TEST: Autá

TEST: Honda Jazz e:HEV – V meste ako ryba vo vode so spotrebou motorky

TEST: Honda Jazz e:HEV

Mestské autíčko Honda Jazz je na trhu už dvadsať rokov. Posledná štvrtá generácia je nositeľkou hneď niekoľkých “naj”. Je najekologickejšia, technologicky najvyspelejšia, najúspornejšia a aj najflexibilnejšia. Pri našom teste sme sa všetky tieto “naj” modelu Honda Jazz pokúsili nájsť a naozaj sme ich našli. Dokonca by sme mohli pridať ešte niekoľko “naj” navyše. Honda Jazz e:HEV nás prekvapila svojou ekonomickou prevádzkou, za čo vďačí svojmu hybridnému pohonnému ústrojenstvu, ako aj veľkolepým miestom na sedenie aj pre dvojmetrových dlháňov, akými sme aj my. Dizajn automobilu je nevtieravý a zároveň zaujímavý. Nie nadarmo získal model Jazz tento rok aj prestížne ocenenie Red Dot Award v kategórii “Produktový dizajn”. Vďaka svojej cene si mestský hybrid získa sympatie aj tých motoristov, ktorí zatiaľ elektrifikáciu zatracujú a na hybridné modely by sa v minulosti ani nepozreli. Náš týždeň strávený za volantom hybridnej Hondy Jazz e:HEV bol nielen o zábave a pôžitku z jazdy, ale aj o sledovaní naozaj nízkej spotreby, využívaní flexibilného interiéru či dobrom pocite z toho, že aj napriek najazdeným kilometrom nezaťažujeme vo veľkom našu planétu a životné prostredie.

Nadčasový dizajn…

Honda Jazz e:HEV pôsobí skromne a jednoducho, vďaka čomu nevyjde tak rýchlo z módy.

Honda Jazz e:HEV nie je futuristickým automobilom z ktorého kričí na všetky strany, že je niečím iným, či lepším ako ostatné vozidlá (hoci lepšia je). Pôsobí skromne a jednoducho, vďaka čomu nevyjde za rok či dva z módy. Dizajn exteriéru je nadčasový, vďaka čomu osloví tak staršiu, ako i mladšiu generáciu ekologicky zmýšľajúcich vodičov. Dostal však niekoľko línií, ktoré pôsobia príjemným a zaujímavým dojmom. Hovoríme o predných svetlometoch s jemnou LED líniou v tvare písmena “U” pre denné svietenie a ich prepojenie, ktoré spolu s veľkým znakom Honda na “nose” pôsobí usmievavým a pôsobivým dojmom. Rovnako zaujímavý detail ponúknu aj zadné svetlomety, zapustené až do C-stĺpika, vďaka čomu sú spojené ostrou líniou aj so zadným bočným sklom auta, čo pôsobí zas dynamicky a štýlovo. Celkovo pôsobí Honda Jazz e:HEV uhladeným a príjemne zaobleným dojmom.


  So spotrebou motorky…

  Posledná generácia modelu Honda Jazz sa už len so štandardným spaľovacím motorom nepredáva. Spaľovací motor však v sebe stále má. Je to možné vďaka hybridnému pohonnému ústrojenstvu, ktoré je tvorené 1,5 litrovým benzínovým štvorvalcom i-VTEC s výkonom 72 kW a krútiacim momentom 131 Nm, ďalej s generátorom a elektromotorom. Generátor poskytne výkon 70 kW. Elektromotor zas 80 kW s krútiacim momentom 253 Nm. Akumulátor disponuje kapacitou 0,7 kWh. Vďaka hybridnému pohonnému ústrojenstvu je možné s Hondu Jazz e:HEV zajazdiť po meste so spotrebou 3,4 litra, čo sa podarilo aj nám. Pri jazde mimo mesto sa spotreba odvíja od maximálnej rýchlosti. Paradoxne pri jazde diaľnicou prekračuje hranicu piatich litrov pri rýchlosti 130 km/h. Za týždeň sme pri jazde v meste, ako aj mimo neho dosiahli kombinovanú spotrebu 4,5 litra na 100 km.

  Ako vlastne celý hybridný systém funguje?

  Honda Jazz e:HEV ponúkne tri možnosti jazdy. Prvou je čisto elektrická. Táto možnosť funguje v nízkych rýchlostiach a dĺžka, alebo skôr čas dojazdu, je obmedzený kapacitou 0,7 kWh akumulátora. Honda Jazz e:HEV ju využíva napríklad na rozbiehanie, pomalú jazdu po parkovisku, v kolóne a tiež na dojazdy napríklad do garáže.

