TEST: AutáTesty

TEST: Škoda Superb – Kráľovský priestor a poriadna nálož pod kapotou

TEST: Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 206 kW

Vlajková loď ne-SUV modelov českej značky, Škoda Superb, dorazila na testy do našej redakčnej garáže. Hoci sa o pár mesiacov dočkáme jej novej generácie, otestovali sme pre vás tú najväčšiu šupu, ktorú v balení Superb-u môžete aktuálne dostať. Navonok je to elegantný baránok akurát tak pre managera firmy, ktorý sa chce pohodlne doviezť na jednanie a večer domov z práce. Realita, ktorá sa nachádza pod kapotou, je však iná a skutočne oveľa zábavnejšia. Dvojlitrový benzínový štvorvalec s turbom TSI vytlačí zo seba výkon 206 kW a s ním sa už veru dá poriadne zabaviť. A zábavu za volantom testovaného modelu Škoda Superb sme si užili aj my. S našimi dojmami z testu tohto elegantného a zároveň výkonného modelu Škoda, sa s vami radi podelíme v našom teste.

Dizajn známy motoristom už niekoľko rokov…

Štvrtá generácia sa bude vyrábať u nás v Bratislave.

Po dizajnovej stránke je nám tretia generácia modelu Škoda Superb už dostatočne známa a jej krivky rozoznajú takmer všetci motoristi. Na trhu je od roku 2015 a v aktuálnom prevedení ju na cestách stretávame po facelifte od roku 2019. A aj práve z tohto dôvodu sa v Škodovke rozhodli, že svoj model modernizujú a prinesú ho na trh vo štvrtej generácii budúci rok. Dokonca sa bude vyrábať u nás, v Bratislave. Ale nepredbiehajme udalosti, a venujme sa našej aktuálnej testovačke, na ktorú sme sa tešili, hoci o chvíľku opustí priestory autosalónov. Dizajnovú stránku nebudeme dopodrobna rozoberať keďže model Superb tretej generácie je notoricky známy tak mladej ako i vyzretejšej generácii šoférov. Je to elegantný kúsok automobilu, za ktorý sa nemusí hanbiť ani vrcholový mananžér. Jeho dizajn je ľahko rozoznateľný a zapamätateľný. Nepozorné oko by si ho ale však predsa len mohlo pomýliť s menším modelom Octavia, s ktorým zdieľa niektoré dizajnové prvky. Pri našej testovačke musíme pochváliť jej farebné prevedenie. Nielen z dizajnového hľadiska, kedy saharová metalíza krásne kontrastovala s čiernymi doplnkami a nápismi, ale aj z hľadiska praktického. Na tejto farbe takmer vôbec nebolo vidieť špinu, čo sme demonštrovali aj v našom videu.


  Zážitok ako za volantom športového auta…

  Keď sme sa dozvedeli, že na testy dostaneme oturbený dvojliter s výkonom takmer 300 koní, konkrétne 280, tak sme si najskôr mysleli, že je to len ďalšie nadhodnotené auto, ktoré má síce veľké číslo koní v techničáku, no na ceste to nebude poznať. No, priznáme sa, že sme sa poriadne zmýlili. Po naštartovaní sa Superb nespráva nijak inak, ako jeho dvojičky s odlišnými motorizáciami. Pri klasickej jazde mestom tiež nezbadáte, v akej rakete sedíte. Avšak keď šliapnete na plynový pedál, či už keď skočí zelená na semaforoch, alebo keď potrebujete na prvotriedke obehnúť nákladiak, alebo len tak zo zvedavosti, aby ste zistili, čo toto auto dokáže, až vtedy pocítite skutočnú silu inak veľmi konzervatívneho elegantného managerskeho automobilu. Ak k tomu ešte ťuknete do páky a nahodíte S-kový režim, a teda ten športový, tak dosiahnete vyššie otáčky a prudkejšiu reakciu na plyn. Z nuly na stovku sme toto auto dokázali odpáliť za zhruba 5 sekúnd, a to sme v ňom sedeli dvaja ponad stokilový chalani. A to je naozaj veľmi pôsobivé ak si odmyslíme, že nesedíme za volantom športiaku. Sedemstupňová automatická dvojspojková prevodovka DSG radí bezchybne a plynule a aj pri prudkom štarte z 0 na 100 km/h zbytočne neťahá hluché otáčky, ale radí tak, aby sa z auta dokázal dostať najvyšší krútiaci moment v ten pravý čas. Okrem motora a prevodovky musíme pochváliť aj samotný zvuk auta. Neznie ako nejaká nasr*tá kosačka, ale ako seriózne auto s motorom väčšej kubatúry. A to poteší tak sediacich vo vnútri, ako aj stojacich okolo auta. Mínusom pre nás bola akurát spotreba, ktorá sa počas nášho testu prešvihla ponad 10 litrov, čo pri porovnaní s kombinovanou spotrebou, ktorú udáva výrobca, konkrétne 8,6 l na 100 km, je o poznanie viac, ako by sme si predstavovali, no na druhej strane musíme uznať, že keď bola možnosť šliapnuť Superbu na krk, tak sme to aj poriadne urobili. Pre pokojnejšieho jazdca sa spotreba určite priblížia viac tej, ktorú udáva výrobca, ako k tej našej.

