TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR – Dychberúci scrambler s ktorým sa ihneď skamarátite

Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR

Krásne slnečné počasie nás ťahá do sedla motoriek. A nie len tých našich, ale aj tých testovacích. Na testy sa nám dostala ďalšia 650-ka od taliansko-čínskej značky Moto Morini. Jednu sme od nej už v našej redakcii testovali. Konkrétne adventúru X-Cape, ktorá sa nám veru zapáčila. Druhým strojom tejto znovu vskriesenej a cieľavedomej značky, na ktorý sme vysadli a otestovali ho, je scrambler či športové kaféčko s označením Seiemmezzo 650 SCR. Táto motorka je naozaj nádherným dizajnovým talianskym dielom, ktoré upúta hneď na prvý pohľad. Zlatá vidlica, čierny matný nástrek, kožené prešívané hnedé sedlo, jednoducho láska na prvý pohľad. A ako tento stroj jazdí? Vyskúšali sme ho počas nášho testu tak v meste, ako aj na prvotriedkach, diaľnici či v ľahšom teréne. Poradil si s každým povrchom a nám naozaj spravil radosť. Aké vlastnosti môžeme vyzdvihnúť pri tomto stroji, alebo za čo by sme ho zvozili, sa dozviete v našom redakčnom teste neprehliadnuteľnej motorky Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR.

Keď má zlatú vidlu, bude to parádna motorka

Taliansky horkokrvný dizajn, vášeň a zmysel pre detail sú tým pravým ťahúňom, ktorý láka bajkerov vysadnúť na Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR.

Keď má motorka zlatú vidlu, hneď je o niečo luxusnejšia, žiadanejšia, neprehliadnuteľnejšia a niektorí motorkári so žartom poznamenajú, že keď takúto vidlu má, určite to bude poriadny stroj. Samozrejme, tvrdenie, že vďaka zlatej farbe vidly je motorka lepšia, je skor sranda ako fakt. No faktom pri modeli Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR je, že tá zlatá vidla v kombinácii s čiernym matným lakom robí z tejto motorky naozaj neprehliadnuteľný a vážený stroj, ktorý sa doslova pýta do skupiny tých najlepších. Dokonalý dizajn podčiarkuje aj hnedé kontrastné prešívané kožené sedlo, ktoré spolu s veľkým znakom Moto Morini na nádrži a 6 a polkou pod ním ukazujú taliansky zmysel pre detail, ktorý do tohto motocykla vložili jeho stvoritelia.


  Kvalita otestovaná miliónmi jazdcov…

  Keď sa vo svete motocyklov skloňujú Taliansko a talianske stroje, vieme si živo predstaviť výrazi bajkerov, osedlávajúcich Japonca či Nemca. Skrátka je im do smiechu. Potom si tiež vieme spomenúť na vtipné obrázky po nete, ktoré hovoria o tom, že kým sa motorkári na Japoncoch stretávajú na zrazoch, majitelia Talianov sa stretávajú v servisoch. Ale čo ak je motorka vyrobená spojením Talianov a Číňanov? Niektorým možno zabehlo… No v tomto prípade musíme naozaj uznať, a hovorili sme to aj pri cestovnom endure Moto Morini X-Cape, že táto spolupráca priniesla mnoho dobra pre motocykle Moto Morini. Taliansky horkokrvný dizajn, vášeň a zmysel pre detail sú tým pravým ťahúňom, ktorý láka bajkerov vysadnúť na motorku. A čínske, státisíckami či miliónmi jazdcov overené a otestované motory, zabezpečujú bezproblémový a hlavne ekonomický chod motoriek Moto Morini. A ekologický nie len po stránke spotreby, ale aj po stránke dostupnosti a cien náhradných dielov v prípade potreby. Plus ak by sme si mysleli, že sa sa na motorke šetrilo len preto, že je vyrábaná v Číne, budeme na omyle. Výrobcovia použili kvalitné diely, ktoré nájdeme tak na japonských, ako aj napríklad na rakúskych motocykloch. Je to veľká devíza motorky, ktorá stále tak ponúkne vysokú kvalitu a veľmi rozumnú, ba až výhodnú cenu v porovnaní s tradičnými značkami.

