Automobily

Kúsok pretekárskeho špeciálu v každej limitke Bentley Continental Le Mans Collection

Bentley Continental Le Mans Collection

Britská luxusná a aristokratická značka Bentley oslavuje. Tento rok si pripomína limitovanou edíciou 48 kusov modelu Bentley Continental Le Mans Collection dvadsať rokov od šiesteho víťazstva automobilky v pretekoch 24 hodín Le Mans a okrem toho aj historický míľnik – 100 rokov od prvého nasadenia automobilu značky Bentley do pretekov Le Mans, kedy si dokonca pripísala aj najrýchlejšie kolo. Tento rok je tak pre Bently veľmi významný a to sa rozhodla aj patrične osláviť, limitovanou edíciou modelu Bentley Continental Le Mans Collection. Každý zo 48 jedinečných modelov vo svojom kokpite ukrýva jedno malé veľké prekvapenie.

Jedinečný kúsok motora víťazného Bentley…

Špecialitkou je motív víťazných vavrínov, ktoré nájdeme na prístrojovke.

Mnohí z vás určite ani netušili, že dnes luxusná značka Bentley, kedysi súťažila a dokonca aj vyhrávala v jedných z najnáročnejších automobilových pretekov 24 hodín Le Mans. Tento rok si pripomína hneď dve výročia. Prvé, to menšie, je uplynutie už 20 rokov od posledného šiesteho víťazstva v týchto náročných pretekoch. Väčším jubileom je 100 rokov od prvého štartu značky Bentley práve v 24 hodinových pretekoch Le Mans, kedy si dokonca pripísala aj najrýchlejšie kolo. A ako inak si tieto výročia pripomenúť, ako vytvorením špeciálnej limitovanej edície modelov Bentley Continental Le Mans Collection, ktorá má k športiakom z minulých rokov či storočí veľmi blízko.

Darčekom pre milovníkov značky k obom jubileám, má byť limitovaná edícia modelu Bentley Continental Le Mans Collection, ktorého bude vyrobené obmedzené množstvo – len 48 kusov v prevedení Continental GT a Continental GTC. Inšpiráciu dizajnéri pri stavbe špeciálov čerpali inšpiráciu zo športiaku Bentley Speed 8, ktorý na svojom nose nosil číslo 7 a práve pred 20 rokmi vyhral preteky 24 hodín Le Mans. Karoséria limitiek dostala zelený lak Verdant, ktorý je doplnený pretekárskym pruhom Moonbeam. Mriežka chladiča dostala nastriekanú 7-ičku vo farbe biela Arctica. Auto stojí na 22-palcových čiernych diskoch, spoza ktorých vykúkajú karbón-keramické brzdy s kontrastnými červenými strmeňmi.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér automobilu je luxusný po vzore Bentley súrodencov, no dostal aj zaujímavé detaily, ktoré v iných modeloch britskej značky nenájdete. Dokonca sa tu ukrýva aj jedna veľmi vzácna vec. Nechýba tu prémiová koža s ručným prešívaním, karbónové dekory, ako aj časti s klavírnym lakom. Špecialitkou je motív víťazných vavrínov, ktoré nájdeme na prístrojovke. Je ich šesť a roky pod nimi odkazujú na víťazstvá značky Bentley v pretekoch 24 hodín Le Mans od rokov 1924 až po 2003.

Najzaujímavejšou, ako aj najvzácnejšou časťou interiéru je však rotujúci stredový panel, ktorý dostal ventil motora z víťazného modelu Bentley Speed 8. Respektíve, jeho polovicu. Motor víťazného športiaka, konkrétne štvorlitrový vidlicový osemvalec, bol po pretekoch vytiahnutý z auta a uskladnený. Automobilka z neho vybrala 24 z 32 ventilov, ktoré rozrezala na polovicu a vytvorila z nich unikátnu dekoráciu pre 48 jedinečných modelov Bentley Continental Le Mans Collection.

A aby sme nezabudli na to najhlavnejšie, tak srdcom limitovanej edície Bentley Continental Le Mans Collection bude šesťlitrový W12 agregát s neskutočným výkonom 485 kW a krútiacim momentom 900 Nm. Z nuly na stovku tak dokážu tieto stroje vypáliť za 3,6 sekundy a ich maximálna rýchlosť atakuje hranicu 335 km/h. Pocit tak istoty, ako aj nadmerného komfortu, zabezpečuje dokonale vyladený aktívny vzduchový podvozok. A ak by sme sa pýtali na cenu 48 exkluzívnych športiakov Bentley Continental Le Mans Collection, tú sa veru len tak nedozviete. Je k dispozícii na požiadanie pre solventnú klientelu z celého sveta. Neveríme však, že niektorý z unikátnych modelov ešte dnes nemá svojho majiteľa.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button