Technika

Toto zvláštne štvorkolesové vozidlo je e-bike! Jeho výrobcovia ním chcú nahradiť vaše auto

Karbike

V priestore mobility sme videli najrôznejšie podivné a úžasné výtvory, z ktorých mnohé sú zamerané na to, aby bola mestská mobilita bezpečnejšia, udržateľnejšia a príjemnejšia.

Presnejšie povedané, elektrické nákladné bicykle berú Európu útokom, a to z dobrého dôvodu. Tieto “veci” majú nákladnú kapacitu malého auta, pričom zaberajú pôdorys, ktorý je sotva väčší ako motocykel.

Je zaujímavé, že francúzsky startup s názvom Karbikes chce v tomto postúpiť ešte o krok ďalej. V skutočnosti to chce byť auto. No zároveň aj nie…

E-bike Karbike nie je márnym konceptom…

Rovnako ako regulované elektrické bicykle v Európe, aj Karbike má pedálom aktivovaný elektromotor.

Karbike je technicky stále e-bike, ale skrýva jazdca v kryte, vďaka ktorému vyzerá ako auto. Má štyri kolesá, strechu a dokonca aj zadné sedadlá pre cestujúcich a náklad. Ale jazdec jazdí ako na nákladnom bicykli – teda s pedálmi a riadidlami. Karbikes hovorí, že Karbike je kríženec bicykla a auta.

Rovnako ako regulované elektrické bicykle v Európe, aj Karbike má pedálom aktivovaný elektromotor. Je postavený na pevnom ráme, doplnený o uzamykateľné dvere a poplašný systém proti krádeži. Dvere Karbike môžu byť tiež odstránené a la Jeep Wrangler, pre zážitok pod holým nebom v drsnom teréne.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pod povrchom je Karbike skutočne e-bike. Dokonca spĺňa 250-wattový výkonový limit e-bicyklov s asistenciou pedálov v Európe. Má však veľkú batériu so 750 watthodinami šťavy, ktorá poskytuje dojazd až 75 kilometrov na jedno nabitie. Dokonca dostane solárne panely na strechu pre väčší rozsah počas slnečných dní.

Karbike je len jedným z mnohých nových konceptov elektrických nákladných bicyklov, ktoré sa nedávno dostali do rôznych európskych miest. Tieto veci jednoducho dávajú zmysel v mestskom prostredí, kde sú podniky a domy blízko seba a nie je tam veľa otvorených ciest s autami a nákladnými autami, ktoré prechádzajú vysokou rýchlosťou.

Rozhodne sú nákladovo a priestorovo efektívnejšie ako vozenie sa autom po okolí a častejšie sú cenovo dostupnejšie ako aj tie najlacnejšie autá na trhu. Ale tu je aj zásadná otázka. S toľkými novými e-bicyklami, e-trojkolkami, e-kolobežkami a e-čokoľvek-ami, čo sa dostáva na trh, ako si môžeme byť tak istí, že tieto veci neskončia ako odpad na skládkach za desaťročie alebo aj kratšiu dobu, alebo, ako je to napríklad vo  Francúzsku, z nich nebudú relikvie ponorené pod rieku Seina?

Je samozrejme najlepšie, aby naše autá, motocykle a dokonca aj bicykle vydržali čo najdlhšie tým, že sa o ne budeme skutočne starať. A či e-bike najradí osobné auto? V blízkom i vzdialenom časovom horizonte asi ťažko. Avšak ako pokus o niečo nové, nie je Karbike až tak márny pokus.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button