   S pokojom Angličana i temperamentom Taliana…

   Jazdné vlastnosti modelu Škoda Superb môžeme len pochváliť. Dokáže jazdiť pokojne tak v mestskej, ako aj mimomestskej premávke, no ak potrebujete okamžitý výkon, tak ho dostanete ihneď po zošliapnutí plynového pedálu. A ak by ste chceli vedieť, koľko kW z vášho motora aktuálne dostávate, tak vám to prezradí údaj na displeji digitálneho prístrojového štítu. Podvozok je naladený tak, ako sme na neho zvyknutí z ostatných modelov Škoda a teda presne na naše i české deravé cesty. V zákrutách táto „kačica“ drží pevne a vďaka svojej šírke je automobil naozaj stabilný. Okrem toho je to štvorkolka, vďaka čomu sa s ním dostanete nielen na lyžovačku na hory, ale aj eliminujete nedotáčavosť pri prejazdoch zákrutami vo vyšších rýchlostiach. A že sme si ho v zákrutách naozaj vychutnávali, potvrdzoval aj náš výraz v tvárach. Vysmiaty jak lečo…

    Interiér nedosahuje takú úroveň prémie, ako by sme očakávali…

    Interiér modelu Škoda Superb sa snaží pôsobiť prémiovo. Naša testovačka dostala výbavu Style. Nechýbajú pohodlné kožené sedačky s brúsenou kožkou, chrómové detaily, ako aj imitácia dreva. Tá nám asi vadila najviac. Predsa len, takéto auto by si zaslúžilo skutočné drevo namiesto plastu, nafarbeného na dreveno. Čo nás zamrzelo ešte viac je fakt, že pokiaľ si porovnáme interiéry Fabie a Octavie so Škodou Superb, tak veru veľa rozdielov nenájdeme. A to je podľa nášho názoru škoda pre majiteľa Superbu, no na druhej strane radosť majiteľa Fabie. My by sme si však vedeli, v automobile o dve triedy vyššom ako Fabia, predstaviť za 53 357 eur veru oveľa viac, ako dostaneme v modeli o viac ako polovicu lacnejšom a menšom, ak ho porovnávame s Fabiou, alebo o tretinu lacnejšom, ako ho porovnáme s Octaviou. Stále však musíme uznať, že interiér nie je zbytočne komplikovaný, zachováva si uhladené línie, pôsobí elegantne a nadčasovo. Okrem displeja digitálneho prístrojového štítu tu nájdeme aj displej infotainmentu v strede, vyčnievajúci z prístrojovky s dokonalým rozlíšením. Interiér spríjemňuje ambientné osvetlenie, ktoré svieti tak z prístrojovky, ako aj z dverí auta. Páči sa nám, že Škoda nevypustila klasické mechanické prepínače z prístrojovky, vďaka ktorým je ovládanie základných funkcií, medzi ktoré patrí napríklad klimatizácia, oveľa jednoduchšie, akokeby sme mali ťukať po displeji.

     V kufri sa vyspíte aj vo dvojici…

     Škoda Superb nie je len managerskym automobilom, ale aj dokonalým spoločníkom rodiny. A to nielen v kombi prevdení, ale aj v tomto liftbackovom, ktoré sa dostalo na testy do našej redakcie. Priestor vo vnútri bude viac než postačujúci aj pre štvoricu či dokonca na kratšiu trasu aj pre päticu dvojmetrových pasažierov. Do kufra, ktorý má základný objem 625 litrov vmestíte poriadny náklad. Kufor je hlboký a vďaka piatym dverám, ktoré sa vyklápajú celkom vysoko, je k nemu výborný prístup. Okrem toho dostala Škodovka do kufra aj tiahla na vyklápanie zadných sedadiel, čo robí manipuláciu s väčším nákladom ešte jednoduchšou. Zo srandy sme si naskočili do kufra a aj bez sklopených sedačiek a s dĺžkou 200 cm a váhou 112 kg (ako slušný brav), sme si v pohodičke ustlali v kufri Superba. A ak sme si sklopili aj zadný rad sedadiel, tak sme dostali pomaly „king-size bed“. Ak milujete výlety a nechce sa vám platiť za ubytovanie a dokážete sa dostatočne uskromniť, tak je kufor Superba dokonalou posteľou na vašich cestách. Dokonca aj vo dvojici.