  Akumulátor je dobíjaný nielen vďaka rekuperácii, ale aj vďaka generátoru, ktorý vyprodukovanú energiu distribuuje nielen do samotného akumulátora, ale aj priamo do elektromotora. Môžeme tak laicky povedať, že automobil jazdí na generátor. Táto možnosť sa aplikuje napríklad pri jazde na okreskách, kde nie sú potrebné vysoké otáčky a vyššia rýchlosť je stabilná, no nie tak vysoká, aby to generátor s elektromotorom nezvládli.

  Poslednou možnosťou jazdy je jazda čisto pomocou spaľovacieho motora. Jeho úloha začína vtedy, keď generátor s elektromotorom už nestačia na rýchlosť, či vysoké otáčky a svoju prácu prenechajú 1,5 litrovému štvorvalcu i-VTEC. Pri jazde na čisto spaľovací pohon je tak pochopiteľne spotreba najvyššia. Prácu všetkých troch častí hybridného ústrojenstva má na starosti zložitý softvér, ktorý dokonalou synchronizáciou všetkých častí hybridného pohonu v konečnom dôsledku šetrí palivo, energiu a v neposlednom rade aj životné prostredie. Kombinované emisie hybridu Honda Jazz e:HEV sú pri tom len 84g CO2/km.

  Naše pocity z jazdy…

  Mestskú premávku zvláda Honda Jazz e:HEV bravúrne a hlavne v tichosti. Počuť len zvuk odvaľujúcich sa kolies.  Podvozok je tvrdší, čo je cítiť pri prejazde nerovnosťami. Medzi automobilmi sa prepletá bez problémov vďaka kompaktným rozmerom 4044 mm na dĺžku, 1694 mm ma šírku a 1526 mm na výšku a s rázvorom 2517 mm. Rovnako ľahko si nájde aj parkovacie miesto na preplnených sídliskových parkoviskách. Pri parkovaní vodiči ocenia parkovacie senzory, ktorými je Jazz vybavený vpredu aj vzadu. Pohon predných kolies v meste úplne stačí, no keď sa postaví do cesty väčší kopec alebo diaľnica, motor pri prudšom zrýchlení vystrelí do vyšších otáčok, čo sprevádza aj zvýšená hlučnosť motora. Štandardná prevodovka sa v ňom nenachádza, vďaka čomu pohotovo a plynule reaguje na zošliapnutie plynového pedálu.

  Čarovný “gombík” „BREAK HOLD“, hneď vedľa ručnej brzdy, výrazne pomáha pri státi na červenej.

  Vyššia hlučnosť pri agresívnejšom zábere, či jazde do väčšieho kopca je však asi jediné mínus, ktoré sme na automobile našli. Honda Jazz e:HEV je svižná, čoho dôkazom je aj zdolanie rýchlosti 100 km/h za menej ako 10 sekúnd. Sedenie za volantom je pohodlné a výhľad na vozovku je dostatočný, a to aj napriek rozdvojenému A-stĺpiku. Ten je užší ako v predchádzajúcej generácii a výhľad je tak naozaj veľkorysý. Stĺpik mierne prekáža len pri výjazde z kruhového objazdu či výjazde z ostrej zákruty. Prístrojovka je vodorovná a žiadna časť z nej nebráni vodičovi vo výhľade. Honda Jazz e:HEV nás prekvapila obrovským priestorom na sedenie, a to aj napriek svojim kompaktným rozmerom. Za dvojmetrového šoféra si bez problémov sadne dvojmetrový pasažier, ktorého kolená nebudú trpieť. Vďačí za to zadným sedadlám s krátkym sedom ako aj úzkym predným sedadlám. A k tomu má nad svojou hlavou ešte niekoľkocentimetrovú rezervu. Sledovanie jazdných pruhov sa zapína automaticky po naštartovaní. Pri náhodnom vybočení z pruhu pôsobí mierne agresívne. Vždy sa dá však vypnúť manuálne, čo sme pri teste využili aj my. Čarovný “gombík” „BREAK HOLD“, hneď vedľa ručnej brzdy, ktorý zabráni kŕču vo vašom lýtku pri státí na brzde na červenej, čo sa v preplnenom meste stáva často, je naozaj na nezaplatenie.


