RETRO

Zabudnutý predchodca Veyronu a Chironu oslavuje!

30 rokov Bugatti EB 110

Deväťdesiate roky boli vo francúzskej automobilke Bugatti prerodom k značke, akú poznáme dnes. Vďaka vedeniu v podaní talianskeho podnikateľa Romana Artioliho, veľkého fanúšika vtedy už zosnulého Ettoreho Bugattiho, sa Bugatti doslova znovuzrodila a prišla na trh s automobilom, ktorého dnes označujeme ako predchodcu Veyronu či Chironu. Reč je o superšporte EB 110, ktorý už pred tridsiatimi rokmi dokázal vystreliť z nuly na stovku za menej ako 3,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť siahala bezmála na hranicu 350 km/h. V priebehu času model upadol do zabudnutia. Tento rok si však pripomíname jeho tri dekády na automobilovom svete.

Automobilka Bugatti bola na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia veľmi úspešnou a prosperujúcou firmou. V jej čele stál zakladateľ Ettore Bugatti, ktorý spolu so svojim synom Jeanom viedli úspešnú výrobu luxusných, športových a hlavne celosvetovo úspešných automobilov. Na páde značky sa podpísala náhla smrť Jeana Bugattiho, druhá svetová vojna ako aj smrť samotného zakladateľa Ettoreho Bugattiho. Značka postupne zanikla. Jej znovuzrodenie, ako aj neskorší krach, má na svedomí taliansky podnikateľ a obdivovateľ Bugattiovcov, Romano Artioli. Vďaka nemu automobilový klenot úplne nestratil svoj lesk vo veľmi náročnom období osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a dnes patrí k najexkluzívnejším športovo-luxusným značkám sveta.

Jeden kus má v zbierke aj Michael Schumacher…

Model Bugatti EB 110 sa postaral o svetový rekord ako najrýchlejší produkčný automobil. O tento rekord ho neskôr obral McLaren F1.

Poďme si však bližšie predstaviť predchodcu veľkolepých modelov Bugatty Veyron a Chiron. Športové Bugatti znovuzrodenej legendy s označením EB 110 prišlo na trh v roku 1991. Písmenká EB v jeho mene nesú iniciály zakladateľa Ettoreho Bugattiho. Aj takýmto spôsobom si jeho pamiatku chcel uctiť Romano Artioli.  Číslica 110 zas označovala výročie narodenia Ettoreho v roku, kedy sa svetu predstavil samotný model EB 110. Jeho prezentácia pred svetom bola veľkolepá. Odohrala sa v Paríži pod Víťazným oblúkom a vo Versailles.

Model Bugatti EB 110 zaskočil konkurenciu. Talianski dizajnéri ako aj výrobcovia netušili, že by sa Bugatti mohla po nelichotivej minulosti ešte vyhrabať a predstaviť konkurencieschopný model. Opak bol však pravdou. Model EB 110 bol priamym konkurentom strojom ako Lamborghini Diablo, Ferrari F50 či britskej rakete Jaguar XJ220. Medzi špeciality modelu EB 110, ktoré obdivovali všetci motoristi, bolo elektronicky ovládané zadné krídlo, ultranízky postoj automobilu, obrovské čelné sklo či vyklápacie dvere. Pod kapotou nesmel chýbať mohutný dvanásťvalcový 3,5 litrový agregát so 60-timi ventilmi, štyrmi turbami a výkonom 560 koní. Z nuly na stovku to zvládol za 3,43 sekundy a jeho maximálka dosahovala 342 km/h. Jeho hmotnosť bola pri tom len 1618 kilogramov.

Tento model sa vyrábal od roku 1991 až do roku 1995. Pol roka prišla na trh verzia SS, ktorá už nedisponovala elektronicky ovládaným zadným krídlom, ale dostala krídlo pevné, tiež dostala až 592 koňový agregát či zníženú hmotnosť o 150 kg. Vďaka tomu dosahovala maximálnu rýchlosť 351 km/h a z nuly na stovku to zvládla za 3,2 sekundy. Zapísala sa aj do knihy rekordov a to v kategórii maximálna rýchlosť produkčného automobilu. Zaujímavosťou modelu Bugatti EB 110 je, že jeden zo 139 vyrobených modelov má vo svojej zbierke aj bývalý pretekár F1, Michael Schumacher. Veľký potenciál modelu EB 110 SS využil aj francúzsky tím Michela Hommela a to v pretekoch 24h Le Mans. Neskôr sa tento model objavil aj v 24h pretekoch Daytona.

Vozidlo Bugatti EB 110 aj napriek jeho unikátnemu tvaru, výkonu či kvalite nedosahovalo obrovské predaje. Zároveň s ním prišiel na trh aj McLaren F1, ktorý ho zatienil a prekonal aj doterajší rýchlostný rekord Bugatti. EB 110 prešiel tak na druhú koľaj. Ďalším problémom bola vtedajšia ekonomické kríza, ktorá dala stopku viacerým superšportovým modelom. Romano Artioli mal sen kúpiť značku Lotus, čo sa mu aj podarilo. Žiaľ opäť finančná kríza nepodržala jeho veľké plány a Bugatti aj kvôli tejto zlej investícii skrachovalo v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Model EB 112 sa už do výroby žiaľ nedostal. Značku Bugatti kúpil nakoniec v roku 1999 koncern Volkswagen, vďaka ktorému sa znova dostala na výslnie. Výroba sa vrátila do francúzskeho Molsheimu. Odtiaľ prišiel na trh aj nástupca EB 110 a to model Bugatti Veyron. História francúzskej značky tak pokračuje aj dnes. Veyron vystriedal model Chiron a s určitosťou vieme povedať, že nebude posledným, ktorý sa dostane na svetové cesty.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button