Automobily

Šestnásťtonový elektrický úžitkový voz Volta Zero vyráža na cesty

Volta Zero

Prvý šestnásťtonový čisto elektrický nákladný automobil vyráža na cesty. Predstavitelia spoločnosti Volta Trucks predstavili produkčné vozidlo, na ktoré svet čaká už od roku 2019, kedy bol po prvýkrát predstavený cieľavedomý koncept. Volta Zero je nákladný elektrický automobil, ktorý má byť šetrný k životnému prostrediu a aj svojmu okoliu. Vďaka vysokej bezpečnosti má chrániť aj okoloidúcich chodcov či cyklistov.

Výroba u našich západných susedov…

Dojazd elektrického nákladiaku Volta Zero by sa mal pohybovať v rozmedzí od 150 do 200 kilometrov.

Volta Trucks v poslednej dobe pracovala na vylepšovaní svojho konceptu, aby produkčné vozidlo, ktoré z neho vzíde, bolo čo najlepšie pripravené pre bezproblémovú prevádzku. Konštruktéri zapracovali na všetkých paneloch karosérie, ktoré prešli mnohými vylepšeniami. Dizajn je oproti konceptu o niečo chudobnejší. Z prednej časti zmizla horizontálna svetelná línia, ktorá prepájala predné svetlomety. Nákladový priestor je po novom vertikálny, čo samozrejme uľahčí ako aj zlacní výrobu elektrického nákladiaku.

Čisto elektrický šestnásťtonový nákladiak Volta Zero vznikol predovšetkým pre potreby mestskej logistiky. Jeho dojazd by sa mal pohybovať v rozmedzí od 150 do 200 kilometrov, čo je na mesto úplne postačujúce. Bližšie technické parametre zatiaľ švédska spoločnosť Volta Trucks nezverejnila, hoci predaj prvým zákazníkom je na spadnutie. Spoločnosť však dodáva, že do roku 2025 by jej automobilu mohli eliminovať až 1,2 miliónov ton emisií CO2.

Interiér napodiv ostal takmer nezmenený. Môžeme tu badať len minimálne zmeny, ktoré ho robia ešte praktickejším. Svetlú kožu nahradila tmavá koža, čo ocení hlavne majiteľ, ktorý ho poskytne svojim pracovníkom, ktorí nie vždy dokážu nasadať do automobilu úplne čistí. Samozrejme, všetko to závisí od vykonávanej práce. Tiež drevená teaková podlaha bola vymenená za lacnejšiu a praktickejšiu variantu v podobe gumeného koberca, ktorý je odolný voči zvýšenej záťaži.

Švédska spoločnosť Volta Trucks sa chystá v blízkej dobe vypustiť na cesty prvých 25 exemplárov, ktoré budú slúžiť na testovacie účely. Prvé elektrické nákladiaky vyrazia z fabriky už začiatkom budúceho roka. V druhej polovici roku 2022 by sa mali začať predávať prvé modely prvým zákazníkom. Tí budú môcť doslova recenzovať svoj automobil a na základe ich spätnej väzby budú švédski konštruktéri nákladiak Volta Zero vylepšovať. Veľkovýroba sa naplno rozbehne koncom budúceho roka. Zaisťovať ju bude rakúska spoločnosť Steyr.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button