TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Jawa 350 CL Pérák – Novodobá klasika za ktorou sa všetci otáčajú

TEST: Jawa 350 CL Pérák

Nostalgia a spomienky na detstvo pretrvávajú v mnohých z nás. Obzvlášť za krásnymi dvojkolesovými strojmi z minulého storočia. Ako sa dostať k niektorému z nich a finančne nevykrvácať? Jawa prináša riešenie v podobe znovuzrodenej legendy menom Pérák. Hoci je na trhu už dlhšie, k nám sa dostala na testy tento rok a veru, zamilovali sme sa do nej na prvý pohľad. Dokonalé detaily, prevedenie, štýlovosť. Kde sme zastali, tam nás obdivovali, chceli sa s motorkou fotiť a baby nám samé skákali do sedla. A to naozaj nepreháňame! Takýto magnet na pozornosť a ešte omnoho viac, ponúkla moderná Jawa 350 CL Pérák. Ako sme sa s ňou cítili na ceste a aké sme mali pocity z jazdy, vám radi priblížime v našom redakčnom teste.

Ja užívam si to…

Jawa 350 CL Pérák je rozmerovo skôr subtílnejšia motorka.

Ako spieva vo svojej piesni slovenský rapper Kali, “ja užívam si to…”, tak sme sa cítili v sedle moderného stroja Jawa 350 CL Pérák aj my. Nádherný retro dizajn prevtelený do bobberu z Indie, ktorý na sebe nesie meno známej československej firmy Jawa. Čo viac si môžeme priať? Vďaka moderne zvolenému farebnému prevedeniu, kde motorke chýbali chrómové časti a jej jednotlivé diely boli odeté do matnej čiernej, doplnené kontrastnými zlatými pásmi či nápismi, sme vyzerali vo veľkom koženom pohodlnom sedle ako poriadni frajeri. Jazdu sme si vychutnávali aj vďaka zrakom okoloidúcich či okolostojacich ľudí, ktorí si nás fotili, ukazovali nám palce hore (žiadne prostredníky) a doslova sa tešili, že takúto motorku na ceste vidia. Tak by sme mohli stručne popísať reakcie na modernú legendu Jawa 350 CL Pérák.

  Motor na pohodovú jazdu…

  Jawa 350 CL Pérák nie je žiadnym superšportov, od ktorého by sme mali očakávať nejaké extra výkony. Je to kochačka. Motorka na vozenie sa “okolo komína”. Čiže na pohodovú jazdu mestom či prvotriedkami. Nesedia jej však úplne nízke otáčky. Tridsaťkoňový jednovalec s objemom 334 cm3 potrebuje trošku povytáčať, aby sa dosiahol jeho najvyšší krútiaci moment a teda aj čo najlepší potenciál. Prevodovka je šesťstupňová a sem-tam sme mali pocit, že reaguje trochu strnulo či neohrabane. To sme však potrebovali trochu času na zohratie sa s reinkarnovanou legendou. Motocykel potrebuje čas na rozbehnutie, no aj s cez sto kíl vážiacimi jazdcami dokázal bez problémov prelomiť hranicu 100 km/h a pokračovať aj k vyšším rýchlostiam bez toho, aby sme mali pocit, že sa trápi. Do stavu pokoja nás následne dostali znova brzdy BYBRE, indické Brembo, ktoré dostali ABS. Vedeli by sme si predstaviť však, že by sa do kotúčov zahryzli aj silnejšie. Tiež sa treba s nimi zžiť a zapamätať si, že sa pri tejto Jawe, ako aj pri jej pôvodných predchodcoch, musí začať brzdiť o niečo skôr.

