TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Rexton – Luxusný rodinný koráb s prvkami prémie a cenou strednej triedy

TEST: SsangYong Rexton G4 2.2 e-XDI 202 k / 441 Nm

Pri novom juhokórejskom SUV SsangYong Rexton opäť platí pravidlo – za málo peňazí, veľa muziky. Je to luxusné SUV za menej ako 50 000 eur s prvkami prémiových modelov, ktoré sa vďaka 4×4 a uzávierke diferenciálu nezľakne ani drsnejšieho terénu a jeho spotreba, pri naftovom štvorvalci s turbom, aj napriek dvom tonám hmotnosti nie je dvojciferná. To je naozaj paráda. Práve pre tieto vlastnosti, ale aj pre mnohé ďalšie, sme sa tak tešili na test luxusného SUV-čka SsangYong Rexton. Ľudia sa pri ňom zastavujú, pýtajú sa naň, dokonca sa s ním fotia. Budí záujem všade kam príde a vo vnútri vyzerá ako apartmán luxusného hotelu. Nasadnite s nami na palubu prepracovaného juhokórejského parníka a pokochajte sa jeho krivkami a výbavou. Opäť sme museli len ostať prekvapení, čo všetko juhokórejský automobil, mimochodom vrchol ponuky automobilov značky SsangYong, za naozaj veľmi priaznivú cenu ponúkne.

Pri aute sa ľudia zastavujú a fotia sa s ním…

Na modeli SsangYong Rexton sa nám páči jeho mohutný postoj, obrovská predná maska so skôr hranatými tvarmi, ako aj 20-palcové disky v prevedení lešteného hliníka.

Ak ste vlastníkom superšportového auta, alebo luxusnej limuzíny či obrieho amerického SUV-čka, ste asi zvyknutí, že pri vašom aute častokrát nájdete ľudí, ako sa s ním fotia. Predsa len prémiové stroje či superšporty, ktoré na cestách stretávame len zriedka, dokážu zaujať ľudí natoľko, že dostanú chuť sa s nimi zvečniť. O to väčšie bolo naše prekvapenie, keď sme prichádzali na parkovisku, kde stála naša testovačka SsangYong Rexton a našli sme pri nej chalaniska, ktorý si ho fotil a potom s ním fotil aj seba. S úsmevom sme sa spýtali, že či sa páči. Odpovedal len, že je to brutálne auto a že ho ešte poriadne na ceste nevidel. Okrem tohto zážitku sme mali s ním aj ďalšiu skúsenosť, keď sme stáli na semaforoch a chalan s vedľajšieho auta nám ukazoval “like”. S ním sme tiež tak cez okno prehodili pár slov a bol naozaj z dizajnu obrovského SUV-čka SsangYong Rexton nadšený. Nám sa páči jeho mohutný postoj, obrovská predná maska so skôr hranatými tvarmi, ako aj 20-palcové disky v prevedení lešteného hliníka, ktoré nám pripomínali americké SUV-čka deväťdesiatych rokov. Samozrejme v dobrom slova zmysle. Oproti svojim predchodcom s rovnakým menom je posledná generácia modelu SsangYong Rexton tak dizajnovo ako aj technologicky najvyspelejšia, čo sa podpísalo aj pod veľký záujem zo strany zákazníkov. Ešte keby sa na tento model (ako aj na všetky ostatné autá) po objednaní tak dlho nečakalo…

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  S veľkosťou “menšieho domčeka”…

