Automobily

Toyota Crown Sport uvedená na japonský trh s hybridným pohonom

Toyota Crown Sport

Toyota si určite vybrala niekoľko mätúcich mien pre svoju novú štvorčlennú rodinu Crown, keďže zdvihnutý sedan predávaný v Spojených štátoch je v Japonsku známy ako Crown Crossover. Na obrázkoch, na ktorých je v článku zobrazený tento nový crossover zobrazený, nesie meno Crown Sport. Na domácom trhu sa už začal predávať vo verzii JDM. Existuje vśak aj ďalší model Crown Estate, ktoré by podľa názvu malo byť kombi, no kombi model to nie je, pretože má tvar SUV a je dokonca väčšie ako Crown Sport. Toyota si tak s menami či označeniami modelu Crown spravila trošlu “bordel” v dome. Záchranou názvoslovia je bežný Crown Sedan, ktorý je naozaj sedanom. Aj keď sa myšlienka modelov s menom Toyota Crown, ktoré sú niečím iným ako len dobrým starým sedanom, môže zdať na prvý pohľad z hľadiska použitia tohto mena svätokrádežná, netreba zabúdať, že aj predchádzajúcich 15 generácií tohto modelu bolo ponúkaných v rôznych prevedeniach s rôznymi typmi karosérie. Existujú modely kombi, kupé, dodávky a dokonca aj pickupy, takže pri modeloch Crown neexistujú žiadne obmedzenia na karosárske prevedenia. Táto najnovšia japonská “koruna” bude spočiatku ponúkaná iba s hybridným pohonom, no v decembri bude pridaná aj varianta PHEV.

Modelová rodina s menom Toyota Crown vyhovie každému motoristovi…

Toyota si za model Crown Sport 2024 účtuje 5 900 000 jenov, teda približne 36 790 eur pri súčasných výmenných kurzoch.

S dĺžkou 4712 mm je model Crown Sport kratší ako bežný model Crown, ktorý sa už predáva v USA. Rázvor meria 2768 mm, takže je o niečo kratší ako u bežného modelu. Čo je však pochopiteľné, keď celková dĺažka auta je oproti štandardnému Crownu menšia. Sedí na veľkých 21-palcových kolesách a ťaží zo zadného nezávislého zavesenia, ako aj z riadenia zadných kolies vyladených špeciálne pre túto verziu.

Výkon crossoveru poskytuje rovnaké 2,5-litrové hybridné pohonné ústrojenstvo. Výkonnejšia verzia príde neskôr s označením PHEV. Crown Sport s nabíjacím portom bude tiež obsahovať väčšiu lítium-iónovú batériu pre dodatočný elektrický dojazd a Toyota okrem toho hovorí, že prídavok v podobe batérie nebude obmedzovať vnútorný priestor. Keď už hovoríme o kabíne, tento nový crossover využíva prvý strop z dielne Toyota na reguláciu zvuku, ktorý „odráža zvuky v kabíne“. Interiér je podľa očakávania v podstate rovnaký, so zjavnými zmenami nevyhnutnými po zmene karosérie zo sedanu na crossover. Dostane rovnaký pár 12,3-palcových obrazoviek a všetky technológie, ktoré nájdete v severoamerickom variante sedanu Toyota Crown.

Toyota si za model Crown Sport 2024 účtuje 5 900 000 jenov, teda približne 36 790 eur pri súčasných výmenných kurzoch. Namiesto priameho nákupu automobilu si v Japonsku môžete sadnúť za volant modelu Crown Sport vďaka predplatiteľskej služby KINTO už od 66 550 jenov (422 eur) mesačne. Je to niečo ako obdoba operatívneho leasingu. Ak sa však vydáte touto cestou, znamená to, že za sedemročné obdobie predplatného zaplatíte celkovo 7 900 200 jenov (49 990 eur), pretože okrem mesačného poplatku platíte službe aj niekoľko ročných poplatkov vo výške 165 000 jenov (1 045 eur). Je to teda na zvážení majiteľa, ktorým smerom sa pustí. Výhodnejšie je kúpenie si auta za hotové, no údajne v Japonsku je predplatiteľská služba KINTO veľmi populárna a hojne využívaná. Toyota predpokladá, že každý mesiac predá približne 700 kusov nového crossoveru. Po ňom nasleduje už spomínaný Crown Sedan, ktorý sa začne predávať v Japonsku v novembri, zatiaľ čo väčšie SUV Crown Estate príde na miestny trh pred koncom tohto roka.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button