Automobily

Vynovená Cupra Leon a Cupra Formentor! Facelift s výkonom až 333 koní

Cupra Leon & Cupra Formentor Facelift

Zatiaľ čo Seat sa stále potáca okolo mŕtveho bodu, pokiaľ ide o novinky, Cupra veselo osviežuje modelový rad. Teraz v podobe faceliftov pre modely Leon a Formentor. Vizuálne sa však na modeloch menia len maličkosti. Ale dostanú oveľa viac výkonu. Presnejšie 333 koní. Bez ohľadu na to, či sa v budúcnosti rozhodnete pre päťdverové auto, kombi alebo SUV s hrdým logom Cupra.

Cupra sa zamerala na výkon…

Interiéry modelov Cupra Leon a Formentor dostali novú 12,9-palcovú obrazovku v strede prístrojovky.

Všetky spomínané Cupry majú teraz po prvýkrát nové LED-matrix svetlomety s trojuholníkovými prvkami. Navyše boli pri modeloch celoplošne prepracované otvory na prívod vzduchu a masky chladiča, vďaka čomu by predné partie mali byť samozrejme ešte agresívnejšie. Vzadu je umiestnená LED svetelná lišta s osvetleným logom Cupra.

Pre tieto dva faceliftové modely bude v budúcnosti k dispozícii osem dizajnov diskov kolies. Buď 18 alebo 19-palcové priemery. Modely Cupra tiež ponúknu deväť farieb laku pre Leon a Leon Sportstourer, ako aj osem farieb pre Formentor, ktorý sa musí zaobísť bez „šedej tajgy“. Na rozmeroch modelov sa po facelifte samozrejme nič nemení.

Interiéry Leonu a Formentoru teraz dostali novú 12,9-palcovú obrazovku v strede palubnej dosky pre informačno-zábavný systém. Pod ňou sa nachádza (teraz osvetlený) posuvný ovládač pre ovládanie hlasitosti a klimatizácie. O zvuk sa stará nový audio systém, ktorý bol vyvinutý spolu so spoločnosťou Sennheiser a ktorý ponúka dvanásť reproduktorov a výkon slušných 425 wattov.

Pri uvedení na trh sa modely Cupra Leon a Formentor môžu spoľahnúť na ponuku motorov pozostávajúcu z ôsmich rôznych pohonov. Iba päťdverový Leon ponúka deviatu možnosť v podobe 2,0-litrového turbo benzínového motora s predným náhonom a výkonom 300 k. Základným variantom je 1,5-litrový motor TSI s výkonom 150 k a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Nasleduje ďalší 2,0-litrový štvorvalec s výkonom 204 koní  so 7-stupňovou DSG prevodovkou a pohonom všetkých kolies a tiež výkonom 265 koní  so 7-stupňovým DSG-čkom a pohon predných kolies.

Novinkou vo výkonnostnom programe je verzia s výkonom 333 koní s DSG-čkom a pohonom všetkých kolies. Výkon v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi tak narástol o 33 koní. Verzia tiež dostala rozdeľovač krútiaceho momentu a brzdový systém Akebono, ktorý je voliteľný.

Okrem toho sú modely dostupné s benzínovým motorom 1,5 TSI s výkonom 150 k, naftovým motorom 2,0 TDI s výkonom 150 k a dvoma plug-in hybridnými verziami na báze motora 1,5 TSI s výkonom od 204 k do 272 k. Ten pracuje s novou 19,7 kWh batériou, ktorá by mala umožniť dojazd viac ako 100 km a ktorú možno nabíjať až 50 kW jednosmerným prúdom a 11 kW striedavým prúdom.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button