TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Tivoli Grand – Kombi SUV s bohatou výbavou a zaujímavou cenovkou

TEST: SsangYong Tivoli Grand 1.5 Turbo e-XGI Style

Juhokórejská značka SsangYong valcuje konkurenciu v pomere cena – výkon aj ďalším modelom. Tentokrát prichádza na trh s kombi SUV-čkom. Vzniklo z crossoveru SsangYong Tivoli, ktorý dostal predĺženú karosériu tak, ako nám je to známe z kombi verzií modelov štandardných značiek. Nové kombi SUV dostalo meno SsangYong Tivoli Grand a ponúka veľa muziky za málo peňazí. V našej garáži sme ho privítali takmer ihneď, ako dorazilo na náš trh a veru, po vynikajúcich skúsenostiach s jeho väčším súrodencom Korando, sme sa nevedeli dočkať nasadnutia za jeho volant. S veľkým očakávaním sme otvorili predné dvere a veru, naše nadšenie neopadlo. Keď si k tomu všetkému, čo SsangYong Tivoli Grand ponúka, priradíme aj jeho cenovku, môžeme povedať, že na našom trhu mu konkurenciu nájdete len veľmi ťažko.

Na prvý pohľad…

Dizajnu kombi SUV SsangYong Tivoli Grand v podstate neméme čo vytknúť. Zadná časť je trošku chaotickejšia, no stále v tolerovateľnej miere.

Dvojitý drak, čo je preklad názvu SsangYong, stvoril modely, ktoré sú pripravené chrliť oheň z tlamy a páliť konkurenciu na uhoľ. So svojim nevtieravým, mierne futuristickým, no stále akceptovateľným dizajnom aj pre konzervatívnejšieho motoristu, prichádza na trh kombi SUV, alebo väčší crossover, nazvite si ho ako chcete, model SsangYong Tivoli Grand. Dizajnové prvky preberá od svojich starších súrodencov. Zaradí sa do stredu ponuky medzi modeli Tovoli a Korando. Náš testovaný model dostal športové čierne disky, chrómové lištovanie spodnej hrany okien či svetlomety s LED-diódovým pásom, ktoré sa vynímajú na mohutne pôsobiacej prednej maske. Do chrómu odeté dostal aj lyžiny strešného nosiča. Aby sa hneď na prvý pohľad vedelo, že sa nové kombi SUV nezľakne ani jazdy mimo spevnenej vozovky, dostal model SsangYong Tivoli Grand aj čierne oplastovanie blatníkov a podbehov, ktoré je znakom crosscountry automobilov. Celkovo je dizajn Tivoli Grand zaujímavý, nevšedný, iný, no zároveň v akceptovateľných medziach európskeho motoristu.


  Veľký priestor vo vnútri…

  Keď sa nám dostala do rúk po prvýkrát Dacia Logan MCV, boli sme prekvapení, koľko priestoru vo svojom vnútri ponúkne, a čo všetko sa v nej dá odviezť. SsangYong Tivoli Grand s Daciou nemá nič spoločné, no prekvapenie, po uzretí obrovského priestoru vo jeho vnútri, aj napriek tomu, že vychádza z kompaktného crossoveru, bolo minimálne rovnaké, aké sme zažili aj pri MCV-čku. Aj napriek našej výške či váhe (takmer 200 cm s viac ako 100 kg) sme sa v predných sedadlách usadili veľmi pohodlne a dokonca sme si boli schopní sadnúť aj za seba, čo je naozaj nezvyčajný pohľad v novodobých kompaktných automobiloch. Rázvor automobilu je 2600 mm. Okrem dostatku miesta na sedenie sme objavovali aj veľký kufor s dvojitým dnom, ktorý ponúka základný objem až 720 litrov. Pri zloženom zadnom rade sedadiel narastie až na 1440 litrov. Kufor poteší aj rôznymi háčikmi či popruhmi pre prichytenie nákladu. Veko dvojitého dna je praktický pomocník pri sklopení zadného radu sedadiel, kedy zarovnáva plochu kufra a tak napomáha lepšiemu nakladaniu rozmernejšieho nákladu.

