TEST: MotocykleTesty

TEST: Piaggio Medley 125 S – Mestská strela s veľkými kolesami a športovým dizajnom

TEST: Piaggio Medley 125 S

Talianske skútre sú perfektnými partnermi do mestskej premávky, v ktorej sa cítia ako ryby vo vode vďaka svojim kompaktným rozmerom, pomerne silným motorom a v neposlednom rade aj športovým dizajnom. V našej redakčnej garáži sme ešte posledné slnečné lúče využili na prevetranie sa v sedle mestského skútra Piaggio Medley 125 S. Jazda na ňom je pohodlnejšia ako aj bezpečnejšia, vďaka jeho veľkým kolesám. Ponúkne veľký odkladací priestor pod sedadlom ako aj športový dizajn a to všetko za slušnú cenu.

Dizajn nezovšednie ani po rokoch

Výkon Piaggio Medley 125 S je 11 kW s krútiacim momentom 12 Nm, čo je maximum, ktoré môžete osedlať s B-čkovým vodičákom.

Taliansky skúter Piaggio Medley 125 S dostal naozaj príťažlivý dizajn, ktorý nie je moderný len tento rok a budúci už nebude. Je nadčasový a ani po rokoch sa nebudete hanbiť za jeho krivky. Prednej časti dominujé LED-svetlomety a hrdé predné okapotovanie. Zboku vyzerá ako kulturista s vypnutou hruďou. Zadná časť je skosená, vďaka čomu skúter pôsobí športovo. Vďaka palivovej nádrži, ktorá sa nachádza pod nohami, nájdu jazdci pod sedadlom veľkorysý priestor až pre dvojicu integrálnych prilieb a zopár ďalších drobností. Plusom sú aj veľké liatinové kolesá (16-palcov vpredu a 14-palcov vzadu), ktoré nielen že dokonale zapadnú do celkového dizajnu skútra, ale aj zdvihnú svetlú výšku či lepšie držia v zákrutách.


  S ľahkosťou pomedzi autá…

  Srdcom skútra Piaggion Medley 125 S je kvapalinou chladený jednovalec s objemom 125 cm3 so štyrmi ventilmi. Je postačujúci na kľučkovanie medzi autami. Jeho výkon je 11 kW s krútiacim momentom 12 Nm, čo je maximum, ktoré môžete osedlať s B-čkovým vodičákom. Vedeli by sme si však predstaviť, že by sme ho osedlali aj so 400-vkovým motorom, aký má napríklad Piaggio Beverly 400. Skúter dostal aj štart-stop systém, ktorý dokáže nejaké to decko ušetriť. Funguje plynule a na križovatke nás výrazne pri rozjazde neobmedzoval. Jednoduchú manipuláciu a jazdu s ľahkosťou zabezpečuje aj nízka hmotnosť skútra – len 144 kg. Skúter je aj napriek vyššiemu postaveniu užší, čo je obrovskou výhodou pri kľučkovaní pomedzi automobily. Sedadlo je vo výške 799 mm. Nižší jazdci sa aj napriek tomu dostanú na sedadlo bez väčších problémov. Späťákmi skútra tie automobilové neobijete a teda nemusíte tŕpnuť pri predieraní na čelo kolóny na semaforoch.

  Ničím nerušená jazda…

  Skúter dostal solídne tlmenie, vďaka ktorému nemáte problém prebehnúť spomaľovákom vyššou rýchlosťou bez toho, aby vám tlmiče vyrazili zuby. Je tak dokonalým spoločníkom aj na naše slovenské cesty typu “samajamagumyfuč”. Podvozok je ladený skôr športovo. Bezpečnosti pri jazde za vlhka napomáha trakčná kontrola. Na novonafarbených prechodoch tak môžete mať o niečo väčšiu istotu pri ich prejazde. Bezpečnosti napomáhajú aj brzdy s ABS, ale tie sú už pri nových skútroch samozrejmosťou. Výhodou skútra sú aj pomerne veľké kotúče bŕzd 260 mm vpredu a 240 mm vzadu. Motocykel pohodlne zvláda mestské jazdu aj pri nasadnutej dvojici pasažierov. Výhodou pre jazdca sediaceho vzadu je tvar sedadla, ktorý je skôr preliačený ako vypuklý, vďaka čomu sedí druhý pasažier s väčším pohodlím a istotou. Ak sa za jeho chrbtom nachádza aj top case (vrchný kufor), môže sa k tomu aj pohodlne oprieť. O elimináciu nežiadúceho čelného vetra sa postará praktické plexisklo. Jeho účinok by bol väčší na diaľnici, no na tú by sme sa s modelom Medley 125 S radšej nehrabali. Je skôr na mestskú jazdu, prípadne na prvotriedky mimo mesta.

