Info

Rozširuje Renault a Mercedes spoluprácu? Rysujú sa spoločné dodávky

Francúzska automobilka stratila svojho spojenca, značku Opel potom, čo sa Opel stal súčasťou veľkej francúzskej skupiny PSA, dnes už zahrnutou pod koncern Stellantis. Je to veľká strata pre Renault. A práve preto sa zameral na rozšírenie spolupráce s ďalším partnerom. Pre zdieľanú výrobu veľkých úžitkových automobilov, konkrétne dodávok, sa snaží dohodnúť s nemeckou “hviezdou”.

Nie len “vďaka” momentálnej situácií s pandémiou, ale aj kvôli rozširujúcim sa potrebám trhu, sa stávajú dodávky stále žiadanejším segmentom. Renault má v ich výrobe už dlhoročné skúsenosti. Svoje modely Trafic či Master vyrábal spoločne so značkou Opel v podobe ich modelov Vivaro a Movano. Po ukončení spolupráci s Oplom sa začal obzerať po novom partnerovi. Spolupráca medzi značkami býva obojstranne výhodná vďaka rozloženiu a rozdeleniu výrobných nákladov.

Spojenectvá značiek pri výrobe úžitkových automobilov nie sú ničím ojedinelým…

Renault už s Mercedesom spolupracuje pri výrobe mini úžitkových modelov Citan a Kangoo.

Spolupráca s Mercedesom nie je žiadnou novinkou. Francúzska automobilka s nemeckou hviezdouL spolupracuje už v segmente kompaktných dodávok. Plodom ich spolupráce sú modely Mercedes Citan a jeho francúzske dvojča Renault Kangoo. Preto prišlo francúzskemu výrobcovi automobilov vhod, že s Mercedesom už skúsenosti v spoločnej spolupráci má. Podľa agentúry Reuters sa začalo pracovať na spoločnej dohode medzi Mercedesom a Renaultom aj o postupe výroby spoločných furgonov.

Značka Renault momentálne prišla o spoluprácu nie len so značkou Opel ale aj so značkou Fiat, ktoré sa začlenili do konkurenčného koncernu Stellantis. Spolupráca medzi Nissanom pokračuje ďalej, rovnako ako aj s Mitsubishi. Spojenectvá v oblasti výroby úžitkových vozidiel nie sú ničím výnimočné. Aj ďalší koncern Volkswagen poskytne svoje znalosti a spolu so značkou Ford bude pracovať na nástupcoch aktuálnych modelov VW Transporter a Ford Transit Custom.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button