Automobily

Top verzia modelu Tesla S s hneď niekoľkými svetovými prvenstvami + VEĽKÁ GALÉRIA

Tesla Model S Plaid

Možno sa nám to ani nezdá, no Tesla S je na trhu už deväť rokov. Po prvýkrát sa oficiálne svetu predstavila v roku 2012 no práce na nej začali už štyri roky predtým. Preto nás celkom prekvapilo, keď sa len teraz do sveta vypustila jej vrcholová verzia označená ako Model S Plaid. Ponúka pozoruhodnú techniku, obrovský výkon a hneď niekoľko svetových prvenstiev, na ktoré môže byť právom americká značka hrdá.

Za 15 minút 300 km…

Pohon modelu Tesla S Plaid zabezpečujú tri elektromotory s celkovým výkonom 1020 koní.

Ako prvú vyzdvihneme samotnú karosériu, ktorá sa chváli najnižším aerodynamickým odporom medzi produkčnými automobilmi na svete. Koeficient odporu vzduchu modelu Tesla S Plaid je 0,208. Doteraz bol držiteľom najnižšieho odporu model Lucid Air s hodnotou 0,21. Áno, povieme si, že to až taký rozdiel nie je. Nuž, je to tak. Ale Tesla dokázala, hoci len s drobnou zmenou k lepšiemu, že jej model S Plaid dosahuje najnižší odpor vzduchu spomedzi všetkých produkčných automobilov na svete. A to sa počíta.

Interiér najnovšieho a zároveň najvyššieho prevedenia modelu Tesla S Plaid dostal upravený volant v tvare písmena “U”, ktorý má zaručiť čo najpohodlnejšie ovládanie a zároveň má čo najviac eliminovať rozptyľovanie vodiča. Prístrojová doska dostala 17-palcový dotykový displej infotainmentu. Pre pasažierov sediadich v zadnom rade sedadiel je na stredovom tunely umiestnená ich vlastná obrazovka. Elon Musk sa na prezentácii pochválil, že model S Plaid bude schopný “čítať myšlienky”. Samozrejme nie doslovne. Bude ale schopný rozpoznávať a naučiť sa jazdné návyky šoféra a následne ich bude vedieť zapracovať do autonómnej jazdy. Okrem toho? Musk tiež prehlásil, že model Tesla S Plaid bude najbezpečnejším modelom S v histórii. Tiež s úsmevom poznamenal, že bude rýchlejší ako ktorékoľvek Porsche a bezpečnejší ako Volvo.

O pohon elektromobilu Tesla Model S Plaid sa starajú tri elektromotory s celkovým výkonom 1020 koní. Vďaka nim tak dokáže model S Plaid z nuly na stovku vystreliť za menej ako dve sekundy. Opäť, podľa slov značky Tesla, ide o najlepšie akcelerujúci produkčný päťmiestny sedan na svete. Maximálna rýchlosť, vďaka jednostupňovej prevodovke, atakuje hranicu 320 km/h.

Energia určená na roztáčanie elektromotorov je uložená v najmodernejších batériách z vlastnej produkcii spoločnosti Tesla. Vďaka nim by mal model S Plaid ponúknuť dojazd až 630 km na jedno nabitie. Samozrejme tento dojazd, a to musíme stále podotýkať, je len odhadnutý a vypočítaný v ideálnych jazdných podmienkach, Zo skúseností z jazdy na elektromobiloch vieme, že ich dojazdy sa znižujú vplyvom veľkého  množstva faktorov. Tesla vylepšila aj nabíjanie svojho vrcholného elektromobilu s označením S Plaid. Len za 15 minút sa pomocou superchargera dokáže nabiť tak, aby bol schopný prejsť vzdialenosť 300 kilometrov. Vďaka zabudovanému tepelnému čerpadlu automobilka zabezpečila o 30% dlhší dojazd v zime a znížila energetickú náročnosť systému ventilácie elektromobilu.

Najnovší a zároveň vrcholový elektromobil z americkej dielne Tesla Model S Plaid sa bude predávať v základe s cenovkou 129 990 amerických dolárov. Modelu Plaid+ s vyšším dojazdom sa pravdepodobne nedočkáme. Tesla s ním nateraz nepočíta. Kedy sa dostane na americké cesty a neskôr aj na tie európske, zatiaľ oficiálne oznámené nebolo. Podľa oficiálnej webovej stránky Tesla je už však možné model S Plaid objednať aj hneď. Na doručenie si však budú musieť záujemci ešte chvíľu počkať.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button