   V jednoduchosti je krása…

   Interiér Hondy Jazz je jednoduchý, elegantný, usporiadaný a hlavne veľmi praktický. Obľúbi si ho aj staršia, či konzervatívnejšia skupina vodičov. Pod dvojramenným multifunkčným volantom už nenájdeme analógové budíky. Nahradil ich malý displej, ktorý možno svojou grafikou mierne zaostáva za konkurenciou, no tie najdôležitejšie údaje na ňom nájdete. Jeho ovládanie je možné pomocou ovládača na multifunkčnom volante. Stredobodom prístrojovej dosky je dotykový displej s rozhraním Connect 2 s navigáciou a vynikajúcim grafickým spracovaním. Jeho ovládanie je rýchle, jednoduchá a nemá s ním problém ani vodič, ktorý doteraz s dotykovými displejmi nemal tú česť. Veľkým plusom je zachovanie mechanických prepínačov bežných funkcií, ktoré sa vo veľkej miere z nových modelov odstraňujú a presúvajú do ovládania na dotykovom displeji. Hovoríme napríklad o ovládaní hlasitosti, tlačidlách návratu do hlavného menu infotainmentu, či nastavovaní ohrevu a klimatizácie. Ďalšou prednosťou interiéru je dvojica odkladacích priestorov, alebo lepšie povedané, držiakov na fľašu, umiestnených po oboch stranách prístrojovky. Vodič, ako i pasažier tak majú možnosť odložiť si do týchto priehradiek fľašu s vodou, telefón, peňaženku či inú drobnosť, ktorú chcú mať po ruke. Samozrejme nechýbajú ani praktické odkladacie skrinky pred spolujazdcom. Jedna na prístrojovke a druhá pod ňou.

   Po otvorení piatych dvier sa pred nami otvorí kompaktný batožinový priestor, do ktorého sa vmestí viac ako len víkendový nákup. My sme do neho napratali celú našu techniku s ruksakmi, statívmi, oblečením, a to nám ešte ostalo miesta aspoň na raz tak veľký náklad. 304 litrov základného objemu kufra je síce o 50 litrov menej ako pri predchádzajúcej generácii, no uloženie hybridného pohonného ústrojenstva si muselo niekde vyžiadať svoju daň. Na druhej strane, vďaka sedadlám Magic Seats, ktoré majú schopnosť sklápať sa do podlahy a vytvoriť tak s kufrom jednoliatu ložnú plochu, po svojom sklopení ponúknu priestor na náklad s objemom až 1205 litrov. Pod podlahou kufra sa nachádza ešte jeden malý odkladací priestor, do ktorého sa presne zmestí bezpečnostná výbava automobilu.

   A aký je verdikt?

   Hybridný model Honda Jazz e:HEV je dokonalým riešením pre všetkých, ktorí chcú jazdiť úsporne, ekologicky, no nie sú ochotní za svoj nový automobil “vysoliť” celoživotné úspory. Mestský automobil ponúkne okrem veľkorysého vnútorného priestoru aj dokonalý objem batožinového priestoru pred sklopením, ako aj po sklopení zadného radu sedadiel. Dizajn nezovšednie po pár rokoch vďaka čomu bude Jazz e:HEV pútavým a žiadaným modelom aj v budúcnosti. S cenou začínajúcou na 19 590 eur vo výbave Comfort je naozaj zaujímavou voľbou. Náš testovaný model bol vo výbave Elegance a jeho hodnota je 20 590 eur. Najdrahšia verzia Executive je k dispozícii za 22 390 eur.

   Foto & Video: Marcel Szabó


   Celkové hodnotenie

   Pohodlie - 86%
   Motorizácia - 86%
   Jazda - 85%
   Variabilita - 87%
   Spracovanie - 85%

   86%

   Spoľahlivý partner pre úspornú a pohodovú jazdu mestom

   Spotreba je vynikajúca no sila motora by v niektorých prípadoch mohly byť vyššia. Jazda je plynulá, agilná s mierne tvrdším podvozkom. Prevedenie je nevtieravé a nadčasové. Interiér je vynikajúco využitý a priestranný s množstvom odkladacích priestorov. Materiály použité vo vnútri sú priamo úmerné cene vozidla.

   User Rating: 3.96 ( 5 votes)

   Plusy:

   • nízka spotreba
   • vnútorný priestor
   • nadčasový dizajn
   • množstvo praktických odkladacích priestorov

   Mínusy:

   • vyššia hlučnosť pri zábere

   Cena testovaného modelu:

   • 20 590 eur

   Technické parametre:

   Zdvihový objem

   1 498 cm3

   Usporiadanie a počet valcov

   R4

   Maximálny výkon

   80 kW/109 k

   Maximálny krútiaci moment

   131 Nm / 253 Nm

   Palivo

   Benzín + Elektrická energia

   Pohon

   Predná náprava

   Prevodovka

   Bezstupňová e-CVT

   Dĺžka/Šírka/Výška

   4 044 / 1694 /1526 mm

   Rázvor náprav

   2 517 mm

   Pohotovostná hmotnosť

   1 300 kg

   Rozmer pneumatík

   185/55 R16

   Objem batožinového priestoru / po sklopení

   304 / 1205 l

   Zrýchlenie 0-100 km/h

   9,4 s

   Spotreba mesto / mimo / kombinovaná

   2,4 /4,3 / 3,7 l/100 km (od výrobcu)

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button