Automobily

Väčší, lepší, príťažlivejší!

Peugeot 308

Najnovšia generácia obľúbeného francúzskeho modelu Peugeot 308 prichádza. Je naozaj príťažlivá. Okrem toho, že narástla, ponúkne okrem benzínu a nafty aj dvojicu hybridných pohonných ústrojenstiev. Na trh sa dostane už v druhej polke tohto roku.

Nová generácia Peugeotu 308 príde vo verziách hatchback, kombi ale aj údajne ako crossover. Po prvýkrát dostala 308-ička bezrámovú masku chladiča, tiež nové retro-logo umiestnené nie len na prednej maske, ale aj na blatníkoch a zadnej časti, klinové LED svetlomety ako aj predĺženú kapotu či zadné svetlá s dizajnom levích pazúrov ako aj efektnú horizontálnu líniu medzi zadnými svetlometmi. Štýlom dizajnéri veru nešetrili a podľa nášho názoru, odviedli naozaj kus kvalitnej roboty!

Dva konvenčné a dva nekonvenčné pohony…

Nová generácia Peugeotu 308 dostala aj najnovšiu verziu i-Cockpitu.

Zaujímavým faktom nového modelu Peugeot 308 je súčiniteľ aerodynamického odporu. Ten je pri verzii hatchback cx=0,28. Vďaka nemu môže dosahovať tak nižšiu spotrebu, ako aj nižší čas akcelerácie. Predná maska je posadená veľmi blízko asfaltu. Karoséria narástla na 4360 mm. Vďaka tomu sa predĺžil aj rázvor na momentálnych 2675 mm. Vďaka nemu budú mať pasažieri na zadných sedadlách ešte viac miesta na sedenie. Batožinový priestor ponúka cestujúcim objem 412 litrov. Ďalších 28 litrov sa vmestí do priestoru pod podlahou.

Interiér bol prepracovaný od základov. Nová generácia Peugeotu 308 dostala samozrejme i-Cockpit, konkrétnejšie aj jeho najnovšiu generáciu. Prístrojovka dostala nový multifunkčný volant, novú 10-palcovú obrazovku multimediálneho systému ako aj samostatný dotykový panel pre ovládanie vykurovania a ventilácie vozidla či iných funkcií.

Nová generácie francúzskeho modelu Peugeot 308 je postavená na platforme EMP2. Oproti predchádzajúcej generácii je však prepracovaná, vďaka čomu je možné ju použiť aj pri hybridnom ako i elektrickom pohonnom ústrojenstve. Novej 308-ičke poskytne vyššiu tuhosť vďaka novým výstuhám. Okrem vynovenej platformy konštruktéri namontovali do nového Peugeotu 308 aj silnejšie odlučňovacie prvky ako aj zosilnené sklá na predných oknách.

Pod kapotou novej generácie modelu Peugeot 308 nájdeme až päticu variantov pohonného ústrojenstva. Základným agregátom je 1,2 litrový benzínový trojvalec PureTech s dvomi výkonnostnými verziami 81 kW a 96 kW. Naftové agregáty zastupuje 1,5 litrový turbomotor s výkonom 96 kW. Všetky tri spaľovacie motory spolupracujú so šesťstupňovým manuálom alebo za príplatok s osemstupňovým automatom (okrem najslabšieho 1,2 litrového motora). Ďalšie dve verzie pohonného ústrojenstva sú plug-in hybridné. Obe využívajú elektromotor s výkonom 81 kW. Elektromotor čerpá energiu z 12,4 kWh lítium-iónovej batérie. Základný Hybrid 180 kombinuje elektromotor s 1,6 litrovým PureTech motorom s výkonom 110 kW. Silnejší Hybrid 225 kombinuje rovnaký elektromotor s rovnakým motorom akurát výkon agregátu je 132 kW. Celkový spoločný výkon hybridného ústrojenstva je tak nastavený buď na 132 kW alebo na 162 kW v závislosti od výkonu spaľovacieho motora.

Peugeot 308 ponúkne aj širokú paletu príplatkovej výbavy. Množstvo elektronických asistentov a bezpečnostných prvkov je len malá ochutnávka toho, čo v novej 308-ičke môžete nájsť. Nebude chýbať ani možnosť doobjednať sedačky s masážnou funkciou, vyhrievané čelné sklo či dokonca prémiový audiosystém Focal s desiatimi reproduktormi. Nová generácie Peugeotu 308 sa bude vyrábať vo francúzskej fabrike v Mulhouse.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button