  SsangYong Rexton hneď na prvý pohľad zaujme svojou veľkosťou. Tak navonok, ako aj vo vnútri, je naozaj obrovský. Jeho dĺžka je 4850 mm, výška 1825 mm a šírka 1960 mm. Rázvor ponúkne solídnych 2865 mm. Na málo priestoru v aute sa veru sťažovať nemôžu ani dvojmetroví dlháni. Síce najväčšie na našom trhu nie je, pôsobí veľmi mohutne a majestátne. Jeho veľkosť dovolila aj veľmi prakticky umiestniť motor, ku ktorého častiam je vďaka dostatočnému priestoru pod kapotou bezproblémový prístup. Vo vnútri sa sedí naozaj pohodlne tak v prednom, ako aj v zadnom rade sedadiel. A ak hovoríme o vnútornej veľkosti, nemôžeme zabudnúť na batožinový priestor. Ten v päťmiestnej verzii, ktorú sme testovali aj my, ponúkne v základe objem až 1051 litrov a po sklopení zadného radu sedadiel až neuveriteľných 1977 litrov. Priestor kufra nie je zbytočne členitý čo prispieva k bezproblémovému nakladaniu aj rozmernejších nákladov. Plusom a zároveň aj mínusom automobilu môže byť jeho svetlá výška. V teréne poteší 224 mm. Pri nastupovaní to môže byť pre seniorov trošku problém. My sme to však brali ako obrovské plus, keďže sa často sťažujeme na bolesti chrbtice pri sedení v nízkych či športovejších autách. Do modelu SsangYong Rexton sme vďaka jeho výške nastupovali maximálne komfortne. A aj napriek vyššie postaveným prahom sme si nikdy nezašpinili naše nohavice a to vďaka dverám, ktorých spodný prelis s lemom prekrývaj podbeh, ktorý tak ostáva vždy čistý. Aj keď sa vrátite domov z rozbahneného terénu.

  Motor nie je smädný a výkonu má akurát…

  Pri benzínových súrodencoch modelu SsangYong Rexton, ako napríklad pri Korande či Tivoli Grand sme pri benzínových motoroch vždy kritizovali vyššiu spotrebu. Naftové motory juhokórejskej značky sú však veľmi dobre nastavené a ich spotreby nedosahujú dvojciferné čísla. Pri našom teste, kedy sme na Rextone prešli takmer 1000 kilometrov, sa naša kombinovaná spotreba pohybovala pod hranicou deviatich litrov. Pri dvojtonovom aute, v ktorom sme sedeli dvaja, aj traja plus technika, je to veľmi dobrý údaj. Mesto nám žralo okolo deväť až desať, na diaľnici sme namerali podobný údaj ako v meste (zhruba o liter viac pri rýchlosti 130+ km/h), mimo mesto okolo sedem. Kombinovane sa nám darilo jazdiť za zhruba 8,7-8,9 litrov na 100 km. Nijak sme sa pri tom nesnažili šetriť. Jazdili sme tak, ako sa nám páčilo. Keď sme chceli pridať, pridali sme.

  Automobil poskytoval akurátnu dynamiku, no nejaké prudké zrýchlenia či štarty od neho očakávať nemôžeme. 2,2 litrový naftový štvorvalcový motor ponúkne 202 koní a krútiaci moment 441 Nm, čo vonkoncom nie je málo. Nám by sa však pod kapotu tak veľkého auta hodil aspoň šesťvalcový trojliter. Pri takom by sme sa na odpich či zrýchlenie veru nesťažovali. 8-stupňová prevodovka AISIN je naladená vynikajúco a radí plynule aj pri prudkom zošliapnutí plynu. Okrem úspornejšej jazdy nám SsangYong Rexton ponúkol aj možnosti náhonu na zadné, všetky štyri kolesá či uzávierku diferenciálu rovnako, ako jeho úžitkový súrodenec Musso. Je tak veľmi kvalitným partnerom aj pre jazdu v teréne Mnohé aj prémiovejšie SUV-čka na našom trhu takýmito vlastnosťami neoplývajú a stávajú sa tak len čisto mestskými SUV.  

   

   Vnútro ako apartmán päťhviezdičkového hotela…

   SsangYong Rexton je spomedzi svojich súrodencom najluxusnejším zástupcom juhokórejskej značky. Je to vidieť hneď po otvorení veľkých predných dverí. Náš testovaný model bol v najvyššej výbave, ku ktorej výrobca pridal v akcii aj Premium+ Paket. Aby ste si nemysleli, že všetko, čo sme v automobile ospevovali aj v našom videoteste je za príplatok, zhrňme si v skratke, čo všetko dostanete už v základe. Zapínateľný pohon 4×4, 9,2-palcový dotykový displej s navigáciou, USB prípojky vpredu a vzadu, Full-HD LCD prístrojový štít s uhlopriečkou 12,3-palca, dvojzónovú klimatizáciu, tempomat, kožený volant, prešívané kožené čalúnenie, bezdrôtovú nabíjačku a mnohé ďalšie vymoženosti, ktoré pri konkurencii v základe nájdete len ťažko. Ak k tomu spomenieme, že cena základného modelu je 34 990 eur, je to poriadna paľba.

