TEST: AutáTesty
Trendy

TEST JAZDENKY: Volkswagen Polo 2021 – Praktický mestský drobec s diétnejším výkonom

TEST JAZDENKY: Volkswagen Polo 1.0 TSI Comfortline 2021

Ako sme už avizovali v našom cestopise z Guadeloupe, okrem užívania si slnečných pláží, tropického ovocia a teplučkého azúrového mora, sme sa po francúzskom karibskom ostrove preháňali aj na dvojročnom mestskom autíčku Volkswagen Polo 2021 (pred faceliftová verzia) s jednolitrovým trojvalcom TSI vo výbave Comfortline, ktorý sme si zapožičali z požičovne Sixt hneď, ako sme prileteli na ostrov. Počas našej dovolenky sme na tomto aute prešli takmer 1000 kilometrov a môžeme teda povedať, že sme ho v tamojšej premávke otestovali poriadne. Aké sme mali pocity z jazdy a čo sú prednosti či slabé stránky automobilu, ktorý mal za necelé dva roky užívania najazdené niečo málo cez 37 000 km mnohými užívateľmi, keďže bol z požičovne? To si povieme v našom redakčnom teste jazdeného vozidla.

Viac ako 100 šoférov sa už vystriedalo na tomto aute…

Dnešná cena nového základného modelu Volkswagen Polo s 1.0 litrovým trojvalcovým TSI motorm sa začína na hranici 19 690 eur.

37 000 kilometrov na jazdenom dvojročnom automobile je na papieri nádherný údaj. Budúci kupujúci si pod týmito kilometrami predstaví možno dôchodcu, ktorý svoje auto používa primárne na nákup, na záhradku, do kostola, ku doktorovi a možno cez víkendy na vzdialenejšiu chalupu na lazoch. Ak si však predstavíme, že automobil je z požičovne a že na týchto kilometroch poriadne zapracovali stovky ľuďí, ktorí si ho podávali z ruky do ruky, vtedy určite spozornieme. Ako sa správal takýto automobil pri našich jazdách? Ako radil, pridával, brzdil, ako vyzerali jeho interiér a jednotlivé jeho časti? Na naše prekvapenie, hneď pri preberaní auta sme si nevšimli žiadne viditeľné poškodenia, o čom svedčil aj preberací protokol. Niekomu sa len podarilo šuchnúť predný spodný spojler na retardéri, no neskôr sme pochopili prečo. Guadeloupe má tak vysoké retardéry, že na niektorých keď idete aj úplne pomaly, tak vým jednoducho auto o tento spomaľovák šuchne. Okrem toho, popri cestách a na parkoviskách sú tu tiež umiestnené veľmi vysoké obrubníky a ponad ne presiahne len vyššie SUV.


  Kufor na dve menšie alebo jednu veľkú podpalubnú batožinu…

  Volkswagen Polo, ktorý sme dostali z požičovne sme si tak prevzali bez akýchkoľvek viditeľných či skrytých chýb, ak teda nerátame malý šúchanec zo spodu spojlera. Rovnako aj jeho interiér bol veľmi zachovalý a nejavil žiadne známky používania. Vyzeral teda ako nový aj p otom, čo si toto auto poposúvalo určite viac ako 100 nájomcov. Hneď ako prvá výzva pre nás bolo vopchanie dvoch veľkých kufrov a dvoch príručných kufrov do kufra auta. Volkswagen Polo z roku 2021 ponúkne základný objem batožinového priestoru 351 litrov, čo by nám v praxi postačilo na veľký podpalubný kufor a dvojicu palubnej batožiny. Nám to však nestačilo, keďže veľké kufre boli dva a tak sme sklopili zadný rad sedadiel pričom sa nám otvoril objem až 1125 litrov a naše štyri kufre sme tak pohodovo naložili do auta. Ak by sme však cestovali traja či štyria s rovnakou batožinou, museli by sme siahnuť po väčšom aute. V zadnom rade sedadiel sme tak už nemohli odviezť nikoho, čo nám ale nevadilo, lebo sme sa po ostrove preháňali len vo dvojici. Plusom auta je, že pod spodným vekom kufra sa nachádza dojazdové koleso. Na málo priestoru v prednom rade sedadiel sme sa veru sťažovať nemohli. A to ani ja, dvojmetrový šofér. Polo nie je zbytočne „obdarené“ hrubými plastami a teda ani priestor nie je ubratý zbytočne na úkor pohodlia šoféra a spolujazdca. 

