TIP NA VÝLET: Cez opátstvo v Melku do rodiska kremžskej horčice a domov kompou cez Dunaj
Sankt Pölten – Melk – Dürnstein – Krems – Tulln – Angern
Či už autom s rodinkou, alebo na motorke s kamošmi, tipov na výlet nikdy nie je dosť. Keď v piatok ešte neviete, čo by ste v sobotu a v nedeľu podnikli, môžete sa inšpirovať našim výletom po Dolnom Rakúsku. Rovnako ako aj vy, aj my sme ešte cez týždeň nevedeli, ako strávime víkend. Pri párkoch s chlebom na raňajky, keď sme si na tanier prskli trošku kremžskej horčice nám prišlo na rozum, že vlastne táto pochúťka pochádza od našich susedov. Hneď sme si klikli na oblasť Kremsu na mape a popozerali sa, čo v okolí by sa dalo, okrem rodiska chutnej horčice, v tejto oblasti navštíviť. A tu sme objavili okrem Sankt Pöltenu aj menšie mestečká ako Melk, Dürnstein či Tulln, ktoré doslova dýchajú históriou a stoja za to byť navštívené. V momente sme si bookli ubytko v malebnom Melku, naplánovali trasu a mali o zaujímavý víkend postarané.
Čo s načatým víkendom?
Náš tip na výlet je vhodný tak pre rodinku s deťmi, ktorá sa chce vydať na víkend autom spoznávať malebné zákutia, ako aj pre partiu motorkárov, ktorí chcú spoznať ďalšiu zaujímavú časť Rakúska.
Hoci sa necelých 400 kilometrov na mape (vyrážali aj vracali sme sa do Bratislavy) nezdá tak veľa, pri našich výletoch sa snažíme vyhýbať diaľniciam. Hoci je táto forma na prejazd najrýchlejšia, nám sa skôr páči kochať sa rakúskymi dedinkami a obdivovať ich kolorit. Musíme si dávať pozor na rýchlosť, lebo radarov je v týchto oblastiach požehnane. My sme sa na výlet vybrali autom, no vďaka kvalitným rakúskym cestám a rovnako aj vybavenosti okolo nich (benzínky, gasthausy, odpočívadlá) je azda ešte krajší výlet na motorke. Z Bratislavy sme zamierili do Sankt Pöltenu. Vyberali sme sa cestou č. 9 smer Schwechat, č. 14 na Viedeň až po Klosternouburg (dá sa však vybrať aj iná cesta južnejším ťahom, no trvá dlhšie). Odtiaľ spleťou “Landesstrassen” – dedinskými cestami až po Sankt Pölten.
Sankt Pölten je hlavné, ako aj najväčšie mesto rakúskej spolkovej krajiny Dolné Rakúsko (Niederösterreich). Áno tej, ktorej logo vyzerá ako logo známeho objednávkového časopisu Neckermann. V St. Pöltene sme hneď zamierili do centra na Rathausplatz, ktorý okrem prehliadky historických budov ponúkol aj tradičnú domácu gastronómiu v modernom šate. Obed sme tak neodmietli a vychutnali si tradičné rakúske jedlo. Hovädziu polievku s pečeňovými knedličkami, pečenú žemľovú knedľu so šalátom, špetzle so syrom či kaiserschmaren, sme zapili Almdudlerom a obed zavŕšili vynikajúcou sacherkou. Takto posilnení sme sa ešte prešli cez Domplatz a pokračovali v našej ceste do Melku cestou č. 1.
Melk je malebné mestečko na brehu Dunaja v údolí Wachau, nad ktorým sa na skale, podobne ako náš Oravský zámok, rozprestiera benediktínske opátstvo, rozdelené do siedmich komplexov, z ktorých ten hlavný dosahuje dĺžku až 325 metrov. Kostol, ktorý sa v opátstve nachádza, sa považuje za jeden z najkrajších a najveľkolepejších barokových kostolov v oblasti. Pod nádherným opátstvom sa rozprestiera historické staré mesto, v ktorom sme si aj my našli naše ubytovanie v historickom hoteli priamo pod opátstvom. Ak by ste si chceli spraviť z tohto nášho tipu jeden celodenný trip, na zaháľanie nebude veru čas. Avšak prejsť sa uličkami starého mesta Melku a dať si aspoň kávu či zákusok sa určite oplatí. My sme sa rozhodli, že si náš výlet natiahneme na dva dni a tak sme si bookli ubytko práve tu. Po ubytovaní sa sme sa hneď vybrali do centra, ktoré vám ponúkne okružnú trasu na ktorej spoznávate jednotlivé budovy, ich historický význam a doslova na každom rohu stretáte kus minulosti. Kiež by tak múry vedeli rozprávať. Za zastavenie určte stojí budova radnice, Lebzelterhaus, nibelungský pamätník ako aj stará kláštorná krčma. Ak máte času viac, tak ako sme mali aj my, určite neobíďte opátsvo. Vstup síce stojí 12,50 eur na osobu, ale zbierky, knižnice a celá prehliadka vo vnútri s nádhernou záhradou a parkom s jazierkom či nádherným barokovým chrámom stojí za to. Ak as už pokocháte dostatočne mestečkom Melk, sadnite za volant a zamierte na sever po ceste číslo 3 do ďalšej malebnej dedinky Dürnstein.
