Automobily

Británia hlási návrat ku športiakom! Aura je nádherný elektrický kabriolet s dojazdom 650 km

Aura

Veľká Británia bola kedysi veľmocou vo výrobe športových automobilov, ktoré sa zúčastňovali tých najvýznamnejších automobilových podujatí. Tie časy sú žiaľ kvôli nekvalite, financiám a samozrejme prísnym požiadavkám na bezpečnosť a emisie dávno preč. Avšak Britom možno svitá na lepšie časy. Na svetlo sveta sa dostal naozaj krásny elektrický kabriolet s označením Aura, ktorý vznikol v spolupráci veľkých mien britského automobilizmu.

Prvý britský elektromobil s dlhým dojazdom…

Karoséria auta je vyrobená z čo najľahších materiálov za využitia CFD technológie (technológia pre nastavenie optimálnej aerodynamiky).

Aj napriek pandémií dokázali nielen britskí konštruktéri a dizajnéri dať dokopy nový jedinečný športový elektrický kabriolet Aura za tri mesiace. A podľa prvých fotografií môžeme povedať, že sme sa do neho zaľúbili na prvý pohľad. Elektromobil Aura vznikal pod taktovkou konzorcia štyroch spoločností. Firma Astheimer dostala na starosť dizajn, Potenza Technology dodala akumulátory a elektromotory, BAMD Composites vytvorila panely karosérie a dodala aj vegánsky interiér a firma Conjure dodala infotainment a celkovo multimediálnu výbavu elektrického kabrioletu v prostredí s názvom HMI. Prostredie HMI tiež využíva technológie, ktoré vyvinula spoločnosť Spark EV.

Multimediálne rozhranie HMI funguje na báze operačného systému Android. Vďaka nemu je konektivita so smartfónmy s Androidom bezproblémová. Informácie systém zobrazuje na veľkej 10-palcovej obrazovke uprostred prístrojovej dosky, ako aj na multimediálnom prístrojovom štíte s uhlopriečkou 5-palcov pod volantom.

Financovanie projektu je z časti dotované britským Úradom pre vozidlá s nulovými emisiami (OZEV). Vďaka úradu je oficiálne označený ako prvý britský elektromobil s dlhým dojazdom. Unikátny nie je len stroj sám o sebe, ale aj jeho vývoj. Ten odštartoval len 1. októbra 2020 a minulý týždeň sa dočkal svetovej premiéri. Snáď táto rýchlosť vývoja nebude znamenať nekvalitu, ale naopak veľkú odhodlanosť a guráž ukázať svetu, že niečo výnimočné môže vzniknúť za veľmi krátky čas.

Už na prvý pohľad je Aura rýdzo športovým elektromobilom zameraným na výkon, dynamiku, no hlavne na bezemisnosť, efektivitu a udržateľnosť. Karoséria auta je vyrobená z čo najľahších materiálov za využitia CFD technológie (technológia pre nastavenie optimálnej aerodynamiky). Energiu nádhernému kabrioletu s retro krivkami dodávajú dva akumulátory s kapacitou 44 kWh. Sú id seba oddelené. Jeden sa nachádza vpredu, druhý vzadu kvôli ideálnemu rozloženiu hmotnosti. Elektromobil dostal len jeden elektromotor umiestnený vzadu. Jeho parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba. Vieme len, že elektrický kabriolet dokáže na jedno nabitie prejsť až 650 kilometrov.

Systém automobilu využíva technológiu optimalizácie energie Spark EV, ktorá, podľa výrobcov, ponúka veľmi presné prepočty a odhady hodnôt dojazdu či časov nabíjania akumulátorov. Pracuje z veľkým množstvom údajov, ktoré v dnešných elektromobiloch zatiaľ nenájdeme. Vyhodnocuje tak trasu, počasie, či jazdné návyky šoféra, vďaka ktorým sú vyhodnocované dáta presné na 99,5%. Systému neveria len jeho vlastní stvoritelia, ale aj mnohé ďalšie spoločnosti, ktoré majú oň záujem. Justin Ott, CEO spoločnosti Spark EV prezradil, že spoločnosť už rokuje s dvomi čínskymi výrobcami elektromobilov, ktorí by tento Systém radi využili vo svojich nových modeloch.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button