   Interiér zvolený tak, aby čo najviac vydržal…

   Interiér bol vybavený tak, ako sa to očakáva od výbavy Comfortline a teda viac menej striedmejšie. Na naše potreby to ale stačilo. Klíma bola, elektricky ovládané oká boli, rádio (hoci jednoduché, no s dotykovým displejom) bolo a teda nemuseli sme sa sťažovať, že nám v aute niečo chýba. Možno tie parkovacie senzory, na ktoré sme zvyknutí už z našich vlastných, ale aj nových testovacích áut. To by sme odporučili pridať aj požičovni áut. Pri toľkých zákazníkoch by svoje uplatnenie našli. Sedačky boli látkové a na nich sa dalo vidieť, že si na ne posadalo už niekoľko ľudí v mokrých plavkách. Farba bola na viacerých miestach vyblednutá ale to nie je vizitka auta, ale ľudí, čo si do neho sadajú so zasolenými mokrými riťami. Z hľadiska výbavy by sme mohli povedať tiež o materiáloch, ktoré v tejto výbave dostanete. Ak by sme si mysleli, že to budú samé tvrdé a nevkusné plasty, tak nie je tomu úplne tak. Nájdu sa tu aj príjenejšie mäkčené materiály, avšak, ako sme to už spomenuli, automobil nie je vybavený tak, aby poskytoval vysokú mieru komfortu či prémiové materiály, ale tak, aby vydržal čo najviac kilometrov nie vždy seriózneho zaobchádzania a teda tvrdší plast je v prípade auta z požičovne zvolený adekvátne k účelu užívania vozidla. Po 37 000 kilometroch však nejavil známky ani oderov ani poškodenia a teda konštatujeme, že je asi kvalitný a odolný tak na prístrojovke, ako aj dverách či v kufri.

    Dynamika mu chýba hlavne na diaľnici a na horských prechodoch…

    Zatiaľ sme si automobil len a len pochvaľovali. Klíma fučala naplno, keďže denné teploty v tejto karibskej krajine boli na hranici 35 stupňov a niekedy ju aj prekročili. O cestách ostrovného štátu Guadeloupe sme si písali v našom cestopise, no spomenieme si na ne aj teraz. Ostrov má rozlohu 1509 km2 a jeho cestná sieť nie je veľmi veľká. Z jednej strany ostrova na druhú (východ-západ) meria cesta len zhruba 100 kilometrov. Na jej prejdenie však potrebujete viac ako dve hodiny. Prečo je tomu tak? Totižto Guadeloupe má len pár kilometrov diaľnice a inak sa jazdí cež mestečk a mimo mestečiek. Cesty mimo miest sú však kľukaté, úzke, s kopcami hore, dole a preplnené a teda častokrát sa nám stalo, že sme sa hýbali do rýchlosti 60 či max 70 km/h a to na desiatkach kilometrov. Preto sme sa tešili, keď sa nám podarilo aspoň chvíľku ísť 80 či 90 km/h. A s týmito rýchlosťmi je spojené aj naše mierne rozčarovanie tak z výkonu auta, ako aj zo spotreby. V mestečkách sa hýbete podobne ako v našich menších slovenských mestečkách a teda 1-2-3 rýchlostný stupeň do rýchlosti 50 km/h. Medzi mestami, hoci je na ceste povolená 80-tka či 90-tka, touto rýchlosťou idete len málokrát. Zabraňujú tomu kolóny, ale aj početné retardéry pred výjazdami z obytných zón či bočných ciest. Po diaľnici, alebo lepšie povedané rýchlostnej ceste, sme prešli pár kilometrov a tu sme mohli ísť maximálne 110 km/h. Pri takýchto rýchlostiach by sme čakali, že jednolitrový trojvalec bude jednak svižný a na druhej strane bude jazdiž so spotrebami okolo 5 litrov. Klíma mu možno nejaký ten pollitrík pridá a teda kombinovane budeme niekde pod šiestimi litrami. Na naše prekvapenie sme sa na takúto spotrebu nedostali. Auto papalo o poznanie viac a výkon mu chýbal hlavne mimo mestečiek a na rýchlostke, kde sme sa potrebovali buď vyšplhať na kopec, alebo plynule zrýchliť na 110 km/h. Trojvalec pre toto auto mimo mesta veru nie je. V meste sa s ním jazdilo super. Tam mu dynamika veru nechýbala. Motor s výkonom 95 koní a krútiacim momentom 175 Nm, spojený s 5-stupňovým manuálom je pre auto s hmotnosťou 1217 kg plus dvojica pasažierov jednoducho mimo mesto málo. A tá spotreba? Po prejdení bezmála 1000 kilometrov sa ustálila na hodnote 7,2 l na 100 km, čo je o zhruba 2,5 litra viac, ako udáva výrobca. A to je celkom dosť veľký rozdiel. Auto s chýbajúcim výkonom a takmer o polovicu vyššou spotrebou ako udáva výrobca bolo pre nás trochu prekvapením a môže byť teda aj pre budúceho majiteľa tejto jazdenky, ktorý siahne po jej kúpe.