Dürnstein je ďalším malebným mestečkom na brehu Dunaja v oblasti Wachau, ktorá je mimochodom celá zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tu ako keby zastal čas. Ale nie v tom zlom slova zmysle, ale v tom najlepšom. Vinice kam oko dohliadne, krásne zrekonštruované historické stavby, milí a priateľskí ľudia (hoci sa im denne popod okná premelú stovky turistov). Dürnstein, ako aj celá oblasť Wachau, je známy pestovaním viniča a marhúľ. Marhuľové výrobky máte na každom kroku. Nás zlákali marhuľový punč, lekvár, šnaps, čokoláda, koláče, jednoducho všetko, čo sa dalo okoštovať. Nad historickou obcou sa týči zrúcanina hradu Dürnstein, ktorá sa postupne odhaľuje a dobovo rekonštruuje. Výstup na ruinu je možný z viacerých bodov v mestečku. Neváhame a lezieme hore, aj keď je klzko kvôli silnému mrholeniu. Na tomto hrade bol kedysi väznený anglický kráľ Richard I. Levie srdce. Ak ste milovníci histórie, po ceste na hrad sa nachádzajú rôzne zastávky s tabuľami, na ktorých nájdete mnoho informácií a legiend z histórie tohto miesta. Naše mierne trápenie z výstupu po klzkých kameňoch stálo pravdaže za to. Z hradu je tiež krásny výhľad na údolie Wachau, na Dunaj, ako aj na okolité, podobne malebné, dedinky ako aj z opátstva v Melku. Z parkoviska pred dedinkou, kde parkovné stojí len 1,50 na hodinu, pokračujeme v našom výlete smerom na mesto Krems an der Donau.
Krems an der Donau je menšie okresné mestečko so zhruba 24 000 obyvateľmi. Opäť, ako aj predchádzajúce miesta, dýcha históriou. Staré mesto je od nového oddelené bránou Steiner Tor. Veľkým oblúkom vstupujeme do uličiek historického centra s vynovenými fasádami. Cítime sa tu ako v 17. storočí. Vyruší nás sem tam nejaký ten reklamný baner či firemný totem na fasáde budovy. Kaviarne po uliciach sú plné tak turistov ako aj domácich. Sadáme si k nim aj my a nasávame miestnu atmosféru. Krems je rodiskom kremžskej horčice. Práve toto mestečko nás nakoplo na náš výlet. Hoci tu nenájdete obchodíky s pravou kremžskou horčicou podľa niekdajšieho receptu, zakúpiť si ju viete v každom markete. Doniesli sme si veru niekoľko vzoriek aj my. V centre Kremsu sa nachádza aj piaristický kostol, ktorého zvony je počuť široko ďaleko. V reštaurácii pri Steiner Tor si dáme fajnový obed, opäť tradičné dolnorakúske špeciality, zalejeme ich lokálnou marhuľovou limonádou, zajeme marhuľovým koláčom a palacinkami s marhuľovým džemom a pokračujeme do mestečka Tulln po ceste č. 35, 34 a Landesstrasse 45.
Tulln an der Donau je ďalšie mestečko ležiace na nábreží Dunaja. Do mesta vchádzame mostom ponad Dunaj a obdivujeme jeho šírku. Toto mesto má označenie “mesto záhrad”. V jeho uličkách a zákutiach sa môžete vybrať po stopách Nibelungov či Rimanov. Pamätníkom, ktorý nezabudnite navštíviť, je fontána a pamätník Nibelungov, ktorá sa nachádza v centre. V tullnských záhradách nájdete množstvo tematicky spracovaných záhradných priestorov, z ktorých môžete načerpať inšpiráciu aj pre vaše záhradky či dvory domov. Malé odporúčanie. Ak si chcete tullnské záhrady čo najviac vychutnať, navštívte ich na jar, alebo v lete. Jesenná návšteva nie je úplne tá pravá na kochanie sa a obdivovanie kvitnúcich rastlín. Pre deti, ale nielen pre ne, bude určite zaujímavé lesné bludisko ako aj 30 metrová vyhliadková veža. Ak by ste viac času chceli stráviť práve tu, určite neobíďte tullnské kúpalisko. My sme sa mu žiaľ museli vyhnúť, lebo otužilci nie sme a pri teplotách okolo 15 stupňov by sme si ho asi dostatočne nedokázali užiť.
Z Tullnu sme sa rozhodli nejsť čo najkratšou cestou nazad do Bratislavy, ale ešte si náš výlet troška spestriť. Cez Kroneuburg a Gänserndorf sme zamierili do Angernu a na kompu cez Moravu do Záhorskej Vsi, z ktorej sme sa cez Malacky dopravili nazad do Bratislavy. Za pár eur vás kompa prevezie na druhú stranu cez hraničnú vodu a je to príjemná bodka za skvelým výletom. Nie náročným tak pre šoféra auta ako aj pre motorkára. Ak by ste nevedeli čo s načatým víkendom, tento náš tip na trip vám môže pomôcť rozhodnúť sa, ako v pozitívnej nálade príjemne stráviť víkend na ceste po malebnom Dolnom Rakúsku a mestečkách, ktoré sú zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Malé odporúčanie. Ak si chcete atmosféru tejto časti Rakúska užiť naplno, určite miesta, o ktorých sme písali, navštívte na jar, v lete alebo na skorom začiatku jesene. Okrem zaujímavých historických zákutí si naplno vychutnáte pohľad na zelené kopce, nekonečné vinice, rozkvitnuté záhrady či zarodené marhuľové sady.