Automobily

Carroll Shelby by sa dožil 100 rokov! Pripomeňme si ho limitovaným modelom Ford Mustang

Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition

Svetovo uznávaná značky Shelby American oslavuje 100 rokov od narodenia svojho zakladateľa, pretekára, konštruktéra, pilota, podnikateľa či spisovateľa Carrolla Shelbyho. Jedenásteho januára by sa dožil okrúhleho jubilea 100 rokov. Nim založená spoločnosť Shelby American si výročie jeho narodenia pripomenula vo veľkom štýle. Čo iné by sme mohli pre svetovo uznávaného úpravcu modelov Ford Mustang pripraviť na čo najúprimnejšie pripomenutie jeho životného diela, ako brutálny limitovaný a jedinečný Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition.

Mustang na počesť automobilového velikána…

Pod kapotou upraveného modelu Mustang GT pracuje prekopaný päťlitrový osemvalec.

Carroll Shelby, ktorý sa narodil 11.1.1923, by sa tento rok dožil svojej storočnice. Žiaľ, v roku 2012 odišiel do automobilového neba. Odtiaľ sa pozerá na všetky nové úpravy Mustangov, ktoré nesú v názve jeho meno. Tento človek bol veľmi cieľavedomý a otvorený rôznym príležitostiam, ktoré ho v živote postretli. Hoci nikdy nelietal, stal sa jedným z najschopnejších leteckých inštruktorov americkej armády. Nikdy neabsolvoval žiadny manažérsky kurz či nevyštudoval manažment, no postavil základy svetovo uznávanej a prosperujúcej firmy Shelby American. Okrem toho dal vo svojej firme dokopy tím talentovaných ľudí od jazdcov cez konštruktérov až po expertov na výrobu automobilov z celého sveta. Víťazil v pretekoch, úspechy dosahoval i v osobnom živote. Za jeho celoživotný prínos mu jeho spoločnosť Shelby American postavila unikátny Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition.

Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition je dokonale vyvážený automobil, ktorý dostal zvýšený výkon, vylepšenú ovládateľnosť vo vysokých rýchlostiach, ako aj špičkový vzhľad, ktorý ponúkne množstvo spomienkových detailov, ktoré vzdávajú hold automobilovému géniovi Carrollovi Shelbymu. Pod kapotou upraveného modelu Mustang GT pracuje prekopaný päťlitrový osemvalec. Dizajnéri ku každému automobilu pridali aj ikonický čierny kovbojský klobúk “Stetson”, aký nosieval aj sám Carroll Shelby.

Unikátna edícia modelu Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition je postavená na základe modelu Ford Mustang GT poslednej generácie. Na výber bude v prevedení tak fastback, ako aj convertible (bez strechy). Tiež bude možné zvoliť si prevodovku medzi automatickou a manuálnou. Maximálny výkon špeciálnej edície Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition bude 559 kW, čo je oproti štandardnému GT-čku nárast o neuveriteľných 331 kW!. Konštruktéri pridali automobilu kompresor Shelby, športový chladič či nový výfukový systém Borla. Podvozok dostal nové športové tlmiče, stabilizátory ako aj prémiové predné brzdové strmene Brembo. Na čiernych 20-palcových diskoch sú obuté pneumatiky s rozmerom 305/30 R20, vyrobené špeciálne na zákazku pre Shelby. Na karosérii môžeme badať špeciálne polepy, ktoré vyzdvihujú osobnosť slávneho Carrolla Shelbyho. Logo limitovanej edície je silueta hlavy s klobúkom Carrolla Shelbyho.

V interiéri sa hneď na niekoľkých miestach nachádzajú Shelbyho podpisy. Silueta s klobúkom je vyšitá v opierkach hlavy na predných sedadlách. Nesmie chýbať ani plaketa s poradovým číslom vyrobeného exempláru. Limitka vznikne len v obmedzenom počte 100 kusov. Väčšina bude dostupná len v sídle firmy v Las Vegas. Len malý počet sa dostane z Ameriky do sveta. Okrem Shelbyho klobúku dostanú aj noví majitelia limitovaného stroja Ford Mustang Carroll Shelby Centennial Edition aj členstvo v tíme Shelby ako aj knihu Shelby Centennial Book. Doporučená predajná cena za úpravu modelu Mustang GT je 49 995 dolárov (bez ceny Mustangu GT), no všetci dobre vieme, že ihneď ako sa limitované úpravy Mustangu GT dostanú do predaja, cena upravenej edície vystrelí do neba a jednotlivé modely čakajú veľkolepé dražby a klepkanie kladiviek.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button