TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Voge 500 DS – Z Číny prichádza super motorka s ešte lepšími vlastnosťami a brutálnou cenou

TEST: Voge 500 DS

Čína technologicky rastie doslova každým dňom, čoho príkladom nie sú len čím ďalej tým kvalitnejšie automobily, ale po novom aj motocykle. Ešte prednedávnom sme o čínskych bajkoch pomaly ani nevedeli, ak nerátame plejádu skútrov na európskom trhu, no doba sa mení a na našom trhu pristál veľmi zaujímavý, dizajnovo slušne spracovaný čínsky motocykel značky Voge. Jeho výrobu má na starosti čínska spoločnosť Loncin. Keď sme ho po prvýkrát uvideli, hneď sme dostali chuť ho osedlať. Naša túžba bola o to väčšia, že pred nami na ňom nikto ešte nesedel a doslova sme boli prví objavitelia stroja Voge 500 DS. A ako sa nám páčil? Veru boli sme veľmi prekvapení, ako Číňania dokážu naladiť motocykel, ktorý nielen že dobre vyzerá, ale aj dobre jazdí a nezruinuje vašu peňaženku. A to je veru vzácna kombinácia.

Úplná novinka rovno pod naše zadky

Pri výške jazdca 180 cm je celkový posed na motorke veľmi príjemný a nohy nie sú pokrčené v kolenách neprirodzene.

Motorku preberáme so 16-timi najazdenými kilometrami na tachometri, takže totálne surový motor, ku ktorému musím byť milý a zdvorilý ako k panne. Počas celého testu neprekračujeme hranicu 6000 ot/min, čo ale bohato stačí na všetko, čo od tejto motorky chceme dostať. Vyrážame z Bratislavy, prepletáme sa v Svätom Jure a Pezinku pomedzi autá. Trošku sme si nešťastne zvolili deň na prvú jazdu – piatok, 17:00, to asi nebude ten “správny” čas… Ale nevadí! Chuť objavovať nový stroj nás ťahá dopredu a piatkové kolóny s miernymi nervami pomaly ale isto prekonávame a dostávame sa na voľnejšie cesty.


  S ľahkosťou pomedzi autá…

  Voge 500 DS sa necháva vodiť v úzkych štrbinách medzi autami absolútne poslušne a robí presne to, čo po ňom chceme. Riadidlá sú široké, no dostatočne vysoko, aby prešli ponad spätné zrkadlá väčšiny áut. Vďaka nim je posed veľmi príjemný a človek má pocit, že sedí na väčšej motorke, ako tomu je v skutočnosti. Pri výške jazdca 180 cm je celkový posed na motorke veľmi príjemný, nohy nie sú pokrčené v kolenách neprirodzene, chrbát je vystretý a zadok sa pohodlne zapiera do výčnelku v sedadle, ktorý podopiera bedrovú časť. Ak máme porovnávať tento motocykel napríklad s Hondou CB500X, ktorú máme tiež doma, sedadlo na Voge je bezpochyby vymyslené lepšie. A to je veru pocta pre motocykel, ktorý je na trhu len pár mesiacov.

  Motorka pre každé použitie…

  Motor Voge 500 DS má krásny prenikavý zvuk z jednej koncovky výfuku – vieme si však predstaviť, že s laďákom, ktorý sa na túto motorku už chystá, to bude masaker. 500-vka, ktorá sa veľmi nápadne podobá na motor z Hondy CB500, si pradie pod zadkom kultivovane a s dostatočným výkonom. Vzhľadom na kategóriu a hmotnosť motorky vás prevedie všetkým, čím sa rozhodnete. Na tejto motorke vie jazdec byť turista a precestovať kus sveta, na tejto motorke tiež dokáže vytrápiť začínajúcich strelcov na superšportoch v utiahnutejších zátačkách, na tejto motorke vie každý vybehnúť do mesta pre rohlíky, vie sa prezliecť do motokrosového oblečka a vziať ju do ľahšieho terénu, ktorého sa stroj vôbec nebojí. Vieme byť čím chceme, a to je sloboda, ktorú nám táto motorka naozaj dáva. O jazdný komfort sa stará podvozok Kayaba, ktorý poberá väčšinu nerovností bez toho, aby jazdca otravoval zbytočným drncaním či neistotou. Predný dvojkotúč a brzdiče od Nissinu bezpečne zakročia vo chvíli, ak ja niečo prestrelíme.

   Slušná technologická vybavenosť…

   Z jedného výletu sa na motorke vraciame už po tme a povieme vám veru, tie LED svetlá súúúúú… Pri zapnutí diaľkových sa cítime, ako by sme jazdili cez deň. Jednoducho, LED sú LED a motorka s nimi svieti a  vyzerá skvele. O informácie o jazde a celkovom stave motorky sa so nami delí plne farebný TFT display, ktorý okrem štandardných informácií poskytuje napríklad aj „voltmeter“, čiže aktuálny stav napätia v batérii. Ktorá dnešná motorka toto má? Nám žiadna nenapadá – napíš do komentára, ak o takej vieš. Samozrejmosťou sú senzory tlaku v pneumatikách, ukazovateľ zaradenej rýchlosti, stav paliva, priemerná spotreba, ktorá sa mimochodom počas nášho testu nevyšplhala nad 4,7 litra, rýchlosť a otáčky motora. Fanúšika dnešných technológií poteší Bluetooth konektivita, či USB zásuvka priamo pod TFT-čkom, takže môže elektronické srandy nabíjať nonstop.

