Technika

Vitajte v budúcnosti! Ôsma generácia BMW iDrive je tu

BMW iDrive

BMW spravilo obrovský krok v jeho informačno-zábavnom systéme iDrive. Už v poradí ôsma generácia sa po prvýkrát predstavila v elektrickom SUV iX. Ďalším automobilom, do ktorého bude umiestnený, je elektrický sedan i4. Skladá sa z dvoch plynule nadväzujúcich obrazoviek, ktoré okrem všemožných informácií nie len o jazde ponúknu aj jedinečný dizajn zobrazenia. Doteraz sme mohli nový infotainment obdivovať len na fotografiách. Dnes už poznáme jeho funkcie a musíme uznať, že ponúka naozaj veľmi komplexné informácie vo veľmi pôsobivom obale.

Základom nového infotainmentu iDrive je displej digitálneho prístrojového štítu, ktorého uhlopriečka je 12,3 palca. Na prvý displej plynule nadväzuje druhá dotyková obrazovka s ešte väčšou uhlopriečkou 14,9 palca. Jednoliaty štít je umiestnený na vrchu prístrojovej dosky a vďaka svojej veľkosti pôsobí nie len luxusne ale aj majestátne.

Najväčší a najinteligentnejší…

BMW Intelligent Personal Assistant je zatiaľ najinteligentnejší zo všetkých doterajších systémov.

Obrazovky sú “poháňané” ešte výkonnejším hardwarom v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Vďaka nemu môžeme očakávať vyššiu rýchlosť celého systému, ešte vyššie rozlíšenie displejov, kvalitnejšiu a oveľa náročnejšiu grafiku (nie však z užívateľského hľadiska) ako aj dokonalejšie aplikácie či navigačný systém. Systém je pripravený na obrovské množstvo individualizácií, ktoré umožnia užívateľovi nastaviť si celý systém podľa svojich predstáv.

Pre infotainment ako aj pre digitálny prístrojový štít budú pripravené tri režimy zobrazenia, v ktorých pasažieri dostanú rôzne informácie. Základným rozložením jednotlivých položiek je mód Drive. Mód Focus je zameraný na vybrané dôležité dáta a tretí mód Gallery minimalizuje údaje o jazde a ponúkne miesto pre množstvo widgetov ako aj pre obsah navolený posádkou.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Stvoritelia ôsmej generácie infotainmentu iDrive nezabudli ani na hlasového asistenta. BMW Intelligent Personal Assistant je samozrejme zatiaľ najinteligentnejší zo všetkých systémov. Dokonca, ak mu dáte jeho vlastné meno, dokáže na neho reagovať. Ak by mal niekto v čase corony málo sociálneho kontaktu, môže sa porozprávať so svojim hlasovým asistentom. Zo srandy mu dajte meno KITT a budete mať pocit, že ste David Hasselhoff. Hlasový asistent bol vybavený aj novými funkciami, ktoré v predchádzajúcich generáciách nenájdeme. Meno, ako aj ostatné personalizované hlasové povely, bude možné uložiť si do svojho BMW ID profilu.

Inteligentnejší nie je len hlasový ovládač, ale aj ďalšie funkcie infotainmentu iDrive. Prepracovaná bola aj navigácia, tiež rozhranie bezdrôtového pripojenia a aktualizácií, ambientné osvetlenie či grafika. Infotainment bude schopný ďalej napríklad rozoznať majiteľa už len pri jeho priblížení sa k automobilu podľa kľúča či smartfónu. Akonáhle sa priblíži k automobilu na tri metre, celí iDrive ako i vozidlo sa rozsvietia, z karosérie vyskočia zapustené kľučky a interiér privíta majiteľa vopred nastaveným svetelným vzorom. Infotainment sa samozrejme v momente aktivuje takže odpadá niekoľkosekundové čakanie na “naskočenie” všetkých potrebných údajov pred začatím jazdy.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button