     Podvozok dobre naladený aj na rozbité cesty…

     Vďaka dĺžke len 4074 mm a šírke 1751 mm sa vmestíte aj do menšieho parkovacieho miesta v preplnených uličkách.

     Čo sa týka ďalších jazdných vlastností, ak odhliadneme od chýbajúceho výkonu na diaľnici a v kopcoch, tak automobil je inak veľmi dobre naladený čo sa podvozku a tlmenia týka. Aj väčšie nerovnosti či väčšie retardéry odtli celkom slušne. V zákrutách drží tiež stabilne, za čo vďačí aj nízkemu ťažisku. Páčilo sa nám jeho ovládanie a pohyb v úzkych mestských uličkách. Vďaka dĺžke len 4074 mm a šírke 1751 mm sa vmestíte aj do menšieho parkovacieho miesta. Spojka chytala vo vyššej polohe, na čo sme si museli zvyknúť, no musíme aj povedať, že posledné roky jazdíme prevažne len na automatoch. Radenie jednotlivých rýchlostných stupňov bolo bezproblémové, bez odporu, bež zbytočného zasekávania sa páky radenia. Drobným mínusom bolo, že pri zaraďovaní spiatočky sme museli naozaj poriadny zatlačiť páku do spodu, inak sa nám stále podarilo zaradiť jednotku. Pripisujeme to ale buď množstvu užívateľov auta, alebo len našej nezvyknutosti radiť manuálne. Hluk v kabíne sme nepociťovali pri bežnej mestskej a mimomestskej premávke. Auto je kvalitne odhlučnené. Rovnako sme nebadali ani žiadne nežiadúce buchoty či klepania alebo praskania od plastov, podvozku, motora či sedačiek.


      Ako hodnotíme jazdený dvojročný trojvalcový jednolitrový Volkswagen Polo my?