   Nárazy tlmí elegantné sedlo…

   Jawa 350 CL Pérák stojí na dvojitom kolískovom ráme tvorenom oceľovými trubkami. Vpredu sa o tlmenie postará klasická zakrytovaná vidlica, ktorej zdvih je až 135 mm. Aj vďaka nej dostal tento indicko-český bobber svoj dokonalý postoj a vzhľad. Vzadu sa nachádza trojuholníková kyvná vidlica z oceľových profilov a s centrálnou pružinou, ktorej predpätie je možné nastaviť manuálne. Jej zdvih je však len 83 mm, čo môže byť trošku problém pri jazdcoch, ktorí sa chcú dobre napapkať nielen na raňajky, ale aj na desiatu, obed, olovrant, večeru, druhú večeru, tretiu… No pre jazdcov, ktorí majú nejaké tie kilá navyše. Pružina pod nimi solídne klesne a tak jej ostáva len malý priestor na pruženie. Pri prechodoch nerovnosťami je tak výraznejšie cítiť “kopance” od podvozku. Nerovnosti z vozovky však z časti pohlcuje geniálne navrhnuté široké a hlavne vysoké sedlo, ktoré je okrem svojej praktickosti aj dokonalým dizajnovým kúskom na motorke. Disponuje aj nášivkou s označením “Pérák”, čo pôsobí veľmi štýlovo.

    Skôr pre menších jazdcov…

    Jawa 350 CL Pérák je rozmerovo skôr subtílnejšia motorka. Prirovnali by sme ju napríklad ku Honde Rebel 500. Je tak skôr určená pre menších jazdcov. My sme ju testovali dvaja. Jeden dvojmetrový a druhý takmer meter osemdesiat merajúci jazdec. Lepšie na nej samozrejme vyzeral ten nižší a motorka mu naozaj lepšie pasovala. Na nedostatok miesta či nepríjemný posed sa však nesťažoval ani dlháň. Musíme uznať, že vďaka rázvoru motorky 1485 mm a výške sedla 750 mm či náklonu riadidiel a ich šírke, nemal s jazdou problém ani dvojmetrový jazdec a pri rezaní zákrut si kolenami nezavadzal v dráhe riadidiel. Čo hodnotíme ako plus v porovnaní s podobne objemnými a výkonnými bobbermi z drahších cenových kategórií.

    Deatily na ktorých sa dá zapracovať…

    O tom, že Jawa 350 CL Pérák je krásnym strojom, nie je pochybností. Na prvý pohľad vyzerá úžasne. Aj na druhý, aj na tretí. Ak sa však prizrieme úúúúúplne z blízka, tak narazíme na pár detailov, ktoré by sa dali zmeniť. Nebudeme riešiť, že zvary na ráme možno indickí konštruktéri jednoducho okarboškovali (to sa dá vidieť aj na britských motorkách), skôr sa zameriame na praktické veci, ktoré by sme si vedeli predstaviť inak. Svetlomet je uložený v pôsobivej kapsule na riedidlách, v ktorej je vložený aj odometer či rýchlomer spolu s ukazovateľom paliva v nádrži. Dizajnovo 100 bodov. Po praktickej stránke je však dosť obtiažne počas jazdy vidieť na jednotlivé ukazovatele aj pre samotný náklon rýchlomeru, ale aj pre jemné línie jednotlivých nápisov, ktoré nie je pri otrasoch za jazdy možné zreteľne rozoznať. Keď sa však s motorkou zžijete, viete si podľa polohy strelky (paličky) predstaviť, ako rýchlo asi idete. Zaradené rýchlostné stupne na “budíku” tiež nevidíte. Na zaradený neutrál vás však upozorní dióna, zelené N-ko, v spodnej časti “budíku”.

    Druhým drobným detailom, ktorý by sme možno radi zmenili, sú pôsobivé a štýlové okrúhle späťáky, ktoré sú však tak trochu malé a výhľad cez ne do zadu je slabší. Ak sa ešte aj mierne chvejú pri jazde, veľmi ťažko sa vám pozerá za seba a je potreba otáčania hlavy pri prechode do iného jazdného pruhu. Aby sme však neboli len negatívni, musíme pochváliť krásny detail v podobe zadného brzdového svetla, ktoré je zapracované pod širokým sedlom a zozadu vyzerá naozaj perfektne. Tiež krásnym detailom sú gripy Jawa na riadidlácha ako aj zlatý nápis “Pérák” na nádrži. Nádrž dostala aj chrómový otočný uzáver, ktorý je odkazom na pôvodný model.