   Dizajnový interiér…

   Aj napriek príslušnosti k nižšej strednej triede ponúka SsangYong Tivoli Grand veľmi pekný, dizajnový, praktický interiér, ktorý sa zapáči aj mladšej aj staršej generácii motoristov. Výrazný stredový panel je vyrobený z lesklého čierneho plastu. Má to aj svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je naozaj luxusný dojem no nevýhodou je, že sa na lesklom povrchu vidí aj to najmenšie zrnko prachu či každý jeden odtlačok prsta. Menej technicky zdatní motoristi si budú pochvaľovať prítomnosť mechanických prepínačov základných, ako aj štandardných funkcií. Nemusia si lámať hlavu s ovládaním cez displej. Mimochodom, displej ponúkne uhlopriečku 8-palcov a celkom príjemne grafické rozhranie. Samozrejme, oproti európskym modelom je chudobnejšie a chaotickejšie, ale pri porovnaní cenovky viete, že niekde sa jednoducho ubrať muselo. Pri jazde to však vôbec nevadí. Poteší podpora Apple CarPlay či Android Auto. Navigáciu, ktorú infotainment SsangYong Tivoli Grand v sebe neobsahuje, nahradí tak naviga z vášho smartfónu. Plusom nového modelu SsangYong Tivoli Grand je aj možnosť príplatkového digitálneho prístrojového štítu s uhlopriečkou 10,25 palca. Ten sa nám veru veľmi páčil a za príplatok len 490 eur jeho grafika a zobrazované informácie naozaj stáli.

    Trošku smädnejší motor…

    Naša kombinovaná spotreba pri redakčnom teste, po prejazdení takmer 1000 kilometrov bola 8,9l / 100km.

    Už pri väčšom súrodencovi SsangYong Korando sme trošku zápasili so spotrebou. Aj keď sme sa snažili jazdiť čo najúspornejšie, stále nám na displeji svietila spotreba v okolí hranice desiatich litrov. Menší model SsangYong Tivoli Grand je s rovnakým motorom 1.5 Turbo e-XGI o niečo úspornejší, no stále celkom smädný model. Motor poskytne výkon 120 kW s krútiacim momentom 260 Nm pri automatickej prevodovke. S manuálom je krúťák až 280 Nm. Pohon je len na predné kolesá, čo je možno pri tak veľkom automobile trošku škoda. Spotrebu, aj keď sme sa naozaj snažili jazdiť úsporne, sme nevedeli dostať pod osem a pol litra. Možno aj kvôli tomu, že auto malo najazdených len niekoľko desiatok kilometrov a surový motor ešte potreboval trošku zabehnúť. Výrobca sľubuje kombinovanú spotrebu s automatom 7,7 litrov na 100 km. Naša kombinovaná spotreba, po prejazdení takmer 1000 kilometrov bola 8,9l. Ak sa však pozrieme na to cez peniaze a porovnáme cenu najnabitejšieho SsangYongu Tivoli Grand s konkurenčnými modelmi, museli by ste jazdiť aj dvadsať rokov, aby ste spotrebou dosiahli na cenu porovnateľného konkurenčného modelu. A možno ešte aj trošku dlhšie. Nízka cena Tivoli Grand niekoľkonásobne pokryje vyššiu spotrebu.


     Solídne jazdné vlastnosti…

     Jazda na kombi SUV SsangYong Tivoli Grand je pohodlná, možno trošíčku tvrdšia pre rozmaznanejšie zadky, ale čo sa nás týka, úplne v pohode. Nie je cítiť cenu automobilu ani na použitých materiáloch, ani na odhlučnení, ani na prejazde nerovnosťami. Samozrejme, ak by sme SsangYong Tivoli Grand porovnávali s automobilmi vyšších tried, má čo doháňať, ale vo svojej triede, ako aj v triede o kúsok vyššej, je to dokonalý partner pre rodinu i biznis. Plasty použité v interiéri sú síce tvrdšie, ale dostali aspoň príjemný, oku lahodiaci dizajn, a vôbec nám pri jazde nevadili. Je pravda, že po tristo kilometroch nás trochu bolel lakeť, ktorý sme mali opretý o tapacír dverí pri okne, ale to sa nám stáva pri každom jednom modeli zo strednej triedy. Aj pri ceste po poli s naloženým kufrom smerom na záhradu, automobil nestráca na príjemnom jazdnom prejave. Šesťstupňový automat pri preraďovaní v nižších rýchlostiach mierne potrhával, čo bolo síce trošku otravné, no pripisovali sme to surovosti nevyjazdeného motora. Predpokladáme, že po prvých tisíckach kilometrov tento neduh pominie.