   Nestratí sa ani mimo spevnenej vozovky…

   Motorku okrem stoviek cestných kilometrov berieme aj tam, kam takáto motorka podľa nás tiež patrí – na nespevnené poľné a lesné cestičky. Cítime sa tam spolu komfortne, motorka nám dáva dostatočnú spätnú väzbu o tom, čo sa pod nami deje. Funguje tak, ako by sme to od nej očakávali. Rozladilo nás len to, že páka zadnej brzdy je pri jazde v stúpačkách prakticky nedosiahnuteľná. Áno, uvedomujeme si, túto motorku si človek pravdepodobne nekúpi na to, aby ju preháňal po enduro tratiach a pri občasnom off-road tripe jej toto asi bude vedieť odpustiť.

   Skúšali sme nájsť nejaké nedostatky…

   Dlho sme stáli pri motorke, obchádzali ju z každej strany a hľadali sme, či by sa jej dalo niečo vytknúť. Popravde, nenašli sme nič zásadné. Prekážalo nám asi len to, že motorka nemá absolútne žiadny odkladací priestor, ani pod sedadlom spolujazdca, ani nikde inde – nie je si teda kam dať ani lekárničku. A to je tak trochu problém kvôli nielen našej legislatíve. Výrobca jednoducho počíta s tým, že si človek automaticky k motorke dokúpi minimálne jeden, alebo rovno tri hliníkové kufre, ktoré sú k motorke v ponuke. Na celodenný trip si náš jazdec vzal aj svoju drahú polovičku, a po pol dni sa mu začala sťažovať na mierny diskomfort zadného sedadla – všimnite si jeho tvar a dĺžku – je relatívne krátke a preto na ňom chýba možnosť zmeny polohy sediaceho. Samozrejme, je to riešiteľná vec, no dlhšie a mäkšie spolujazdcove sedadlo by potešilo.

   Čo všetko k motocyklu dostanete?

   Za cenu o niečo málo vyššiu ako 6000€ dostanete okrem veľmi príjemnej motorky aj také veci, ako nastaviteľné plexisklo (bez náradia, len jednou veľkou skrutkou), centrálny stojan, padací rám, kryt motora. Čínska motorka v sériovom prevedení stojí na pneumatikách Pirelli Angel GT. Disponuje tiež full-LED osvetlením s dynamickými smerovkami (režim postupného blikania ako napríklad pri automobiloch Audi) či zadný nosič na kufor. Motorka dostala navyše aj svetelný senzor, čiže prepína osvetlenie motocykla v závislosti od denného svetla.

   Aký je náš verdikt?

   Ako by sme zhodnotili našu prvú testovanú čínsku motorku? Jedným slovom – perfektná. S cenovkou zhruba 6000 eur je to brutálna konkurencia japonským či nemeckým strojom. Solídny výkon, kvalitné prevedenie a výborné jazdné vlastnosti predurčujú tento bajk na úspech. V základe dostala množstvo “drobností”, za ktoré si pri konkurencii poriadne priplatíte. Jej výrobcovia sa zamerali na oslovenie čo najväčšieho množstva motorkárov. Dokázali to aj vďaka motoru s výkonom 34,5 kW (47 k), ktorý môžu osedlať držitelia vodičáku A2. S hmotnosťou 205 kg je ľahko ovládateľná aj pre menšieho jazdca či jazdkyňu. Motor spĺňa emisnú normu EURO 5 a tak jazdíte nielen pohodlne, ale aj ekologicky. Je možné, že čínske motorky prevalcujú v najbližších rokoch európsky trh a model Voge 500 DS je dôkazom toho, že to vôbec nebude márna voľba.

   Foto & video: Marcel Szabó
   Text: Pavol Demjanič, Matúš Paločko

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 90%
   Pohodlie - 85%
   Jazda - 95%
   Variabilita - 87%
   Spracovanie - 90%

   89%

   Silný konkurent japonských motoriek s perfektnou cenou

   Perfektná motorka s cenovkou zhruba 6000 eur. Silná konkurencia japonským či nemeckým strojom. Solídny výkon, kvalitné prevedenie a výborné jazdné vlastnosti predurčujú tento Voge 500 DS na úspech. Zaujímavý stroj aj pre začiatočníkov a držiteľov vodičáku A2 vďaka motoru s výkonom 34,5 kW (47 k). S hmotnosťou 205 kg je ľahko ovládateľná aj pre menšieho jazdca či jazdkyňu. Motor spĺňa emisnú normu EURO 5. Motorka má potenciál prevalcovať európsku či japonskú konkurenciu.

   User Rating: 4.66 ( 5 votes)

   Plusy:

   • nízka cena
   • bohatá výbava
   • nízka spotreba
   • technologické prvky
   • kvalitný LCD displej

   Mínusy:

   • menej pohodlné sedenie pre “ľadvinku”
   • žiadny odkladací priestor

   Cena modelu:

   • 6000 eur

   Technické parametre:

   Motor:

   2-valcový štvortaktný so 4 ventilmi a elektronickým vstrekovaním

   Max. výkon / krútiaci moment:

   34,5 kW / 44,5 Nm

   Chladenie / mazanie:

   kvapalinou / olejová nádrž

   Priemerná spotreba (od výrobcu):

   3,8 l/ 100 km

   Štartér:

   elektrický

   Prevodovka:

   6-stupňová manuálna

   Brzdy:

   NISSIN s kotúčmi vpredu 298 mm a 240 mm s ABS Bosch

   Emisná norma / emisie CO2:

   Euro 5 / 89 g/km

   Objem palivovej nádrže:

   16,5 l

   Dĺžka / šírka / výška:

   2115 / 850 /1 355 mm

   Výška sedadla:

   835 mm

   Pohotovostná hmotnosť:

   205 kg

   Predné / zadné pneu:

   120/70 R17, 160/60 R17 (štandardné pneumatiky Pirelli)

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button