Domáce cestyInfo

Výmena oleja v prevodovke – Prečo je potrebná a kedy je ten správny čas?

Výmena prevádzkových kvapalín, akými je motorový olej či brzdová kvapalina, je snáď alfou a omegou pre správne každodenné fungovanie vozidla, no nie každý vie, že raz za čas je potrebné venovať pozornosť aj oleju v prevodovke. Pri zanedbaní výmeny oleja v automatickej prevodovke si dokonca koledujete o poriadne drahú opravu. Zmiasť sa nesmiete nechať ani povesťami o doživotných olejoch v prevodovkách. Povieme si, prečo je výmena oleja v prevodovke taká dôležitá a hlavne kedy je ten správny čas.

V súčasnosti je bežné, že sa v servisných plánoch moderných áut vôbec nenachádza údaj, kedy je potrebná výmena oleja v prevodovke a výrobcovia tvrdia, že vydrží po celú dobu používania auta, no nie je to však pravda a po nejakom čase je ho potrebné nakoniec vymeniť.

Načo vlastne slúži olej v prevodovke?

V manuálnej prevodovke plní olej veľmi podobné úlohy, ako motorový olej. Okrem toho, že premazáva a teda znižuje trenie súčiastok v prevodovom ústrojenstve (najmä ložísk a koliesok), má za úlohu aj odvádzať teplo z namáhaných častí. V automatickej prevodovke sa nachádza olej hydraulický, ktorého úlohou je predovšetkým vytvárať správny tlak, vďaka čomu je radenie presné a hladké, takže ak máte problémy s automatom, najprv zistite, kedy bol menený olej – problém sa môže skrývať práve tam. To v akom stave je olej v prevodovke môže mať teda výrazný vplyv na jej správanie.

Zdroj obrázku: TopSpeed

Prečo je potrebná výmena oleja v prevodovke?

Jeho “doživotné” vlastnosti, akými je napríklad viskozita (odpor, kladený k tečeniu oleja), sa bežným jazdením postupne strácajú a chod prevodovky už nie je taký hladký. Ak sa výmena oleja v prevodovke zanedbá príliš, môžu nastať problémy aj so zaraďovaním rýchlostí. Do oleja sa samozrejme dostávajú aj kovové piliny z prevodovky, tie väčšie sa usadia či zachytia na magnetickej zátke, no tie menšie olej zahusťujú a naďalej kolujú v prevodovke. Piliny vznikajú najčastejšie pri “rátaní zubov”. Veľké množstvo pilín môže pôsobiť abrazívne voči kovovým častiam, čo môže následne viesť k ich poškodeniu. Výmena oleja v prevodovke dokáže dopomôcť aj zníženiu hlučnosti – prevodovka so starým olejom je často hlučnejšia než obvykle.

Zdroj obrázku: AutoČiernik.sk

Kedy je ten správny čas?

Výmena oleja v prevodovke by mala prebehnúť najneskôr po prejdení 65 000 km, alebo po piatich rokoch ak ide o manuál. Ak ide o automat, odporúča sa dodržať stanovené intervaly v servisnej knižke, no zväčša je to tiež niekde okolo 70 000 km. Pri automatoch sa však intervaly líšia podľa konkrétnych typov. Každá prevodovka má odlišný objem, niektorým stačia dva litre, iné potrebujú aj 4 litre. Suma za liter kvalitného oleja do prevodovky sa bežne pohybuje okolo 8 až 10 eur. Odporúčame voliť olej od konkrétnej značky auta, z ktorým auto schádzalo z pása. Olej v prevodovke má najčastejšie červenú farbu, no vekom a opotrebovaním naberá čoraz hnedší odtieň. Časovo i cenovo ide o pomerne nenáročný úkon – olej sa zväčša napúšťa do prevodovky prostredníctvom hadičky a veľkej pumpy, podobnej injekčnej striekačke. Včasná výmena oleja v prevodovke vám dokáže nielen zlepšiť jej chod, ale aj ušetriť nemalé peniaze za opravy zničených komponentov vplyvom degradovaného oleja.

Zdroj obrázku: TopSpeed

Zdroj titulného obrázku: Michal-Imre.sk

Zdroje: TopSpeed, AutoBild

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button