TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Hyundai Tucson – Hravý, štýlový, nenáročný a stále cenovo výhodný

TEST: Hyundai Tucson Play 1,6 T-GDi MHEV 4x4

Model Hyundai Tucson je v aktuálnom prevedení vo svojej štvrtej generácii na trhu od roku 2020. Keď prichádzal na trh, predstavoval veľmi vzdialenú a futuristickú budúcnosť značky, ktorá mala vtedy tvarovo veľmi konzervatívnu ponuku automobilov. Všeobecne, na ceste medzi vtedajšími novinkami jednoducho vyčnieval. Nový Tucson prišiel s vejárovitou prednou maskou, nazývanou aj anjelské krídla, a jemnými svetelnými líniami, ktoré si fanúšikovia značky veľmi rýchlo obľubili. Nie nadarmo je jedným z najpredávanejších crossoverov, respektíve kompaktných SUV v Európe. Dnes testujeme jeho mildhybridné prevedenie vo výbave Play s 1,6 litrovým štvorvalcom, výkonom 132,4 kW a dokonca so 4×4, ktoré ocenia milovníci turistiky či lyžovania. Naše dojmy z jazdy sú veľmi príjemne, aj keď sa tu predsa nájde jedna drobnosť, ktorá nám trochu robí starosti.

Dizajn dokázal osloviť masy…

Výraz prednej masky modelu Tucson je futuristický, športový, no stále akceptovateľný aj pre konzervatívneho motoristu.

Po dizajnovej stránke Hyundai Tucson štvrtej generácie znamenal pre juhokórejskú značku doslova obrodu a nový pohľad na kompaktné SUV modely. Tucson aj v predošlej generácii vyzeral už veľmi pútavo a dokázal osloviť aj konzervatívneho aj liberálneho šoféra. Nová generácia priniesla zmeny, na ktoré verejnosť reagovala rôzne. No po troch rokoch od jeho príchodu môžeme konštatovať, že tento dizajn bol trefou do čierneho. Tucson je jedným z najpredávanejších kompaktných SUV v Európe a vďačí za to mladistvému dizajnu, extravagantným detailom, ako aj praktickosti či výbave, ktorá poteší aj náročnejšieho šoféra. A nemôžeme nespomeuť ani stále veľmi zaujímavú a výhodnú cenovku.


  Podľa nosa spoznáš Tucson…

  Predná maska je nám už dobre známa a vďaka jej vejárovitému voštinovému dizajnu spoznávame Tucson už z diaľky. Jemné línie horizontálnych svetiel dodávajú autu jedinečný svetelný podpis. V našej výbave Play, prípadne aj za príplatok, napomáhajú športovosti modelu dvojfarebné prevedenie laku karosérie, kombinácia čiernej strechy a farebného laku, spolu s veľkými čiernymi diskami kolies. Zadná časť ponúkne krídlo nad zadným okno, ako aj horizontálnu líniu zadného svetla tiahnucu sa naprieč celými dverami kufra, zakončenú do tvaru šípu dizajnovanými LED-kovými svetlami. Zadný svetelný podpis je jedinečný a aj vďaka nemu Hyundai Tucson spoznáte hneď na prvýkrát aj po tme. Okrem toho bočná časť auta dostala typické doplnky crossoverov či kompaktných SUV-čiek a to oplastované blatníky či plastové prekrytie prahov dverí. Poslúžia vám nielen na pohltenie odskakujúcich kamienkov, ktoré nepoškodia lak, ale aj na to, aby ste do auta aj v prírode nastupovali s čistými nohavicami.

