RETRO

Nissan Primera (P10) (1990-1997): Pamätáte si ešte na neho?

Nissan Primera (P10) (1990-1997)

Poznáte ich, a predsa ich nejako nepoznáte. Nehovoríme o vašich vlastných susedoch, ale o autách, ktoré zostali také nenápadné, že ich dnes poznajú len skalní fanúšikovia. Takéto modely síce neboli nevyhnutne prepadáky, ale bežnému kupujúcemu jednoducho unikli pozornosti.

V dnešnej dobe už stredná trieda v pravom zmysle slova neexistuje. V obľube sú SUV-čka alebo crossovery. Napriek tomu ešte v 90. rokoch 20. storočia mala prakticky každá veľká automobilka vo svojej ponuke modely strednej triedy. Často boli dostupné ako sedan, hatchback a kombi. Stačí si spomenúť napríklad na taký Ford Mondeo. Na tento segment sa v tom čase zameriavali aj japonské značky vrátane Nissanu.

Nissan v minulom storočí aj tisícročí nezabúdal na strednú triedu…

Pred 35 rokmi vládla cestám stredná trieda sedanov a hatchbackov namiesto SUV-čiek.

Už v roku 1986 zišiel z montážnej linky v britskom závode Nissanu v Sunderlande model Bluebird, aby sa vyhol dovozným clám. V roku 1990 ho nahradila nová Primera, ktorá sa zo španielčiny prekladá ako „prvá“. Tento názov nebol v tom čase nový. Nissan predstavil koncept Primera X na autosalóne v Tokiu v roku 1989 ako súčasť Projektu 901. Dizajn bol špeciálne zameraný na európskych kupcov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

4,40 metra dlhá sériovo vyrábaná Primera je prvým modelom spoločnosti Nissan špeciálne vyvinutým a vyrobeným pre európsky trh. Debutoval na parížskom autosalóne v októbri 1990 a koncom toho istého mesiaca bol uvedený na trh v Nemecku.

Technológia Primery bola vyvinutá nanovo, čo vedie k vynikajúcej ovládateľnosti. Predné zavesenie kolies sedanu Primera je hybridnej konštrukcie pozostávajúcej z dvojitého priečneho ramena a pružiacej vzpery. Charakteristickým znakom je mierne naklonené horné priečne rameno, známe aj ako „tretí článok“. 

Varianty sedan a kombi sú postavené na rôznych platformách a okrem názvu majú málo spoločného. V skutočnosti je Traveller (séria W10) založený na japonskom Nissane Avenir, a preto nemá rovnaký dizajn podvozku ako sedan. Keď už hovoríme o sedane, v USA bol model mierne prepracovaný na Infiniti G20

Nissan Primera vo vtedajšej tlači…

Pri uvedení na trh v októbri 1990 boli k dispozícii tri rôzne benzínové motory s výkonom od 66 kW do 110 kW, ako aj nepreplňovaný dieselový motor s výkonom 55 kW. V závislosti od verzie boli benzínové motory vybavené karburátorom alebo vstrekovaním paliva do sacieho potrubia, ale všetky boli v rámci revízie ponuky motorov v júni 1993 vybavené viacbodovým vstrekovaním paliva.

Dvojlitrový 16V motor s výkonom 85 kW bol od apríla 1991 ponúkaný aj s pohonom všetkých kolies, ale iba v dvoch sedanoch. Nissan ponúkal iba radové štvorvalcové motory. Benzínové motory mali 16 ventilov, poháňané rozvodovou reťazou cez dva vačkové hriadele v hlave valcov. Tieto motory boli považované za mimoriadne robustné a počet najazdených kilometrov presahujúci 300 000 km nebol nezvyčajný.

Dieselový motor má však iba osem ventilov, poháňaných vačkovým hriadeľom v hlave sedadiel. Časovanie ventilov zabezpečuje rozvodový remeň. V roku 1991 testoval ADAC model Primera 2.0 SLX s výkonom 115 koní za cenu 28 595 DM. Začal otázkou, či tvar Primery nie je príliš inšpirovaný modelom Opel Vectra. Napriek tomu spoločnosť pochválila 470-litrový batožinový priestor sedanu, ako aj dobré sedadlá napriek príliš krátkym opierkam hlavy a jednoduché používanie. 

Je potrebné poznamenať, že 2,0-litrový benzínový motor reaguje spontánne, ľahko sa otáča a podáva dobrý výkon. V číslach to znamená zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 10,5 sekundy, maximálna rýchlosť 199 km/h a spotreba paliva 9,6 litra prémiového benzínu. Kritizovaná však bola nedostatočná presnosť riadenia. Mimochodom, v tom čase bol špičkovým modelom Primera 2.0 GT so 150 koňmi za 38 745 mariek. Menej výkonný VW Passat GT 16V 2.0 bol približne o 3 000 mariek drahší.

Facelift priniesol väčšiu bezpečnosť…

Už v júni 1993 prešla Primera menším faceliftom, ktorý rozšíril jej bezpečnostné prvky a modernizoval motory. V januári 1995 všetky varianty Primery prešli komplexným faceliftom. Bezpečnostné prvky boli ďalej vylepšené, pričom airbag vodiča bol teraz štandardom. K dispozícii bol aj dodatočný airbag spolujazdca a predpínače bezpečnostných pásov, ktoré boli súčasťou výbavy vyšších úrovní.

Modernizované sedany sú rozpoznateľné podľa upravenej mriežky chladiča s chrómovými vložkami a upravených, znížených predných a zadných nárazníkov. Zadné svetlá majú tiež modernejší sivočervený vzhľad a ručičky tachometra sú teraz červené namiesto predchádzajúcich bielych. Do predného nárazníka sú teraz integrované dve hmlové svetlá. Finálne modely Primera radu P10 spĺňajú emisnú normu Euro 2.

Verzia kombi dostala upravený predný nárazník, inú mriežku chladiča a štandardný ABS. V júni 1996 bol Traveller opäť mierne prepracovaný s cieľom zaplniť medzeru do jesene 1997. Náhradný model bol uvedený na trh až po facelifte ďalšej generácie Primery. 

Prvý Nissan Primera s interným kódom P10 sa používa aj v pretekoch cestovných vozidiel, najmä v nemeckej sérii STW a britskom šampionáte cestovných vozidiel (BTCC), ale aj v japonskom šampionáte cestovných vozidiel (JTCC).

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button