ako keď sme si ho vychutnávali spolu vo dvojici pri našej dobrodružnej spoločnej ceste do tejto severskej krajiny a jej hlavného kráľovského mesta. Oslo zanechalo v nás veľmi príjemné a pekné dojmy a určite je jedným z miest, do ktorých sa s radosťou vrátime, keď sa nám naskytne možnosť. A ako vidíde v článku, možnosť sa tu už aj naskytla a hoci len jeden z nás ju neváhal ihneď využiť. Veríme, že sa sem opäť raz dostaneme aj spoločne :)

       Matúš Paločko

       Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

       Súvisiace články

       Pridaj komentár

       Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

       Back to top button