   Jazda poteší aj náročnejšieho bajkera…

   Hoci je motorka dvojvalcová šesťstopäťdesiatka s výkonom 60 koní, nie je žiadnym slimákom, lenivcom či chvostom pelotónu. Je živá, húževnatá a aj napriek hmotnosti 200 kg veľmi pružná a ľahko ovládateľná. Do zákrut padá sama a pekne v nich vedie jazdca. Veľmi sa nám páčilo jej naladenie, ktoré vyhovovalo tak v meste, ako aj mimo mesta či dokonca v ľahšom teréne, ktorý reprezentovala cesta po kameňolome, kam sme motorku zobrali. Nikde sme necítili, že by sa jej nepáčilo. Dokonca aj keď sme vleteli vo vyššej rýchlosti do cestných nerovností, motorka ich vyžehlila veľmi elegantne. Necítili sme ani raz, že by aj pri našich ponad sto kilových postavách dávala dorazy. To vôbec. A keď hovoríme o našich hmotnostiach, tak aj pri nich bol výkon taliansko-čínskej „šesťapolky“ lineárny a vôbec sme nepociťovali, že by pod nami strácala ťah.

   Spotreba nezruinuje rodinný rozpočet…

   Hoci sme boli trochu prekvapení, keď nám po 100 prejdených kilometroch začal displej ukazovať dojazd pár desiatok kilometrov a 16 l nádrž takmer prázdnu a naozaj sme na chvíľočku zapochybovali, ako by mohla táto motorka mať spotrebu takmer 9 litrov na 100 km, hoci sme nejazdili ako hovädá. Prišli sme na benzínku a dočerpali 5 litrov a zrazu bolo plno… Potom sme pochopili, že v nádrži sa nám asi nejak pri jazde a nakláňaní musel zaseknúť plavák. Našťastie sme nepodľahli panike a riadili sme sa sedliackym rozumom a hoci nám dojazdy skákali od 60 po 150 km, jazdili sme podľa nášho pocitu. Ten nám neklamal a keď sme na konci rátali spotrebu na základe tankovaní a prejdených kilometrov, tak sme sa dopracovali k číslu v okolí 5 litrov (nejaké tie desatinky hore-dole, skôr dole pri ľahšej jazde). A to je na dvestokilovú šesťstopäťdesiatku s ponad stokilovým jazdcom úplná pohodička. Motorka je týmpádom vhodná aj pre šetrnejších jazdcov, ktorý chcú jazdiť veľa, ale za lacno.

    Motorka pre vyšších, nižších, užších i širších…

    Táto motorka nám sadla obom jazdcom ako uliata. Aj dlhšiemu s výškou takmer dva metre, ako aj kratšiemu s výškou takmer meter osemdesiat. Vďaka sedlu vo výške 810 mm a vyšším riadítkam sa ani dlháň po pár sto kilometroch necítil polámane. Tento motocykel si tak vedia dosýta užiť aj menší aj väčší jazdci. Je to jeho obrovská výhoda pretože vie tak osloviť oveľa širší okruh záujemcov. Vyššie riadítka tiež zabezpečovali vzpriamený posed, vďaka čomu sme aj po vymíňaní druhej plnej nádrži necítili žiadne nepríjemné pocity od chrbtice či zadku. Výška sedla je ideálna, ako sme to spomenuli vyššie a kvalitné je aj jeho tak dizajnové, ako aj funkčné prevedenie. Pri jazde mestom je jeho mäkkosť vítaná. Pri dlhšej jazde mimo mesta však jeho zúžený tvar pri nádrži začína tlačiť na slabiny jazdca, čo nám bolo nepríjemné. Veľmi príjemným doplnkom sedla sú však dizajnové, takpovediac industriálne madlá, alebo držiaky pre ľadvinku. 

     Displej prepracovaný ako pri touringovom súrodencovi..

     Ako sme už vychvaľovali displej pri modeli Moto Morini X-Cape, tak ho musíme pochváliť aj pri modelu Seiemmezzo 650 SCR. Jeho podsvietenie je voliteľné, rovnako ako aj dizajn rozloženia zobrazovaných informácií. Displej je rovnaký pre verziu STR – street, ako aj pre SCR – scrambler. AJ preto si môžete vybrať z tejto dvojice dizajnov displeja. Nám sa páčilo terénnejšie SCR-ko. Displej štandardne ponúkne vynikajúcu čitateľnosť aj na slnku, dostatočnú veľkosť textov, aby boli dobre viditeľné aj pri jazde, ako aj možnosť pripojenia smartfónu. To všetko vo veľmi príjemnom a intuitívnom rozhraní, ktoré dokáže ovládať aj starší bajker, ktorý prešiel zo starého stroja na túto novinku.

     Ako hodnotíme scrambler Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR my?

