Automobily

Hyundai oživuje modely MPV! Dnes prichádza na trh model Stargazer. U nás ho však nekúpite

Hyundai Stargazer

Hyundai predstavuje svoje nové MPV pre Indonéziu s názvom Stargazer. Trieda rodinných MPV-čiek je na veľkom ústupe, no ako vidíme, Hyundai sa rodinných automobilov nechce vzdať. Aj preto pripravil pre indonézsky trh model Hyundai Stargazer. Jeho cenovka je naozaj ľudová a dovoliť si ho budú môcť široké vrstvy obyvateľstva. Na našich cestách sa však neukáže.

Hyundai prináša MPV-čka tam, kde je o ne záujem…

Automobil narástol na 4460 mm na dĺžku, 1780 mm na šírku a 1690 mm na výšku. Rázvor 2780 mm poskytne dostatočný priestor na pohodlné sedenie pre pasažierov sediacich v troch radoch.

Už viackrát sme v našich článkoch spomínali, že trieda MPV automobilov vymiera. Hlavne na európskom trhu. Avšak stále sa nájdu krajiny, v ktorých sa tieto automobily tešia svojej popularite a motoristi po nich s veľkou radosťou siahnu aj dnes. A taký je presne aj indonézsky trh, kde sa udomácňuje najnovší model Hyundai Stargazer. Je navrhnutý tak, aby pokryl aj tie najšpecifickejšie požiadavky tamojších motoristov. Už v minulosti sme informovali o modeloch pre indiu, ktoré majú v interiéri priehradky na amulety. Aké špecialitky prinesie indonézsky Hyundai Stargazer?

Automobil narástol na 4460 mm na dĺžku, 1780 mm na šírku a 1690 mm na výšku. Rázvor 2780 mm poskytne dostatočný priestor na pohodlné sedenie pre pasažierov sediacich v troch radoch. Dizajn automobilu je inšpirovaný nedávno predstaveným modelom Staria. Azda najviac výraznou paralelou s týmto modelom je horizontálna predná LED linka na denné svietenie. Indonézske zastupiteľstvo Hyundai však túto linku popisuje ako symbol polohy Indonézie na rovníku. Rovnako poeticky opísali aj zadné svietenie v tvare písmena “H”, ktoré má symbolizovať rovnováhu a harmóniu.

Interiér MPV modelu Hyundai Stargazer bol navrhnutý tak, aby mohol plniť viac účelov ako len prevážať pasažierov z bodu A do bodu B. Všetci pasažieri majú vďaka tomuto rozmiestneniu jednotlivých vnútorných častí dosť miesta na sedenie, ako aj veľa úložných priestorov. Za príplatok budú v druhej rade umiestnené kapitánske sedadlá namiesto lavice. V treťom rade je umiestnená lavica pre dvojicu pasažierov. Digitálny prístrojový štít dostal 4,2-palcový TFT displej. Multimediálny systém sa pochválil 8-palcovým displejom. Nechýba konektivita so smartfónmi či bezdrôtová nabíjačka. Hyundai Stargazer ponúkne aj technológiu Hyundai Bluelink, vďaka ktorej budú mať majitelia tohto MPV prístup k vozidlu zo svojho  smartfónu. Systém okrem ovládania rôznych funkcií auta odhaliť aj páchanú krádež na vozidle.

Automobil dostal aj širokú paletu bezpečnostných prvkov, ktoré sú síce na európskom trhu takpovediac štandardom, no na indonézskom trhu sú niečím ako prémiovou výbavou. Za zmienku stoja asistenčné systémy ako odvrátenie čelného nárazu, asistent pre udržovanie jazdy v pruhu, sledovanie slepého uhla, cúvací asistent a ďalšie. Pod kapotou sa udomácni len jeden agregát a to 1,5 litrový zážihový štvorvalec MPI s výkonom 115 koní a krútiacim momentom 144 Nm. Motor bude spojený s šesťstupňovým manuálom alebo variátorom IVT (Intelligent Variable Transmission). Indonézski zákazníci budú mať pri modeli Hyundai Stargazer na výber štyri výbavy: Active, Trend, Style a Prime. Základná výbava Active bude stáť na indonézskom trhu 243,4 milióna indonézskych rupií, čo je v prepočte zhruba 15 882 eur. A to je naozaj vynikajúca cena na naše pomery. Na indonézske je to vcelku dosť. Najvyššia výbava bude v prepočte ešte o zhruba 5000 eur vyššia. Rodinné MPV Hyundai Stargazer je určené len pre indonézsky trh. Do Európy samozrejme nepríde. Či sa objaví v iných ázijských krajinách je zatiaľ neznáme.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button