     Ako hodnotíme juhokórejské kombi SUV?

     Stále operujeme z jeho cenou a čo za ňu zákazník dostane. Poďme si ju teda prezradiť. Základná cena modelu SsangYong Tivoli Grand je 16 190 eur. Naša testovačka v takzvanej “plnej paľbe” stojí 21 830 eur. Táto cena je pomaly po tretinu nižšia, ako pri juhokórejskej či európskej porovnateľnej konkurencii. Vďaka cene je SsangYong Tivoli Grand 1.5 Turbo e-XGI Style naozaj neprekonateľným strojom. V cene dostanete dokonca aj 5 ročnú záruku, alebo do 100 000 kilometrov. Aj napriek nižšej cene a príslušnosti k strednej nižšej triede, ponúkne Grand Tivoli kultivovaný jazdný prejav, veľký priestor vo svojom vnútri ako aj v kufri, dostatočne vyvinutý infotainment, ako aj príjemný dizajn tak interiéru ako aj exteriéru. Nechýba konektivita so smartfónmi. Samozrejme, nájdu sa aj drobnosti či kompromisy, ktoré musí nový majiteľ prijať. Motor má vyššiu spotrebu, nižšiu dynamiku pri jazde s plným obsadením či jazde vo väčších kopcoch, absentuje 4×4 a automat mal menej plynulý chod. Ak si však porovnáme plne vybavený model SsangYong Tivoli Grand 1.5 Turbo e-XGI Style s akoukoľvek konkurenciou, cena je jednoducho neprekonateľná. Ako sme už aj pri väčšom súrodencovi Korando napísali, za málo peňazí dostanete hotový orchester. A vďaka tomu sa aj na našich cestách objavuje čím ďalej tým viac SsangYongov.  Popravde, sme radi, že sú značky, ktoré nepýtajú premrštené ceny za to, čo by malo byť v automobiloch tretieho tisícročia samozrejmosťou.

     Foto & video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 92%
     Motorizácia - 81%
     Jazda - 81%
     Variabilita - 93%
     Spracovanie - 93%

     88%

     Svojou cenou a ponúknutou výbavou prevyšuje svojich konkuren-tov

     Základná cena modelu SsangYong Tivoli Grand je 16 190 eur / testovaný model v plnej výbave 21 830 eur. Vďaka cene je SsangYong Tivoli Grand 1.5 Turbo e-XGI Style naozaj neprekonateľným strojom. V cene dostanete aj 5 ročnú záruku, alebo do 100 000 kilometrov. Aj napriek nižšej cene a príslušnosti k strednej nižšej triede, ponúkne Grand Tivoli kultivovaný jazdný prejav, veľký priestor vo svojom vnútri ako aj v kufri, dostatočne vyvinutý infotainment, ako aj príjemný dizajn tak interiéru ako aj exteriéru. Nechýba konektivita so smartfónmi. Motor má vyššiu spotrebu, nižšiu dynamiku pri jazde s plným obsadením, absentuje 4x4. Automat mal menej plynulý chod. Aj napriek tomu az málo peňazí dostanete hotový orchester. Sme radi, že sú stále značky, ktoré nepýtajú premrštené ceny za to, čo by malo byť v automobiloch tretieho tisícročia samozrejmosťou.

     User Rating: 4.21 ( 8 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • dojem vyššej triedy
     • veľký vnútorný priestor

     Mínusy:

     • vyššia spotreba
     • absencia 4×4
     • menej kultivovaný prejav automatickej prevodovky

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 16 190 eur / 21 830 eur

     Technické parametre:

     Palivo:

     benzín

     Objem motora:

     1497 cm3

     Maximálny výkon:

     120 kW / 163 k

     Maximálny krútiaci moment:

     260 Nm

     Prevodovka:

     6-stupňová automatická Aisin

     Pohon kolies:

     2WD (predný náhon)

     Dĺžka/šírka/výška:

     4 480 / 1810 / 1646 mm

     Svetlá výška:

     167 mm

     Rázvor náprav:

     2 600 mm

     Pohotovostná hmotnosť:

     1 350 kg

     Objem batožinového priestoru:

     720 l

     Objem palivovej nádrže:

     50 l

     Maximálna rýchlosť:

     175 km/h

     Kombinovaná spotreba:

     7,77 l/100 km (udávaná výrobcom)

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

     Back to top button