     A ako sa páčila novodobá Jawa Pérák nám?

     Je to zaujímavý, pôsobivý, štýlový stroj, za ktorým sa otáčajú davy. Jeho srdcom je 30-koňový jednovalec, ktorý poskytuje výkon akurát na pohodovú jazdu mestom a prvotriedkami. Je o srdiečku, zážitkoch a spomienkach. Sedlo je tu len jedno, takže manželka či ľadvinka ostávajú doma. Pri bobberi sa však takýto spôsob jazdy doslova vyžaduje. Užiť si tú one man show naplno. Podvozok je tvrdší. Tlmiť nárazy pomáha veľké kožené sedlo. Tak dvojmetrový, ako aj meter osemdesiat merajúci jazdec sa na motorke cítil príjemne a pohodlne. Drobným mínusom sú síce štýlové, no mierne nepraktické okrúhle späťáky. Počas jazdy je v nich horšie vidieť a tiež sa vedia mierne roztriasť. Vyzdvihnúť môžeme zvuk výfuku, ktorý je aj takto v základe pekne počuť. Motorke vyhovujú skôr vyššie otáčky. Pri nižších pokašlieva a necíti sa dobre.  Dizajnéri sa pohrali s matným lakom, zlatými líniami, nápismi a chróm nechali pôvodnému modelu. Novinka dostala aj pár veľmi príjemných detailov ako zadné okrúhle svetlo či prešívanie sedla so štítkom s nápisom Pérák. S cenovkou 6 990 eur si nekupujete len štýlovú motorku, ale aj kus nostalgie a hlavne perfektný magnet na pozornosť všetkých okolo vás.

     Foto: Matúš Paločko, Video: Marcel Szabó, Motocykel: MR43 Exclusive Motorcycles

     Celkové hodnotenie

     Motorizácia - 80%
     Pohodlie - 85%
     Jazda - 80%
     Variabilita - 70%
     Spracovanie - 95%

     82%

     S novodobým Pérákom budete stredobodom pozornosti

     Zaujímavý, pôsobivý, štýlový stroj, za ktorým sa otáčajú davy. Jeho srdcom je 30-koňový jednovalec, ktorý poskytuje výkon akurát na pohodovú jazdu. Jazdu si užije jeden bajker. Podvozok je tvrdší. Tlmiť nárazy pomáha veľké kožené sedlo. Aj vyšší jazdci sa odvezú pohodlne. Drobným mínusom sú síce štýlové, no mierne nepraktické okrúhle späťáky. Vyzdvihnúť môžeme zvuk výfuku. Motorke vyhovujú skôr vyššie otáčky. Dizajnéri sa pohrali s matným lakom, zlatými líniami, nápismi a chróm nechali pôvodnému modelu. S cenovkou 6 990 eur si nekupujete len štýlovú motorku, ale aj kus nostalgie a hlavne perfektný magnet na pozornosť všetkých okolo vás.

     User Rating: 4.81 ( 5 votes)

     Plusy:

     • nízka spotreba
     • pútavý dizajn
     • retro vzhľad s modernými technologickými prvkami
     • pohodlie jazdca

     Mínusy:

     • otrasy späťákov pri vyššej rýchlosti
     • slabo viditeľný rýchlomer

     Cena testovaného modelu:

     • 6 990 eur

     Technické parametre:

     Motor: štvortaktný – chladený kvapalinou
     Počet valcov: 1
     Zdvihový objem valca: 334 cm3
     Ventilový rozvod: DOHC
     Palivový systém: Vstrekovanie
     Prevodovka: 6-stupňová manuálna
     Pohon: reťazou
     Výkon: 30 koní (22 kW)
     Krútiaci moment: 31 Nm
     Brzdy predné: BYBRE kotúč 280 mm s ABS
     Brzdy zadné: BYBRE kotúč 240 mm s ABS
     Rázvor: 1485 mm
     Výška sedla: 750 mm
     Objem palivovej nádrže: 13,2 l
     Spotreba udávaná výrobcom: 3,1 l / 100 km
     Spotreba nameraná pri teste: 3,9 l / 100 km

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button