Spoločnosť Volkswagen Úžitkové vozidlá oslávila na tohtoročnom stretnutí „Májový chrobák“ (Maikäfertreffen) v Hannoveri, 75 rokov modelu Bulli. Je zakladateľom tohto segmentu a najdlhšie vyrábaným úžitkovým vozidlom v Európe. Dňa 8. marca 1950 zišiel z montážnej linky vo Wolfsburgu prvý Volkswagen Transporter – skrátene T1.
Volkswagen položil základy segmentu kompaktných dodávok…
Tieto tri rarity boli vystavené na stretnutí “májových chrobákov” (Maikäfertreffen) v Hannoveri.
Odvtedy nasledovalo ďalších viac ako 12,5 milióna vozidiel Bulli – vyrábaných v Hannoveri od roku 1956. (Aj keď sa ako Bulli dlho oficiálne nemohol nazývať.) Spoločnosť Volkswagen Commercial Vehicles Oldtimer predstavila tri najstaršie známe modely Volkswagen na svete na tohtoročnom stretnutí chrobákov 1. mája 2025. Išlo o svetovú premiéru, pretože tieto tri vozidlá Bulli ešte nikdy neboli videné a vystavované spolu.
Všetky tri vozidlá na stánku VWN Oldtimer pochádzali z prvých mesiacov výroby modelu T1 a vďaka svojim veľkým bočným dverám sú hovorovo známe ako „dvere do stodoly“. Sú to doslova časové kapsuly, ktoré prenesú každého do minulej éry. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa stánky VWN Oldtimer, Volkswagen Classic a Volkswagen Classic Parts nachádzali vedľa seba.
Tri vozidlá v chronologickom poradí:
Bulli #1 – číslo podvozku 10:
Dodávka Volkswagen Typ 29 bola desiatym „sériovým vozidlom“ série, ktorej výroba sa začala 8. marca 1950. Vizuálne sa táto verzia od prototypu líšila napríklad horizontálnymi vetracími otvormi v zadnej časti a hrdlom palivovej nádrže presunutým do motorového priestoru.
V tom čase neexistovali žiadne predprodukčné modely, takže prvé vozidlá sa používali interne. Tento exemplár zostal v prevádzke v továrni až do roku 1964 a počas tohto obdobia bol optimalizovaný aj s ohľadom na používateľa, čo je dodnes viditeľné na zadnom okne – ktoré vtedy nebolo k dispozícii. Po aktívnej službe v továrni zostal Bulli v spoločnosti ako historický dokument a v roku 1985 sa presunul do AutoMuseum na Dieselstrasse vo Wolfsburgu, kde je vozidlo dodnes vystavené.
Bulli #2 – číslo podvozku 1502:
Táto dodávka zišla z montážnej linky 11. júla 1950. Vozidlo utrpelo počas prvých rokov používania rozsiahle poškodenie pri nehodách a bolo opravené „moderným spôsobom“ s použitím v tom čase dostupných dielov. Cieľom zrejme nebolo dosiahnuť 100 % stav modelu z roku 1950, ale skôr čo najrýchlejšie dostať vozidlo späť na cesty. Koniec koncov, išlo o úžitkové vozidlo, ktoré sa muselo čo najrýchlejšie vrátiť do prevádzky.
Po dlhej a nezdokumentovanej kariére prešiel nápadný Bulli pre výstavu Expo 2000 v Hannoveri dôkladnou reštauráciou, ktorá odrážala ducha 21. storočia. Dôraz sa teda kládol na precízne remeselné spracovanie, ale pozornosť sa nezamerala na presné obnovenie vozidla do stavu z roku 1950. Kvôli časovým obmedzeniam neboli počas reštaurovania odstránené všetky stopy po opravách, ktoré sa nahromadili od roku 1950.
Rané lakovanie a nápisy Sinalco však boli znovu vytvorené v spolupráci s výrobcom limonády, a tak tento historický reklamný dokument naďalej žiari na modeli Bulli.
Vozidlo je súčasťou zbierky Zeithaus der Autostadt a je tam pravidelne vystavované.
Bulli #3 – číslo podvozku 1880:
Bulli bol vyrobený 5. augusta 1950 a následne dodaný do Hildesheimu, aby splnil svoj zamýšľaný účel prepravy tovaru z bodu A do bodu B v komerčnej prevádzke.
Po tejto službe autobus Volkswagen zmizol na takmer dvadsať rokov v súkromných zbierkach, kým ho začiatkom 90. rokov 20. storočia nadšenec autobusov VW z Dánska opäť neuviedol do obehu. Svoj skvost pomenoval „ Sofie “ podľa prvého T1 dodaného do Dánska, ktorý niesol rovnaké meno.
Holubovo modrá dodávka je súčasťou zbierky historických vozidiel Volkswagen Commercial Vehicles od roku 2014. Sofie je síce najmladšia z trojice, ale je najstaršou známou dodávkou VW s povolením na prevádzku na cestách. A tak sa stále občas prevezie po okolí a poteší davy na krajnici.