      Tento automobil sa na našich autobazárových weboch aktuálne vo výbave Comfortline s jednolitrovým trojvalcom pohybuje za cenu v okolí 16 000 eur (k 6.10.2023), avšak s podstatne nižším nájazdom kilometrov, väčšinou po prvom majiteľovi. Naša testovačka aj napriek prejazdeným 37 000 kilometrom nejavila známky používania. Musíme brať do úvahy, že tieto kilometre najazdila viac ako stovka rôznych ľudí z celého sveta. A sme si istí, že sa k autu určite nesprávali všetci tak pozorne, ako my. Auto ponúkne vo výbave Comfortline výbavu, ktorá nenadchne, ale ani neurazí. Rádio s dotykovým displejom, klimatizácia, elektricky ovládané okná, palubný požítač dokonca tempomat. Je to postačujúce pre niekoho, kto si nepotrpí na technologických vymoženostiach a potrebuje sa len odviezť z bodu A do bodu B. Nám chýbali možno cúvacie senzory, čo je dnes už taký „must have“. Spotreba po prejdení našich 1000 km sa ustálila na hodnote 7,2 l na 100 km s plne vypeckovanou klímou počas celej doby testu. Je to o 2,5 litra viac, ako udáva výrobca, čo nie je úplne v poriadku, ale ako sme aj v teste napísali, toto auto je primárne do mesta a nie na diaľnicu či do horských prechodov. Tu výkon jednolitrovému trojvalcu chýba a spotreba sa šplhá vyššie. Dopriali by sme prevodovke šiesty stupeň. Mesto a mimo mesto po rovinke zvláda výborne aj s postačujúcou dynamikou. Kufor je postačujúci pre odvezenie väčšieho nákupu, či príručnej batožiny pre dvojicu, ale aj trojicu pasažierov. Veľký kufor do kufra auta vmestíte jeden a popri ňom ešte jednu palubnú batožinu a je plný. Celkovo je jazda na Volkswagene Polo 2021 príjemná, pohodová a keď nečakáme od neho športové výkony, tak je tento automobil stabilným partnerom mestského šoféra, ako aj jeho spolujazdca a dvojici napríklad menších detí sediacich v zadnom rade sedadiel.

      Foto: Matúš Paločko

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 83%
      Motorizácia - 65%
      Jazda - 78%
      Variabilita - 80%
      Spracovanie - 85%

      78%

      S postačujúcou výbavou, v meste praktický a spoľahlivý partner

      Polo 2021 sa aktuálne vo výbave Comfortline 1.0 TSI pohybuje za cenu v okolí 16 000 eur (k 6.10.2023). Auto ponúkne vo výbave Comfortline výbavu, ktorá nenadchne, ale ani neurazí. Rádio s dotykovým displejom, klimatizácia, elektricky ovládané okná, palubný požítač dokonca tempomat. Je to postačujúce pre niekoho, kto si nepotrpí na technologických vymoženostiach. Nám chýbali cúvacie senzory, čo je dnes už taký „must have“. Spotreba po prejdení našich 1000 km sa ustálila na hodnote 7,2 l na 100 km. Výkon jednolitrovému trojvalcu na diaľnici a v kopcoch chýba a spotreba sa šplhá vyššie. Dopriali by sme prevodovke šiesty stupeň. Mesto a mimo mesto po rovinke zvláda výborne aj s postačujúcou dynamikou. Kufor je postačujúci pre odvezenie väčšieho nákupu, či príručnej batožiny pre dvojicu, ale aj trojicu pasažierov. Celkovo je jazda na Volkswagene Polo 2021 príjemná, pohodová a keď nečakáme od neho športové výkony, tak aj dostatočne dynamická v mestskej premávke.

      User Rating: 4.3 ( 9 votes)

      Plusy:

      • kompaktné rozmery
      • praktický a odolný interiér
      • nestarnúci dizajn
      • nízke servisné náklady

      Mínusy:

      • vyššia spotreba
      • absencia cúvacích senzorov
      • nižšia dynamika na diaľnici a v kopcoch

      Cena základného modelu 2023 / Cena testovaného jazdeného modelu 2021:

      • 19 690 eur / okolo 16 000 eur

      Technické parametre:

      Značka:

      Volkswagen

      Model:

      Polo 1.0 TSI Comfortline 5MT

      Počet valcov:

      3

      Zdvihový objem motora:

      999 cm3

      Prevodovka:

      5-stupňová manuálna

      Poháňaná náprava:

      predná

      Výkon: 

      70 kW (95 k)

      Krútiaci moment:

      175 Nm

      Maximálna rýchlosť (udávaná výrobcom):

      187 km/h

      Zrýchlenie 0 – 100 km/h:

      10,8 s

      Spotreba mesto/mimo mesta/kombinovaná (udávaná výrobcom):

      5,7/4,0/4,6 l/100 km

      Dĺžka/šírka/výška:

      4074/1751/1436 mm

      Rázvor:

      2552 mm

      Objem batožinového priestoru / po sklopení:

      351/1125 l

      Objem palivovej nádrže:

      40 l

      Pohotovostná hmotnosť:

      1217 kg

      Užitočná zaťaženie:

      580 kg

      Priemer otáčania:

      10,6 m

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button