RETRO

Predbehol svoju dobu a aj preto upadol do zabudnutia

20 rokov Renault Avantime

Dnes sú cesty plné odvážnych crossoverov či MPV-čiek s odvážnymi dizajnmi. Dnes si povieme, čím extravagantnejší automobil, tým je jeho majiteľ zaujímavejší. O extravagancii sa hovorilo už aj pred dvadsiatimi rokmi, keď na cesty prišiel francúzsky exotický model Renault Avantime. Škoda len, že slovo extravagantný v tej dobe neznamenalo to, čo znamená teraz. Kvôli jeho futuristickému dizajnu sa nestal ale ani trochu obľúbeným a upadol do zabudnutia. Smutným faktom je, že aj keď sa ho vyrobilo počas dvoch rokov len zhruba 8500 kusov, nikdy z neho nebude zberateľský či vzácny kúsok. Len krok vedľa pre Renault. Dnes by si však určite našiel široký okruh fanúšikov.

Renault Avantime oslavuje horko-sladké výročie. Od zídenia prvého modelu z francúzskej fabriky uplynulo 20 rokov. Oslava má však veľmi trpký nádych. Bol totižto absolútne neúspešným, aj keď si dizajnéri od tohto auta sľubovali naozaj veľa. Jeho koncept sa predstavil už v roku 1999 kedy si získal veľký obdiv návštevníkov prezentácie, ako aj autosalónu v Ženeve. Nadšenie návštevníkov ešte viac popohnalo francúzsku automobilku do sériového prevedenia odvážneho automobilu. Realita však dala vo všetkej svojej sile pocítiť, že nadšenie na autosalóne neznamená, že si model ihneď získa srdcia všetkých motoristov.

Dnes by sa jeho dizajn na cestách vynímal…

Aj keď sa z modelu Renault Avantime vyrobilo len niečo málo cez 8500 kusov, nie je ziaľ žiadnym zberateľským či vzácnym kúskom.

Avantime bol špecifický aj svojim zaradením do kategórie. Jeho platforma bola zdieľaná s rodinným MPV Renault Espace. Vďaka trom dverám ho nazývali ako kupé. Vďaka vnútornému priestoru sa podobal na rodinné MPV. Bol teda akýmsi MPV-kupé modelom. Dnes by bol pravdepodobne okategorizovaný ako crossover. Na začiatku “nultých” rokov však bol celkovo nepochopeným automobilom a spoločne s modelom VelSatis sa netešil masívnym predajom. Pod kapotou štýlového MPV-kupéčka (ťažko sa to aj vyslovuje) boli umiestnené tri agregáty. Najslabším bol dvojlitrový 16-ventilový Turbomotor s výkonom 165 koní. Silnejším bol šesťvalcový 24-ventilový trojliter s výkonom 210 koní. Tretím motorom bol naftový 2,2 litrový štvorvalec dCi s výkonom 150 koní. Avantime meral na dĺžku 4642 mm, na výšku 1626 mm a na šírku 1834 mm. Rázvor kolies ponúkol 2702 mm.

Dizajnovo bol Avantime, jeho meno vzniklo ako spojenie francúzskeho slova Avan – pred a anglického time – čas, doslova nadčasové auto. To bol aj jeho klinec do automobilovej rakvy. Prezentoval však niekoľko konštrukčných ako aj dizajnových prvkov, na ktoré pozeráme s úžasom aj dnes. B-stĺpik konštruktéri úplne vynechali. Kvôli nemu museli konštrukciu automobilu poriadne vystužiť. Prístup na zadné sedačky bol potrebný cez jediné predné dvere. A tie museli byť poriadne veľké a teda aj poriadne ťažké. Kvôli nim vytvorili konštruktéri špeciálne kĺby nazvané double-kinematic, ktoré veľké dvere nie len otvorili ale aj posunuli smerom napred. Zadné sedadlá boli umiestnené vyššie ako predné Môžeme tomu hovoriť divadelné sedenie. V aute! Prístrojová doska bola podobná ako pri modeli Espace. Digitány displej bol umiestnený v strede a bol tak trochu nepraktický. Ale za to dizajnovo uhladený.  Hlavný displej, farebný, bol umiestnený pod ním v štýle tabletu. Dnes bežná vec, pred 20 rokmi dizajnová šialenosť.

Renault Avantime sa vyrábal len 2 roky. Z výrobných pásov zišlo len 8557 kusov. Aj napriek nízkemu počtu vyrobených kusov nie je dnes zberateľským unikátom. Je to smutné pretože dnes sa na neho nepozeráme ako na škaredé nepochopené vozidlo, ale ako na štýlový extravagantný automobil. Žiaľ netrafil dobu. Pozitívom je, že je stále na predaj na rôznych automobilových serveroch. Jeho cena sa teraz pohybuje okolo hranice 8000 eur. Aká je však dostupnosť náhradných dielov, to je otázne. Nevšedné tvary dielov ako aj ostatných častí napríklad interiéru nebudú určite ničím lacným. Ak však túžite vyčnievať z davu a nechcete si za to veľa priplatiť, dvadsaťročný Avantime bude pre vás tou správnou voľbou. Aspoň na chvíľu. A možno v budúcnosti jeho cena porastie. Skôr si však myslíme, že pôjde stále nižšie a nižšie.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button