   Motor postačujúci, ale…

   Po motorickej stránke je 1,6 litrový benzínový štvorvalec pre tento automobil s hmotnosťou do 1700 kilogramov tak akurát. K stabilnejšiemu jazdnému prejavu napomáha aj 4×4. Pri cestovaní na lyže, alebo pri prejazde zablatenými poľnými cestami niekam do prírody si ho budete pochvaľovať. Z nuly na stovku to testovaný Tucson zvláda pod 10 sekúnd a ak sa aj rozhodnete predbiehať niekde v miernom kopčeku v plne obsadenom aute, stále má relatívne dosť dychu na pohodový obiehací manéver. Do riskantnejších kúskov by sme sa s ním ale radšej nepúšťali. Každé pritlačenie pedálu na podlahu dosť zvyšuje jeho spotrebu, čo sme boli celkom nemilo prekvapení, keď sme po zhruba 100 km prejazdených čisto v meste (podotýkame v Bratislave, kde sú zápchy na dennom poriadku) na displeji uvideli údaj 13,1 l/100 km. Je pravda, že sme odskúšali všetky jazdné režimy a v tom Eco sme jazdili najmenej, no stále je to veľmi veľké číslo. Potom sme sa rozhodli, že ideme skúsiť jazdiť úsporne, ale stále bez toho, aby sme sa silou mocou obmedzovali. Tak sme to hodili do režimu Eco a viac sme začali využívať mildhybrid a jeho „režim“ plachtenia. Rozbehli sme sa relatívne rýchlo na rýchlosť, ktorá bola povolená a pustili sme nohu z plynu. Nevytáčali sme motor pri štartoch na semaforoch a tiež sme sa snažili vyhýbať kolónam aj napriek dlhšej ceste. A čuduj sa svete, po takmer ďalšej stovke sme sa dostali pod 9 litrov, čo už je veľmi blízko tomu, čo udáva výrobca. Ale predsa len, trošku sme museli myslieť na to, aby sme jazdili úsporne. Mimomesto nám v pohodičke Tucson robil spotrebu pod 7 litrov na sto kilometrov a kombinovane sme na konci nášho testu zajazdili za 8,2 litra na 100 km, čo je relatívne rozumná spotreba na oturbený benzínový štvorvalec v mildhybridnom režime. K plynulosti jazdy nám napomáhala aj 7-stupňová automatická prevodovka, ktorej radenie sme si popravde ani nevšimli. Tak plynulo dokázala preraďovať rýchlosti, že sme ju ani nebadali. Ani pri potrebe zrýchlenia pri obiehaní nám nijak neposkakovala, nezaostávala v reakciách a tiež nedržala zbytočne nízke otáčky vo vyššom, či zbytočne vysoké otáčky v nižšom zaradenom stupni.

    Interiér môžu závidieť aj o tisíce drahšie autá…

    Interiér vo výbave Play nie je žiadne B-čko a viete ako to je pri testovačkách. Vždy vás to núti porovnávať. A veru mali sme s čím porovnávať. Hlavne s modelmi, ktoré sa tvária, že sú akože z vyššej triedy. Dokonca niekedy do nej aj patria. Tucson by sa nemusel hanbiť ani medzi nemeckou či japonskou konkurenciou z vyšších kruhov. Nie je to len vďaka uhladenému, športovejšiemu dizajnu, ale aj vďaka kvalite či prevedeniu použitých materiálov, ako aj celkovo v konštrukcii auta, ktorá ani po tisícoch prejdených kilometrov rôznymi šoférmi novinármi, nijakým spôsobom nevykazuje známky používania. V praxi to znamená, že nevŕzga, neklepoce, nekýva sa, nepraská atď… Okrem toho aj veľmi príjemne vyzerá na pohľad.

     Za kufor sa veru hanbiť nemusí…

     Od digitálneho prístrojového štítu pod volantom, ktorého ovládanie je tak jednoduché, že ho zvládne dieťa, dôchodca, počítačový antitalent, jednoducho každý, cez displej infotainmentu s dokonalým a intuitívnym grafickým rozhraním, až po panel nastavovania ventilácie a ohrevu je prístrojovka dizajnovo dokonalá, uhladená a prehľadná. Dizajnovo síce dokonalo, no trošku neprakticky, pôsobia tlačidlá voliča prevodovky. P-čko, R-ko, N-ko, D-čko musíte stláčať, čo pri pozdĺžnom parkovaní nie je veru praktické tak, ako klasický pákový volič, no dosť dobre a štýlovo to vyzerá. Že za krásu sa trpí, môžeme pri týchto tlačidlách len s uznaním konštatovať. Okrem dizajnovo podareného vizuálu interiéru ponúkne vnútro Tucsonu aj dostatok miesta na sedenie pre štyroch kompaktnejších pasažierov. Dvojmetroví pasažieri sa musia na priestore trochu uskromniť aj napriek rázvoru 2680 mm. Uskromňovať sa však nemusíte v kufri, ktorého základný objem je 577 litrov. Po sklopení sedadiel dokonca 1756 litrov. Na prvý pohľad sa to nezdá, no keď začnete nakladať, hneď vidíte, čo Tucson naozaj ponúka.

      A ako hodnotíme rodinný Hyundai Tucson my?

