Automobily

Čínska limuzína od Renaultu vyráža na európske cesty

Renault Mobilize Limo

Keď francúzska automobilka Renault na začiatku roka prestavovala svoje strategické plány, nezabudla uviesť ani informácie o pripravovaných automobiloch, ktoré vznikajú z jej spolupráce s čínskou automobilkou Jiangling Motors Group. Po prvom elektrickom prototype mestského drobca Mobilize EZ-1, prichádza na cesty prvá produkčná elektrická limuzína, určená pre nové služby mobility či využívanie v taxislužbách. Model Mobilize Limo neostane len na domácom trhu. Namierené to má aj do Európy.

Kúpiť sa nedá! Len prenajať…

O pohon elektrického sedanu Mobilize Limo sa postará elektromotor s výkonom 110 kW a krútiacim momentom 220 Nm.

Mobilize Limo narástol na dĺžku 4670 mm, na šírku 1830 mm a na výšku 1470 mm s rázvorom 2750 mm. Za jeho vznikom stojí automobilka Renault a čínsky výrobca automobilov Jiangling Motors Group. Hneď na prvý pohľad je jasné, že krivky spod ruky európskeho dizajnéra nevzišli. Dizajn automobilu je plne v réžii čínskeho výrobku. Čo však nevadí, Poskytne tak aspoň väčšiu štýlovú rozmanitosť francúzskej značke.

O pohon elektrického sedanu Mobilize Limo sa postará elektromotor s výkonom 110 kW a krútiacim momentom 220 Nm. Vďaka nemu sa dokáže elektrický sedan rozbehnúť z nuly na stovku za menej ako 10 sekúnd. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená len na 140 km/h. Pre jazdu v rámci povolených rýchlostí to však stačí. Lítium-iónové akumulátory poskytnú kapacitu 60 kWh. Vďaka nim prejde automobil na jedno nabitie zhruba 450 kilometrov. Pri nabíjaní rýchlonabíjačkou s obojsmerným prúdom dokáže byť elektromobil za 40 minút pripravený na prejdenie ďalších 240 kilometrov.

Renault sa rozhodol svoj čínsko-francúzsky model ponúknuť primárne taxislužbám či do užívania firemných flotíl. Elektrickú limuzínu však nebude možné kúpiť si. Bude na prenájom, alebo inak povedané, na operatívny leasing. Čo je výhodou tejto ideológie, to zatiaľ nevieme povedať. Kvôli primárnemu použitiu pre taxislužby je Mobilize Limo prispôsobený na jazdu tak, aby čo najviac poskytoval pohodlie osobám sediacim v zadnom rade sedadiel. Pasažieri majú možnosť nastaviť si klimatizáciu či ohrev podľa svojich preferencií, ako aj nastaviť si rádio, ktoré chcú počas jazdy počúvať. Okrem toho ponúkne limuzína aj rozmerný batožinový priestor s objemom 411 litrov. Taxikári budú mať otáčanie v úzkych uliciach veľkomiest o niečo ľahšie vďaka polomeru otáčania 11,2 metra.

Nový sedan Mobilize Limo sa svetu po prvýkrát oficiálne predstavil na mníchovskom autosalóne. Hneď po ňom do premávky vyrazí prvých 40 exemplárov, ktoré sa budú snažiť pritiahnuť čo najviac nových zákazníkov. Aká bude cena prenájmu, zatiaľ Renault neprezradil. Myslíte, že by sa taký automobil uchytil aj v našich taxislužbách?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button