Automobily

Silnejšia, hlučnejšia, agresívnejšia! Vytunená Cupra Formentor

ABT Cupra Formentor

Tak ako to už býva pri koncernových autách zvykom, každá, aj tá najostrejšia verzia sa dá upraviť, vylepšiť a spraviť ešte jedinečnejšou. Tieto úpravy však nemá na svedomí samotný koncern či niektorá z jeho značiek, ale úplne nezávislý nemecký úpravca s menom ABT. Rovnako to je aj s modelom Cupra Formentor. Už bez tak dokonalý crossover dravej značky prešiel rukami tejto tuningovej garáže a výsledok naozaj stojí za to. Nie len že je rýchlejší, ale aj silnejší, hlučnejší a ešte dravejší ako jeho už bez tak dokonalá sériová verzia.

Sériový 2,0 litrový štvorvalec TSI ponúkne v civilnej, neupravenej verzii výkon 228 kW a krútiaci moment 400 Nm. Tieto hodnoty vôbec nie sú zlé no motor sa dá poladiť aj lepšie. Tento fakt demonštruje nemecký úpravca ABT, ktorý ho nastavil na výkon 370 koní s krútiacim momentom 450 Nm. Z nuly na stovku vďaka prepracovanejšiemu nastaveniu dokáže zrýchliť za 4,6 sekundy. Maximálna rýchlosť žiaľ stále ostáva obmedzená na 250 km/h. Je to škoda, lebo potenciál má upravený Formentor oveľa väčší.

ABT Sportsline sa nezamerala len na softvérové vylepšenie výkonu automobilu. Tak ako sme už pri ABT zvyknutí, tuningová firma pridala aj upravený bodykit, tiež výraznejšie koncovky prepracovaného výfukového systému, hlbší zvuk vďaka upravenému výfukovému potrubiu ako aj nové pružiny, vďaka ktorým je model oveľa bližšie vozovke či obrovské športové dvadsaťpalcové kolesá zo svojej dielne. ABT tentokrát ponúkne aj ďalšie 20-palcové kolesá, ak by sa vám prvá možnosť nepáčila, ako aj menši 19-palcové kolesá.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button