Automobily

Od samopalu až po elektrickú štvorkolku. Značka Kalashnikov prekvapuje

Kalashnikov Izh UV-4

Keď sa povie “kalašnikov”, takmer všetci si hneď predstavíme nezničiteľnú ruskú zbraň AK-47. Kto by však povedal, že fabrika, ktorá okrem tohto samopalu vyrába aj stovky ďalších armádnych produktov, bude raz produkovať malé mestské vozidlá, ktoré s armádou veru spoločného nemajú takmer nič. Podľa najnovších patentových snímkov Kalashnikov pripravuje elektrickú trojkolku a štvorkolku, ktoré inak vôbec nevyzerajú zle. A to nielen na ruské, ale aj na európske či svetové pomery.

Koncept prišiel už v roku 2018…

Elektrickú štvorkolku Kalashnikov Izh UV-4 v patentových dokumentoch dopĺňa aj trojkolka, postavená na rovnakej báze.

Popravde nevieme povedať, čo bolo spúšťačom myšlienok ruského giganta vo výrobe zbraní a armádneho vybavenia, aby sa začal orientovať v oblasti ekologickej mobility, no je to obdivuhodné. Elektrické štvorkolky a trojkolky by mohli byť využívané v  mnohých oblastiach a nie je vôbec vylúčené, že by ich mohli do svojich flotíl zaradiť aj ozbrojené či záchranné zložky. Prvý koncept retro-elektromobilu pri tom Kalashnikov predstavil pod menom CV-1 už v roku 2018. Hneď potom prišiel na scénu koncept elektrickej štvorkolky. Prešlo pár rokov a prvé patenty prechádzajú procesom registrácie.

Elektrickú štvorkolku Kalashnikov Izh UV-4 v patentových dokumentoch dopĺňa aj trojkolka, postavená na rovnakej báze. Podľa predchádzajúceho konceptu sa na patentových záberoch veľa nezmenilo a prípadná budúca štvor či trojkolka by mohla byť takmer identická s víziou z roku 2018. Štvorkolka by mala na dĺžku merať 3400 mmm, čo nie je vôbec málo. Na šírku to bude 1500 mm a na výšku 1700 mm. Kabína nebude vybavená nijak moderne. V podstate je to skôr armádny dizajn ako úžitkový. Elektrické vozidlá, tak štvor ako aj trojkolka, by mali dostať navyše prístrojový štít, infotainment, klimatizáciu či nastaviteľný podvozok.

Ruskí výrobcovia sú na informácie zatiaľ veľmi skúpi. Detailná technická špecifikácia stále chýba. Na internete sa však objavujú informácie, ktoré obe elektrické vozidlá trošku poodhaľujú. Štvorkolka by mala byť osadená elektromotorom s výkonom 50 kW. Vďaka svojej hmotnosti 680 kilogramov by mohla dosahovať maximálnu rýchlosť 80 km/h. Aký akumulátor bude elektromotor roztáčať a aký dojazd budú elektrické vozidlá mať, zatiaľ nevieme. V minulosti sa však poprávalo o možnom dojazde na jedno nabitie až 150 km.

O menšej trojkolke na báze štvorkolky Kalashnikov Izh UV-4 toho vieme ešte menej. Bude schopná pravdepodobne odviezť dvojicu pasažierov a niečo málo batožiny. Kedy by mohli prvé exempláre vyjsť z fabriky a zamieriť do premávky je teraz úplne tajné. Zatiaľ sa ruská spoločnosť nepochválila ani plánmi do budúcnosti, ktoré by počítali so sériovou výrobou týchto elektrických vozidiel. Na ďalšie informácie, ako aj detailnejšie parametre, si teda budeme musieť asi ešte počkať. Je však dosť možné, že primárne budú tieto vozidlá určené pre armádu a až neskôr si to možno namieria aj do civilného sektoru.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button