    Ak budeme však pokračovať v našej prehliadke interiéru najvyššej výbavy s paketmi Premium+ a TECH, nájdeme tu tiež veľmi príjemnú prešívanú kožu ESPRESSO, 360 stupňovú kameru s vynikajúcim rozlíšením, nastavovanie predných sedadiel elektronicky voličom na dverách, slnečné roletky pre pasažierov na zadných sedadlách, tiež ovládanie sedačky spolujazdca na boku, aby si pasažieri vzadu mohli sedadlo posunúť a zväčšiť si priestor na sedenie. Aj keď na priestor na zadných sedadlách sa veru pri 5-miestnej verzii nemôže sťažovať nikto. Je naozaj veľkolepý. Interiér môžeme prirovnať k vnútrajškom modelov z prémiového segmentu. SsangYong aj pri modeli Rexton jednoducho ponúkol prémiu za cenu strednej triedy.  Pritom plná paľba nestojí viac ako 50 000 eur vrátane DPH!

     

     Jazda ako v luxusnej limuzíne…

     Stále obdivujeme veľkosť priestoru vo vnútri SsangYongu Rexton, no nemôžeme si pomôcť, ale ten priestor je aj pre päťčlennú rodinu na dlhú cestu k moru jednoducho perfektný.

     Aj napriek tomu, že SsangYong Rexton je väčšie a opulentnejšie auto, jazda v ňom pripomína skôr jazdu v limuzíne ako v off-roade. Aj preto ho stále označujeme ako prémiové SUV, hoci je zástupcom značky strednej triedy. Odpruženie automobilu je nastavené tak, že bez akýchkoľvek problémov pohltí naše rozbité cesty, ako aj retardéry v mestskej premávke či dokonca nerovnosti ľahšieho terénu. Jeho hmotnosť dvoch ton je rozložená tak, aby mal automobil čo najlepšie ťažisko a v zákrutách sa aj pri vysokej rýchlosti držal cesty ako kliešť. Stále obdivujeme veľkosť priestoru vo vnútri no nemôžeme si pomôcť, ale ten priestor je aj pre päťčlennú rodinu na dlhú cestu k moru jednoducho perfektný. Nikto sa nemôže sťažovať na nedostatok miesta na kolená, hlavu či na ramená. Jediným prekvapením pre nás bolo, nesúvisí to síce s interiérom, no obklopuje ho, boli plechy automobilu. Keď sme sa opreli o auto pri debate, pod nami sa plech doslova preliačil a to aj na C-čkovom stĺpiku. To nás donútilo rozmýšľať, ako tento automobil konštruktéri postavili. Uvedomili sme si, že hmotnosť automobilu je oproti starším, podobne veľkým, napríklad nemeckým modelom nižšia, no na druhej strane sme tiež pochopili, že deformačné zóny, ktoré sa nachádzajú hoci pod tenším plechom, sú dostatočne uspôsobené aj na silné bočné nárazy.


      A ako hodnotíme SsangYong Rexton my?