   Ako sa nám jazdilo…

   Obaja naši jazdci majú viac ako sto kilo (nie sme tuční, iba dobre stavaní) ale ani jeden z nich nemal pocit, že by ho skúter nevládal utiahnuť. Práve naopak. Výkon bol stabilný, rozjazdy svižné a spotreba naozaj nízka. Počas nášho testu sme jazdili za 2,6 litra na 100 km čo je len o deci viac, ako udáva výrobca. Ako sme už vyššie spomenuli, podvozok je športový a tlmenie je veľmi dobre nastavené na primárne mestskú jazdu, čo sme ocenili pri prejazde početnými nerovnosťami či retardérmi hlavného mesta. Skúter je vyššie postavený vďaka veľkým kolesám, vďaka čomu sa nemáte problém dostať do lesa, na záhradu či na ryby aj po poľnej ceste. Plyn reaguje takmer hneď. Hluché miesto po pridaní je naozaj minimálne. Sem-tam sa nám stalo, že pri nezohriatom motore nám skúter zdochol. Pripisovali sme to štart-stopu ale stalo sa to len vtedy, keď sme naň ráno vysadli, naštartovali a spravili prvé metre. Po zahriatí sme tento problém už vôbec nezaznamenali. Miernym mínusom pre nás, v porovnaní s konkurenciou, bola absencia bezkľúčového štartovania.

   Nové technológie nechýbajú…

   Tak, ako sme si už zvykli aj pri konkurencii, ani talianskym skútrom nechýbajú tie najnovšie technológie. Piaggion Medley 125 S dostal LCD displej, ktorý je solídne čitateľný aj pri ožiarení slnkom. Tiež ponúkne príručný odkladací priestor v prednej časti, v ktorom sa nachádza USB konektor. Je to veľmi praktická “fičurka” napríklad v prípade, že pri jazde používate mobil s navigáciou. Batéria vám tak nikdy nečakane nedôjde. Vo verzii Medley S v štandarde jazdec dostane aj systém Piaggio MIA, ktorý ponúkne možnosť spárovania smartfónu so skútrom či dokonca interkomom vo vašej prilbe. Navyše ponúkne aj funkciu Follow me home ( dlhšie svietenie svetla po odstavení skútra) či Bike Finder (lokalizáciu skútra).

   Aký je náš verdikt?

   Piaggio Medley 125 S je skúter určený primárne do mesta. Vďaka jeho užšiemu prevedeniu je perfektným a praktickým spoločníkom pri prepletaní sa premávkou. Veľké kolesá sú nielen športovejšie a krajšie, ale aj praktickejšie z bezpečnostného hľadiska. Spotreba je nízka. Štýlom plyn-brzda nemáte problém jazdiť za 2,5 litra na 100 km. Výkon 11 kW je maximum, ktoré môže osedlať aj držiteľ B-čkového vodičáku. Vedeli by sme si ho predstaviť aj v 400-vkovom prevedení. Skúter je dokonale naladený na prejazdy rozbitými cestám. Tak podvozok ako aj tlmiče dokonale pohlcujú nárazy. Malým mínusom je absencia bezkľúčového štartovania. Dizajn je športový, nadčasový a veľmi imidžový. Poteší aj konzervatívnejšieho jazdca. Nechýbajú technologické vychytávky 21. storočia. Bezpečnosti ako aj dizajnu dopomáha aj LED osvetlenie. Za cenu 3599 eur sa Piaggio Medlex 125 S naozaj oplatí.

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 87%
   Pohodlie - 95%
   Jazda - 93%
   Variabilita - 93%
   Spracovanie - 85%

   91%

   Dizajnový skúter, ktorý nevyjde z módy ani za rok ani za dva

   Piaggio Medley 125 S je skúter určený primárne do mesta. Vďaka jeho užšiemu prevedeniu je perfektným a praktickým spoločníkom pri prepletaní sa premávkou. Veľké kolesá sú nielen športovejšie a krajšie, ale aj praktickejšie z bezpečnostného hľadiska. Spotreba je nízka. Štýlom plyn-brzda nemáte problém jazdiť za 2,5 litra na 100 km. Výkon 11 kW je maximum, ktoré môže osedlať aj držiteľ B-čkového vodičáku. Malým mínusom je absencia bezkľúčového štartovania. Dizajn je športový, nadčasový a veľmi imidžový. Bezpečnosti ako aj dizajnu dopomáha aj LED osvetlenie. Za cenu 3599 eur sa Piaggio Medlex 125 S naozaj oplatí.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • nadčasový športový dizajn
   • nízka spotreba
   • kompaktné rozmery
   • užší driek
   • technologické prvky
   • kvalitný LCD displej

   Mínusy:

   • absencia bezkľúčového štartovania
   • slabší motor

   Cena modelu:

   • 3 599 eur

   Technické parametre:

   Motor: jednovalcový, štvorventilový štvortakt s objemom 125 cm3
   Max. výkon / krútiaci moment: 11 kW / 12 Nm
   Chladenie / mazanie: kvapalinou / olejová nádrž
   Priemerná spotreba (od výrobcu): 2,5 l/ 100 km
   Štartér: elektrický
   Prevodovka: automatická CVT
   Spojka: odstredivá suchá spojka
   Rám: dvojitý rám z nehrdzavejúcej ocele, vystužený
   Predná / zadná brzda: kotúč Ø 260 mm / kotúč Ø 240 mm s ABS
   Emisná norma / emisie CO2: Euro 5 / 59 g/km
   Objem palivovej nádrže: 7 l
   Dĺžka / šírka / rázvor: 2 020 / 705 /1 396 mm
   Výška sedadla: 799 mm
   Pohotovostná hmotnosť: 144 kg
   Predný / zadný zdvih: 88 / 76 mm
   Predné / zadné pneu: 100/80 16″ / 120/70 14″ bezdušové

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button