Automobily

Nové najrýchlejšie auto sveta! Vyrobiť ho chcú v Albánsku

Arrera Automobili SD+

Preteky automobilových spoločností o titul najrýchlejšieho auta sveta sú neoddeliteľnou súčasťou automobilizmu od nepamäti. V dnešnej dobe, vďaka vysokej efektivite spaľovacích motorov, ako aj obrovskému pokroku na poli elektromobilov, sa výkony a rýchlosti áut zvyšujú obrovskou rýchlosťou. Technologický pokrok umožňuje určiť presné dáta ešte predtým, ako je nejaký model fyzicky vyrobený. Aj vďaka tomu sa dá už predom určiť, aké výkony, rýchlosti či iné veličiny dokáže automobil po vytvorení ponúknuť. Aj vďaka tomu sa môžu prezentovať hyperstrojmi aj automobilky či garáže, ktoré doteraz nevytvorili takmer nič. Príkladom je aj údajne budúci najrýchlejší automobil sveta od albánskej spoločnosti Arrera Automobili. Má ponúknuť výkon 1825 koní a maximálnu rýchlosť presahujúcu hranicu 500 km/h.

Za projektom najrýchlejšieho automobilu sveta stojí spoločnosť Quendrim Thaqi. O tejto firme sme mali možnosť počuť už v minulosti. Je to albánsky výrobca, ktorý chcel stvoriť superšport Illyriam Supersport. Tento projekt však nikdy nenabral reálne kontúry. Arrera Automobili má však zálusk ešte na niečo silnejšie ako vytvoriť “len” superšport. Miery na to najvyššie a to na vytvorenie hyperšportu, ktorý by prekonal rýchlosť 500 km/h.

Bohatá symbolika tvorí DNA hyperšportu…

1825 koní s krútiacim momentom1500 Nm na hmotnosť modelu 1230 kilogramov.

Nový koncept, ktorý je mimochodom zatiaľ len zaujímavým renderom, dostal označenie SD+. Písmeno “S” v mene má symbolizovať albánskeho národného hrdinu Skanderbega, vojvodcu a politika z rodu Kastriotov. Písmeno “D” je zas rímska číslica 500, čo symbolizuje jeho rýchlosť, ktorá má presiahnuť 500 km/h. A “+”, to je jednoznačne spojené s rímskou číslovkou a znamená len jedno. Prekonanie 500 kilometrovej rýchlostnej hranice. Symbolika je teda premyslená poriadne. Je na tom rovnako aj celý stroj?

Ohľadom dizajnu veľmi “mudrovať” nebudeme. Predsa len, je to zatiaľ hrubý návrh, ktorý preberá prvky z monopostov F1. Vyzerá pútavo, v podstate ako každý koncept hyperšportu, no od hmatateľného konceptu ho delí ešte veľmi dlhá cesta. Zaujímavosťou je sľubované pohonné ústrojenstvo. Model SD+ má disponovať prepĺňaným sedemlitrovým osemvalcom, navrhnutým Wolfgangom Kizlerom. Jeho výkon má byť neskutočných1825 koní s krútiacim momentom až 1500 Nm. Hmotnosť modelu by pri tom nemala prekročiť 1230 kilogramov. Neuveriteľné? Zatiaľ áno. Stále sa jedná len o víziu, ktorá by sa však pri veľkom úsilí mohla stať raz realitou. Arrera Automobili dokonca tvrdí, že ich cieľavedomý projekt SD+ by sa mohol dostať na cesty už budúci rok! Albánsko by sa tak mohlo úspešne zapísať do automobilovej mapy sveta.

Zdroj: motor1.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button