“A vie tvoje auto aj plávať?” môžete počuť v detských debatkách pri hre v detskej izbe, keď sa so svojimi autíčkami naháňajú po koberci a fantazírujú o tom, čije auto je lepšie a čo viac zvládne. Ale túto otázku si určite položilo aj mnoho majiteľov reálnych áut, od ktorých očakávalo niečo viac za cenu, za akú ho kúpili. O možnosť plavby na vode sa prihlásil v roku 1983 aj Volkswagen Golf. Hoci väčšina z viac ako 35 miliónov doteraz dodaných volkswageňáckych kompaktov to nedokáže ani po 50. rokoch, na trhu sa našiel predsa taký, ktorý dokázal aj plávať.
Volkswagen See-Golf bol hviezda zrazu Wörthersee 1983…
Ako základ slúžil Golf Cabriolet, na ktorý boli namontované dva masívne plaváky.
Volkswagen See-Golf vznikol roku 1983. Pretože evidentne Dr. Ernst Fiala chcel splniť to, po čom mnohí túžili a rýchlo sa pustil do práce so svojím štvorčlenným tímom, aby naučil kompaktnú plávať. Ostatne, wolfsburgská spoločnosť už s plaveckým autom Volkswagen Type 166 ukázala svetu, že tp s plávajúcimi autami myslia vážne.
Nová myšlienka naučiť Golf plávať však mala vedecké pozadie. 1,8-litrový štvorvalec s výkonom 150 koní bol určený na získanie technických poznatkov o tom, ako sa sériový motor správa pri nepretržitom zaťažení.
Fialov tím pracoval na jazernom Golfe tri roky. Ako základ slúžil Golf Cabriolet, na ktorý boli namontované dva masívne plaváky. Pomocou hydraulického zariadenia sa dali tieto pontóny pri opustení vody zdvihnúť. Vychudnutý Golf teda vychádza z vody s niečím, čo vyzerá ako obrovské parohy, takmer ako jeleň. S týmto dizajnovým monštrom by na súši malo byť možné ísť rýchlosťou až 140 km/h. Na parkovanie ale zrejme potrebujete dve parkovacie miesta. Minimálne…
Karoséria a hnacie ústrojenstvo boli utesnené tak, aby bola pracovná technológia chránená pred vniknutím vlhkosti. Interiér bol vyrobený z ľahko udržiavateľnej kože. Lodná vrtuľa je poháňaná na mori cez hriadeľ, ktorý je samostatne spojený s hnacou sústavou. So See-Golfom je možné dosiahnuť rýchlosť plných 22 uzlov – čo je dobrých 40 km/h. Pri konštantnom výtlaku vody by mala byť vodou chladená 1,8-ička dobre využitá.
Testy sa uskutočnili v miestnych nádržiach a Kielskom zálive predtým, ako sa toto bizarné vozidlo dostalo na stretnutie GTI v roku 1983 pri jazere Wörthersee, aby sa predstavilo širšej verejnosti. V tomto roku veru musel vodný Golf na zraze naozaj zahviezdiť. Veď keď si predstavíme, že toto auto bolo skutočne prevratným, keď ste sa s ním mohli dostať na vodu a užívať si v ňom ako v loďke bez toho, aby ste za ním museli nejakú ťahať.
See-Golf môžeme dnes nájsť v múzeu Volkswagen. Záver, ktorý zostáva, je, že klasické plavecké auto bolo pravdepodobne o niečo lepšie v každodennom používaní ako obojživelné vozidlo ako Sea Golf.
Zdroj: de.motor1.com, cabby-info.com