Automobily

Toyota odpovedá na požiadavky trhu a prináša nový elektrický crossover bZ4X

Toyota bZ4X

Cieľavedomý koncept elektrického crossoveru Toyota bZ4X sa predstavil už na jar. Nedúfali sme, že jeho produkčná verzia príde na cesty len takpovediac pár mesiacov potom. Majiteľovi ponúkne ekologickú a štýlovú jazdu dokonca s výrobníkom elektriny na streche v podobe fotovoltaiky. Na rovnakom základe bude postavený aj odvodený model Subaru Solterra.

Výkonom veľmi neohúri, dizajnom však áno…

Obstojný je dojazd modelu Toyota bZ4X, ktorý sľubuje 450 kilometrov podľa metodiky WLTP.

Hoci japonský gigant Toyota stále vylepšuje svoje hybridné modely a tiež sústavne pracuje na zlepšovaní svojich automobilov na vodík, musí odpovedať požiadavkám trhu a tak prináša nový elektrický crossover. Toyota bZ4X je mestský stredne veľký zvýšený automobil, teda crossover, ktorý by mal poskytnúť príjemný pocit z jazdy, štýlový dizajn a ekologickú prevádzku.

Produkčná verzia sa od konceptu veľmi nezmenila. Samozrejme hovoríme o zovňajšku. Skôr hranatý dizajn tak nejak pasuje do tejto doby a celková robustnosť automobilu predpovedá celkom sľubnú kariéru. Aerodynamiku konštruktéri prepracovali tak, aby zabezpečovala čo najlepší dojazd elektromobilu. Otvory v rohoch nárazníkov vytvárajú akúsi vzduchovú clonu. Automobilu tiež nechýbajú spojler, difúzor, či okrytovaný spodok karosérie.

Toyota bZ4X nie je vôbec žiadny krpec. Veľkostne sa približuje k modelu RAV4 a ten veru za posledné roky pekne narástol. Toyota bZ4X je síce nižšia ako RAV4-ka, no rázvor má dokonca až o 160 mm väčší. To znamená len jediné, viac miesta pre pasažierov vo vnútri. Na rovnakom základe bude postavený aj odvodený model Subaru Solterra. Interiér je vytvorený tak, aby poskytoval čo najväčšie pohodlie všetkým pasažierom. Má prinášať pocit, ako by ste sedeli vo svojej obývačke. Prístrojový štít je tvorený 7-palcovou TFT obrazovkou vysunutou netradične nad volant.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Elektrický crossover je postavený na platforme e-TNGA, ktorá je prispôsobená na elektrický pohon Rovnakú platformu bude zdieľať aj odvodený model Subaru Solterra. Túto flexibilnú konštrukciu budú v budúcnosti využívať aj ďalšie modely z dielne Toyota. Jej základom je priestorovo nenáročný batériový modul, ktorý je umiestnený uprostred konštrukcie pod podlahou.

O pohon nového elektrického crossoveru Toyota bZ4X sa bude starať buď jeden elektromotor, pri verzii s pohonom predných kolies, alebo dvojica elektromotorov pri pohone všetkých štyroch kolies. Dvojkolka ponúkne výkon 150 kW, maximálnu rýchlosť 160 km/h a zrýchlenie z nuly na stovku za 8,4 sekundy Štvorkolka poskytne výkon 160 kW, dvojicu elektromotorov (pri každej náprave jeden) a maximálnu rýchlosť rovnako len 160 km/h. Z nuly na stovku zrýchli o 0,7 sekundy rýchlejšie. Veru, parametre ničím neohúria. Obstojný je však dojazd, ktorý sľubuje 450 kilometrov podľa metodiky WLTP. V skutočnosti to bude teda určite menej. Lítium-iónový akumulátor s kapacitou 71,4 kWh sa z 0 na 80% pri použití rýchlonabíjačky s výkonom 150 kW dokáže nabiť za zhruba 30 minút. Za príplatok bude možné automobil vybaviť aj strechou s fotovoltaikou, ktorá dokáže zvyšovať dojazd automobilu počas jazdy.

Japonská automobilka v spojitosti so svojim novým elektrickým crossoverom bZ4X zdôrazňuje, že vďaka účinnému vykurovaniu pomocou tepelného čerpadla je dojazd garantovaný s takmer nezmenenými parametrami aj pri jazde v zime. Predstavenstvo značky Toyota tiež podotklo, že po 10 rokoch, alebo po prejdení 240 000 kilometrov by kapacita akumulátora v modeli Toyota bZ4X nemala klesnúť o viac ako 10%.

Azda najväčšou špecialitou elektrického modelu Toyota bZ4X je možnosť riadenia bez mechanickej väzby, ktorá sa v sériovom vozidle japonskej značky Toyota vyskytuje úplne po prvýkrát. Systém bez mechanického prepojenia medzi volantom a prednými kolesami upravuje uhol natočenia presne v súlade so zámermi vodiča. Popri tom dokáže filtrovať nežiadúce vibrácie, ktoré vznikajú pri styku pneumatík z vozovkou. Výhodou systému je napríklad väčší priestor na nohy pre samotného šoféra či širší rozsah výškového nastavenia volantu. Problémom tohto systému je jeho homologizácia. Preto e možné, že sa ho dočkáme na našom trhu oveľa neskôr ak vôbec. Oficiálny príchod na európske cesty Toyota zatiaľ nepotvrdila.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button