      A ako hodnotíme Škodu Superb tretej generácie my?

      Hneď na úvod musíme skonštatovať, že ak by sme sa rozhodovali medzi 50-tisícovými autami ktoré sme dosiaľ testovali, ktoré z nich by sme si kúpili do vlastnej garáže, testovaný Superb by bol z nich našim najhorúcejším kandidátom. Nielen pre jeho elegantné krivky či veľký kufor alebo vnútorný priestor, ale hlavne pre jeho pohonné ústrojenstvom. Srdcom je dvojlitrový turbo štvorvalec TSI s výkonom 206 kW. Nechýba mu 4×4 a na ceste je to veru poznať. Keď potlačíte plynový pedál na podlahu, na stovku vystrelíte za niečo málo viac ako 5 sekúnd. Zvonku vyzerá ako konzervatívny manažérsky model, no pod kapotou je to poriadny rebel. Interiér je však napriek tomu, že automobil predstavuje vrchol ponuky Škoda, stále veľmi jednoduchý a podobný menším modelom značky. Tu by sme si vedeli predstaviť veru oveľa väčšiu prémiovosť. Smuté bolo aj zistenie, že po zhruba 20 000 kilometroch, čo mala naša testovačka najazdené, sa počas jazdy zo stredového panela ozývalo praskanie a škvŕkanie. Škodovka by mohla pri novej generácii zapracovať na výplniach medzi plastami. Aby sme však neboli len negatívni, ocenili sme početné prvky Simply Clever, tiež obrovský priestor vzadu, vpredu a v kufri, ako aj celkovú jazdu na tomto modeli. Cenovka testovačky 53 375 eur je síce vyššia (35 520 eur v základe), no pri porovnaní s automobilmi rovnakej ceny na našom trhu je stále model Superb veľmi zaujímavým a konkurencieschopným modelom, ktorý využije tak manažér firmy, ako aj rodinne založený jazdec. A s 206 kW motorom si prídu na svoje aj milovníci rýchlosti a výkonu.

      Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 90%
      Jazda - 95%
      Variabilita - 90%
      Spracovanie - 75%

      87%

      Český elegán so športovým srdcom

      Srdcom testovaného Superbu je dvojlitrový turbo štvorvalec TSI s výkonom 206 kW. Nechýba mu 4x4 a na ceste je to veru poznať. Na stovku vystrelíte za niečo málo viac ako 5 sekúnd. Interiér je napriek tomu, že automobil predstavuje vrchol ponuky Škoda, stále veľmi jednoduchý a podobný menším modelom značky. Vedeli by sme si predstaviť oveľa väčšiu prémiovosť. Po 20 000 km, čo mala naša testovačka najazdené, sa počas jazdy zo stredového panela ozývalo vŕzganie. Ocenili sme početné prvky Simply Clever, obrovský priestor vzadu, vpredu a v kufri, ako aj celkovú jazdu na tomto modeli. Cenovka testovačky 53 375 eur je síce vyššia (35 520 eur v základe), no pri porovnaní s automobilmi rovnakej ceny na našom trhu je stále model Superb veľmi zaujímavým a konkurencieschopný.

      User Rating: 4.48 ( 12 votes)

       

      Plusy:

      • športovo naladený motor
      • nadčasový dizajn
      • veľký kufor
      • veľký vnútorný priestor

      Mínusy:

      • prevedenie interiéru
      • spotreba

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 35 520 eur / 53 375 eur

      Technické parametre:

      Motor:

      zážihový preplňovaný s priamym vstrekovaním

      Zdvihový objem motora:

      1 984 cm3

      Počet valcov:

      4

      Výkon motora:

      206 kW / 280 k pri 5 000 – 6 500 ot. za min.

      Maximálny krútiaci moment:

      400 Nm

      Prevodovka:

      7-stupňový automat DSG

      Pohon:

      4×4

      Maximálna rýchlosť:

      250 km/h

      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (udávané výrobcom):

      5,3 s

      Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

      8,1 – 8,6 l/100 km

      Základná cena Škoda Superb (1.5 TSI ACT EVO 110 kW, 6MT):

      35 520 eur

      Základná cena Škoda Superb (2.0 TSI 206 kW (280 k) 7AT):

      43 740 eur

      Cena testovaného modelu:

      53 375 eur

      Dĺžka / Šírka / Výška:

      4 869 / 1864 / 1468 mm

      Rázvor:

      2 841 mm

      Objem batožinového priestoru:

      625 l

      Objem palivovej nádrže:

      66 l

      Pohotovostná hmotnosť:

      1 671 – 1 857 kg

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button