Automobily

Mercedes prehnal omladzovacou kúrou modely CLA a CLA Shooting Brake

Mercedes CLA & CLA Shooting Brake

Modely nemeckej hviezdy s označením CLA a CLA Shooting Brake prešli modernizáciou, ktorá priniesla niekoľko zmien. Hoci navonok sa toho veľa nezmenilo, zásadné zmeny sa odohrali v technologickej vybavenosti automobilov. Po štyroch rokoch od vypustenia na trh druhej generácie populárneho kompaktného športového sedanu CLA a rovnako športového, no zároveň elegantného kombi CLA Shooting Brake, nastáva čas na zmenu, ktoré obe verzie modelu CLA pripraví na ďalšiu cestu.

Mercedes stavil pri modernizácii modelov CLA na techniku…

Ponuka sa rozrástla o nové farby, medzi ktoré patrí modrá Spectral a modrá Hyper.

Navonok zásadné zmeny nebadáme. Dizajnéri odviedli dobrú robotu už v roku 2019. Predný nárazník dostal len kozmetické úpravy, rovnako ako aj maska chladiča či zadný difúzor. Ponuka sa rozrástla o nové farby, medzi ktoré patrí modrá Spectral a modrá Hyper. Aj pri diskoch dostanú zákazníci na výber trojicu nových dizajnov a k nim aj možnosť 19-palcovej veľkosti.

V interiéri sa tiež markantné zmeny nedejú. Oba modeli s označením CLA si ponechávajú usporiadanie digitálneho kokpitu a infotainmentu na jednom paneli. Voliteľné sú obidva displeje s uhlopriečkou 10,25-palcov každý so širokouhlým vzhľadom. Nový volant dostal už v štandarde poťah z kože Nappa. Novinkou je umelá koža Arctico. Interiér bol vylepšený dekormi z tmavého karbónu, lipového dreva či mikrovláknom Microcut, ktoré je možné dostať len vo výbave AMG Line. Táto výbava bude po prvýkrát zahŕňať vyhrievanie volantu. Sedadlá sú komfortné a potiahnuté umelou kožou Arctico s čiernou látkou. V záklde je k dispozícii aj hnedá farba. Vo výbave Progressive dostanú zákazníci farbu macchiato a pri výbave AMG Line bude na výber až pätica farebných prevedení sedadiel.

Modernizované modely Mercedes CLA a CLA Shooting Brake sú vybavené najnovšou generáciou multimediálneho systému MBUX v ktorom sú na výber tri štýly zobrazenia. Classic, Sporty a Discreet. Nechýba prémiový audiosystém Burmester rozšírený o technológiu Dolby Atmos. Hlasový asistent je údajne ešte schopnejší ako jeho predchodca. Ponúkne aj audiosprievodcu Tourguide. Pri jeho aktivovaní vám Mercedes ponúkne fakty o viac ako 3000 zaujímavých miestach v okolí zatiaľ len nemeckých diaľnic. Vynovené modely CLA a CLA Shooting Brake dostali aj vylepšený paket Driver Assistance Package. Ponovom tento asistent podporuje pozdĺžne parkovanie, ako aj 360 stupňovú kameru či vizualizácie pomocou 3D snímok vďaka kamere.

Všetky zážihové štvorvalcové motory pre modely Mercedes CLA a CLA Shooting Brake sú teraz elektrifikované. Dostali mild-hybridn technológiu so 48V batériou, vďaka čomu sa ľahšie hýbu pri rozjazde a dostávajú o 10 kW viac. Obe verzie dostali aj sedem alebo osemstupňové automatické prevodovky DCT. Pri plug-in hybridných modeloch bol navýšený dojazd na elektrinu a výkon narástol od 5 kW. Vylepšilo sa aj nabíjanie striedavým prúdom, ktoré teraz dosahuje hodnoty 11 kW. Štandardom pod kapotou sú 1,3 litrové benzínové štvorvalce označené ako 180 a 200 s výkonmi 100 kW a 120 kW. Dvojlitrové agregáty sú k dispozícii len s pohonom všetkých štyroch kolies 4MATIC, s označeniami 220 a 250 s výkonmi 140 kW a 165 kW. Mercedes nezabudol ani na populárne naftové motory a v ponuke sa tak nachádzajú dvojlitrové naftové štvorvalce s označením 180d, 200d a 220d s výkonmi 85 kW, 110 kW a 140 kW.

Zmenou prešli aj ostré verzie AMG. Dostali ešte športovejšie predné a zadné svetlá ako aj špecifickú masku chladiča. Model s označením 35 je vybavený 48 Voltovou baterkou a remeňom poháňaným štartérom, ktorý poskytne dočasné zvýšenie výkonu o 10 kW. Model 45 dostal novú edíciu AMG Street Style. Nechýbajú logá a fólie s nápisom AMG, ktoré len podčiarkujú športovosť a veľký výkon modelov AMG. Za príplatok sú k dispozícii aj aerodynamické pakety či pakety AMG Night I/II. Interiér ponúkne čierne sedadlá s kontrastným oranžovým prešívaním, ktoré korešponduje s detailmi exteriéru. Čo sa týka výkonu, všetky verzie modelov AMG ostávajú na svojich predchádzajúcich výkonnostných hodnotách. Modely s označením 35 bude poháňať dvojlitrový štvorvalec s výkonom 225 kW. Verziám s označením 45 dodá rovnaký agregát výkon až 310 kW.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button