      Ako aj pri predchádzajúcich súrodencoch, modeloch Korando či Tivoli Grand, sme opäť ostali ohúrení, čo všetko, za pomerne nízku sumu v porovnaní s konkurenciou, od luxusného veľkého SUV-čka SsangYong Rexton dostaneme. Za 47 560 eur za testovanú verziu okrem štvorkolky, uzávierky diferenciálu, koženého čalúnenia interiéru, digitálneho prístrojového štítu, vyhrievaných zadných sedačiek, 360 stupňovej kamery a mnohých ďalších vychytávok prémiových tried, dostanete aj priestranný automobil pre rodinu a priateľov s akceptovateľnou spotrebou pod 10 litrov. Naftový 2,2 litrový štvorvalec je pre automobil síce so svojim výkonom 202 koní dostatočný, no my by sme mu aj tak dopriali aspoň trojlitrový naftový šesťvalec. Takýto typ automobilu by si ho veru zaslúžil. Do kufra zbalíte “pol domu” a ešte vám aj tak nejaké miesto ostane. A teraz bez srandy. Porovnateľná konkurencia je o tretinu, alebo aj o viac eur drahšia. Mínusom môžu byť ťažšia manipulácia v preplnenom meste a lenivejší prejav na ceste hlavne pri zrýchlení. Inak sa nám jazdný prejav mohutného SUV-čka veľmi páčil. Komfortu prispeli aj vysoké pneumatiky obuté na 20-palcových diskoch Sputtering v prevedení lešteného hliníku. Ako aj pri predchádzajúcich modeloch SsangYong, tak aj pri Rextone musíme len upozorniť konkurenciu, že sa musí mať na pozore. Na ceste je nový dravec, ktorý valcuje tak cenou, ako aj výbavou. V základe ho dostanete už za 34 990 eur s bohatou výbavou a vo veľmi luxusnom prevedení.

      Foto: Matúš Paločko, Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 90%
      Motorizácia - 85%
      Jazda - 90%
      Variabilita - 99%
      Spracovanie - 85%

      90%

      Prémia za cenu strednej triedy s veľkosťou "malého domu"

      Za 47 560 eur za testovanú verziu okrem štvorkolky, uzávierky diferenciálu, koženého čalúnenia interiéru, digitálneho prístrojového štítu, vyhrievaných zadných sedačiek, 360 stupňovej kamery a mnohých ďalších vychytávok prémiových tried, dostanete aj priestranný automobil pre rodinu a s akceptovateľnou spotrebou pod 10 litrov. Naftový 2,2 litrový štvorvalec je pre automobil síce so svojim výkonom 202 koní dostatočný, no my by sme mu aj tak dopriali aspoň trojlitrový naftový šesťvalec.Do kufra zbalíte "pol domu" a ešte vám aj tak nejaké miesto ostane. Porovnateľná konkurencia je o tretinu, alebo aj o viac eur drahšia. Mínusom môžu byť ťažšia manipulácia v preplnenom meste a lenivejší prejav na ceste hlavne pri zrýchlení. Inak sa nám jazdný prejav mohutného SUV-čka veľmi páčil. Komfortu prispeli aj vysoké pneumatiky obuté na 20-palcových diskoch

      User Rating: 4.01 ( 13 votes)

      Plusy:

      • veľký vnútorný priestor
      • pomer cena – výkon
      • elegantné a zaujímavé spracovanie
      • prémiový interiér
      • obrovský batožinový priestor

      Mínusy:

      • tenšie plechy
      • zaslúžil by si silnejší motor
      • stále chaotický infotainment

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 34 990 eur / 47 560 eur

      Technické parametre:

      Motor:

      e-XDI

      Usporiadanie a počet valcov:

      4 valce v rade

      Zdvihový objem valcov:

      2 157 cm3

      Maximálny výkon:

      148,6 kW / 202 k

      Maximálny krútiaci moment:

      441 Nm

      Palivo:

      nafta

      Pohon:

      4×2,4×4, uzávierka diferenciálu

      Prevodovka:

      8 stupňová automatická prevodovka AISIN

      Dĺžka/Šírka/Výška:

      4 850 / 1960 / 1825 mm

      Rázvor náprav:

      2 865 mm

      Svetlá výška:

      224 mm

      Celková hmotnosť:

      2 800 kg

      Objem batožinového priestoru / po sklopení sedadiel:

      1 051 / 1 977 l

      Objem palivovej nádrže:

      70 l

      Maximálna rýchlosť:

      184 km/h

      Kombinovaná spotreba udávaná výrobcom:

      7,6l /100 km

      Základná cena modelu:

      34 990 €

      Cena testovaného modelu:

      47 560 €

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button