     V prvom rade musíme vyzdvihnúť jeho štýlovosť a dizajn, na ktorom si talianski dizajnéri naozaj dali záležať. Motorka upúta hneď na prvý pohľad. A hoci sa vyrába v Číne, vôbec nemôžeme povedať, že by jej to bolo na škodu. Ba práve naopak. Je poriadne otestovaná, odskúšaná, vyjazdená, ponúkne overený dvojvalcový motor s výkonom 60 koní, ktorého spotreba sa vmestí v pohode do 5 litrov. So spotrebou sme mali trošku trampoty, pretože displej nám ukazoval jej rôzne hodnoty, ktoré neodzrkadľovali realitu. Asi to vyzeralo tak, že sa nám niekde zasekol v nádrži plavák. Inak je displej perfektne graficky prepracovaný a ponúka množstvo potrebných informácií. Je možné ho spárovať so smartfónom. Motorka veľmi dobre radí, sedí v zákrutách a tiež výborne reaguje na plyn. Sedlo je pohodlné pri jazde mestom, no pri dlhšom nájazde začne tlačiť na rozkrok a sedenie sa stáva trápením. Po dizajnovej stránke je však dokonalé. Tento scrambler je chuťovkou aj pre náročnejšieho jazdca, ktorý z neho vyžmýka maximum. Hmotnosť 200 kilogramov ale že absolútne necítite. Motorka sa ovláda ľahučko a zvládne ju aj subtílnejší jazdec či jazdkyňa. S cenovkou 7 790 eur je stále veľmi konkurencieschopná tradičným značkám. Kto hľadá štýlový bajk za rozumnú cenu, určite bez otáľania môže siahnuť po scrambleri Moto Morini Seiemmezzo 650 SCR.

     Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Motorizácia - 85%
     Pohodlie - 80%
     Jazda - 85%
     Variabilita - 80%
     Spracovanie - 85%

     83%

     Krásne exkluzívne dielo s vynikajúcimi jazdnnými vlastnosťami

     Musíme vyzdvihnúť jeho štýlovosť a dizajn, na ktorom si talianski dizajnéri naozaj dali záležať. Motorka je kvalitná, poriadne otestovaná, odskúšaná, vyjazdená. Ponúkne overený dvojvalcový motor s výkonom 60 koní, ktorého spotreba sa vmestí do 5 litrov. Displej je perfektne graficky prepracovaný a ponúka množstvo potrebných informácií. Je možné ho spárovať so smartfónom. Motorka veľmi dobre radí, sedí v zákrutách a tiež výborne reaguje na plyn. Sedlo je pohodlné pri jazde mestom, no pri dlhšom nájazde začne tlačiť na rozkrok. Tento scrambler je chuťovkou aj pre náročnejšieho jazdca, ktorý z neho vyžmýka maximum. Hmotnosť 200 kilogramov absolútne necítite. Motorka sa ovláda ľahučko a zvládne ju aj subtílnejší jazdec či jazdkyňa. S cenovkou 7 790 eur je stále veľmi konkurencieschopná tradičným značkám.

     User Rating: 4.76 ( 4 votes)

     Plusy:

     • Full-LED osvetlenie
     • exkluzívny dizajn
     • prešívané kožené sedlo
     • vyššie riadítka
     • nastavenie tlmenia

     Mínusy:

     • zúžená časť sedla pri nádrži

     Cena testovačky:

     • 7 790 eur

     Technické parametre:

     Typ motora:

     Štvortakt – Radový dvojvalec

     Systém chladenia:

     Kvapalina

     Objem:

     649 cm3

     Ventilový rozvod:

     DOHC, 8 ventil

     Palivový systém:

     Vstrekovanie

     Prevodovka:

     6-stupňová

     Pohon:

     Reťaz

     Výkon:

     44 kW (60 koní) / 8500 rpm (Max 170km/h)

     Krútiaci moment:

     54 Nm / 7000rpm

     Brzdy predné:

     2x kotúč 298 mm, plávajúce, 2 piestok

     Brzdy zadné:

     1x kotúč 255 mm, 2 piestok

     ABS:

     BOSCH 9.1Mb (vypínateľné)

     Predné pneu:

     120/70-18 Bezdušové, drôtené

     Zadné pneu:

     160/60-17 Bezdušové, drôtené

     Výška sedadla:

     810 mm

     Dĺžka:

     2150 mm

     Šírka:

     890 mm

     Výška:

     1155 mm

     Rázvor:

     1425 mm

     Objem nádrže:

     16 l

     Hmotnosť pri plnej nádrži:

     200 kg 

     Dostupná vo farbách:

     Modrá, Zelená a Šedá

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button