      Model Hyundai Tucson by nebol jedným z najpredávanejších SUV modelov v Európe len tak pre nič za nič. Svoje postavenie si musel doslova vydupať. A páky na to veru mal. Pomocou futuristického, no stále triezveho dizajnu, dokáže osloviť tak mladú, ako aj staršiu generáciu motoristov. Pod kapotou našej testovačky pracoval 1,6 litrový štvorvalec za podpory mildhybridného systému, ktorého výkon 180 koní s krútiacim momentom 265 Nm je síce dostatočný, no dopriali by sme mu skôr dvojlitrový nafťák. Pri hmotnosti presahujúcej 1,5 tony a pri aute, ktoré sa už radí do rodiny SUV-čiek, je tento motor určite oveľa praktickejší ako menší benzíňák. V štychu nás však nenechal a pri maximálnych povolených rýchlostiach nám postačoval na pohodovú plynulú a relatívne úspornú jazdu. K nej prispievali aj dobre vyladený podvozok a pri jazde na snehu či v blate aj 4×4. Spotreba benziňáku sa nám ustálila po skončení testu na hodnote 8,2 litra, čo je úplne adekvátne motoru a hmotnosti automobilu. A dokonca len o niečo málo ako liter viac, ako udáva výrobca. Interiér nám ponúkol prevedenie automobilov vyšších tried, čo je veľkým plusom tohto auta. Jediná vec, ktorá nám tu vyslovene vadila, sú tlačidlá voliča prevodovky. Do kufra, aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá, vmestíte v základe 577 litrov. Po sklopení sedadiel dokonca 1756 litrov. Základná cena modelu je 26 790 eur. Naša testovačka, vo výbave Play, stála 34 890 eur a musíme uznať, že tento automobil je plne hodný svojej ceny a za výbavu, ktorú za túto cenu ponúka, by sa nemuseli hanbiť ani automobily z vyšších tried, ktorých cena je o poznanie vyššia.

      Foto: Matúš Paločko   Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 80%
      Jazda - 80%
      Variabilita - 85%
      Spracovanie - 85%

      83%

      Za rozumnú cenu kvalitné praktické štýlové auto

      Model Hyundai Tucson by nebol jedným z najpredávanejších SUV modelov v Európe len tak pre nič za nič. Pomocou futuristického, no stále triezveho dizajnu, dokáže osloviť tak mladú, ako aj staršiu generáciu motoristov. Pod kapotou pracoval 1,6 litrový štvorvalec za podpory mildhybridného systému, ktorého výkon 180 koní s krútiacim momentom 265 Nm je síce dostatočný, no dopriali by sme mu skôr dvojlitrový nafťák. Motor postačoval na pohodovú plynulú a relatívne úspornú jazdu. K nej prispievali aj dobre vyladený podvozok a 4x4. Spotreba sa nám ustálila po skončení testu na hodnote 8,2 litra, čo je adekvátne. Interiér nám ponúkol prevedenie automobilov vyšších tried. Jediná vec, ktorá nám tu vyslovene vadila, sú tlačidlá voliča prevodovky. Do kufra vmestíte v základe 577 litrov. Po sklopení sedadiel až 1756 litrov. Základná cena modelu je 26 790 eur. Naša testovačka, vo výbave Play, stála 34 890 eur a musíme uznať, že tento automobil je plne hodný svojej ceny.

      User Rating: 4.48 ( 13 votes)

      Plusy:

      • nadčasový dizajn
      • materiály interiéru
      • grafika digitálneho prístrojového štítu a infotainmentu
      • 4×4

      Mínusy:

      • tlačidlá voliča prevodovky
      • slabší motor

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 26 790 eur / 34 890 eur

      Technické parametre:

      Motor:

      1.6 T-Gdi 48V MHEV

      Objem valcov:

      1598 cm3

      Počet valcov:

      4

      Palivo:

      Benzín

      Výkon:

      180 k/132,4 kW

      Krútiaci moment:

      265 Nm

      Objem palivovej nádrže:

      54 l

      Spotreba udávaná výrobcom:

      kombinovaná 6,9-7,2 l/100 km

      Pohon:

      4×4

      Prevodovka:

      7-stupňový dvojspojkový automat

      Dĺžka/Šírka/Výška:

      4500/1865/1650 mm

      Rázvor:

      2680 mm

      Objem batožinového priestoru:

      577 l (1756 l po sklopení)

      Polomer otáčania:

      5,46 m

      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

      9,1 s

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button