TEST: AutáTesty

TEST: Dacia Duster TCe 150 EDC Prestige – Na nič sa nehrá! Stále rozumná voľba za výhodnú cenu

TEST: Dacia Duster 1,3 TCe 150 EDC Prestige

Či si do Dacie Duster presadneme z BMW X5 alebo z Mercedesu GLE, vždy sa s ňou tak nejak ihneď stotožníme a spojíme ako Avatari so svojimi Mountain Banshees (lietajúcimi drakmi). Ihneď sa zaľúbime do jednoduchosti a pohodlnosti tohto automobilu, ktorý sa na nič nehrá. Ponúkne pohodlný prejazd nerovnosťami, ľahké ovládanie vďaka nízkej hmotnosti, príjemný dizajn ako aj dostatočný priestor tak pre novodobého nomáda, ako aj pre rodinu. Po facelifte, ktorý je na cestách už nejaký ten “piatok”, sa toho síce navonok veľa nezmenilo, no pribudlo zopár vychytávok, ktoré robia automobil praktickejším. Musíme sa však rozlúčiť aj s jednou prednosťou, vďaka ktorej sa Dacia Duster vo svojej predchádzajúcej verzii páčila mnohým motoristom.

Ľahká, štýlová, praktická…

Vďaka všetkým úpravám dosahuje faceliftová Dacia Duster nižšie emisie ako aj nižšiu celkovú hmotnosť, ktorá je 1338 kg.

Dacia Duster sa vo svojej druhej generácii dočkala faceliftu, ktorý so sebou priniesol nejaké tie LED-ky (na predných a zadných svetlách na denné svietenie), upravenú grafiku svetiel, ľahšie materiály napríklad v podobe plastového spodného krytu motora, nové dizajnové disky kolies, pútavú farbu karosérie Arizona Orange a tiež veľmi výrazný prínos, automatickú šesťstupňové prevodovku EDC6. Zmeny sa udiali aj v interiéri, kde sme hneď zbadali ergonomicky a zároveň prakticky tvarované hlavové opierky, pohodlnejšiu výplň sedadiel, ovládanie tempomatu na volante, sledovanie mŕtveho uhla a o niečo väčší batožinový priestor. Ten si však vyžiadal nemalú daň. O tej si však povieme neskôr. Vďaka všetkým úpravám dosahuje faceliftová Dacia Duster nižšie emisie ako aj nižšiu celkovú hmotnosť, ktorá je 1338 kg.


    Čo nám v plnej “paľbe” chýba?

    Už sme viackrát spomenuli, že hoci faceliftový Duster vyzerá lepšie ako jeho predchodca, o niečo prišiel. Prišiel o hmotnosť, a to aj vďaka/kvôli absencii štvorkolky vo svojej najvyššej výbave. Dacia Duster 1,3 TCe 150 EDC Prestige je predokolka. Zadný diferenciál je preč, čo má za následok zväčšenie batožinového priestoru. Hoci sa mnohí zhodnú, že dvojkolka úplne stačí a Duster sa dokáže vyhrabať z rôznych situácií len vďaka predným kolesám, nám 4×4 veru v najvyššej výbave chýba. V spojení so šesťstupňovým dvojspojkovým automatom EDC6 by ani spotreba nemusela byť až tak vysoká (automat drží benzínový štvorvalec v nízkych otáčkach a podstatne šetrí palivo) a tiež tých pár desiatok kilogramov kvôli zadnému diferáku nespraví dieru do peňaženky majiteľa. Pri predchádzajúcich generáciách sme naozaj úprimne oceňovali, že Dacia Duster 4×4 je naozaj zaujímavou voľbou za danú cenu. Dnes je síce suma za nový Duster pri šialenom raste cien veľmi zaujímavá a rentabilná, nám v nej veru štvorkolka poriadne chýba.

    Dokonale nastavená na naše cesty…

    Dacia Duster je rumunského pôvodu. V tejto krajine je cestná sieť na tom podobne ako u nás. Sem-tam krásna nová vozovka, ale aj pomerne veľa dier na starých cestách, výtlkov a prepadnutých krajníc, ale aj kopec poľňačiek či nespevnených povrchov, ktoré si SUV typu Duster doslova pýtajú. A preto sa konštruktéri rozhodli naladiť podvozok tak, aby čo najlepšie tlmil nárazy pri prejazde nerovnosťami a pasažierom tak doprial pohodovú jazdu aj na horších cestách. Ak si k podvozku pripočítame aj vysoké pneumatiky, Duster je naozaj spoľahlivým a stabilným kamarátom do nepohody. Drobným mínusom je slabšie odhlučnenie kabíny, čo sme si pri jazde všimli nielen na zvýšenej hlučnosti pneumatík, ale aj napríklad pri zvonení plechu od kamienkov, ktoré odskakovali do blatníkov spod kolies.

      Ekonomická jazda v meste aj mimo neho…

      Faceliftový Duster vďaka 150-tim koňom a nízkej hmotnosti zvládne po prvýkrát stovku pod 10 sekúnd.

      Hoci sme sa trochu obávali malého 1,3 litrového benzínového štvorvalca a jeho spotreby v meste, faceliftová Dacia Duster nás pozitívne prekvapila. Vďaka nízkej hmotnosti 1338 kilogramov a absencii štvorkolky je s ním jazda svižná, príjemná a hlavne lacná. Napomáha tomu aj šesťstupňový dvojspojkový automat, ktorý preraďuje takmer okamžite, ako otáčky atakujú hranicu 3000 za minútu. Na takéto správanie sme zvyknutí skôr z naftových motorov, avšak po skúsenosti s Dusterom môžeme len konštatovať, že sa hodia aj malému benziňáku. Naša spotreba sa pohybovala pri hranici sedem litrov. Výrobca udáva spotrebu okolo šesť, čo sa dá s ľahšou nohou aj reálne dosiahnuť. Dacia Duster sa tak na nič nehrá a reálne dokáže splniť to, čo v reklamných materiáloch ponúka. Privítali by sme však aspoň 60-litrovú nádrž. Tá päťdesiatka je tak na hranici. A čo je ešte zaujímavý fakt, je zrýchlenie faceliftového Dustera z nuly na 100 km/h. Tento to vďaka 150-tim koňom zvládne po prvýkrát pod 10 sekúnd. Hoci to nie je nič v porovnaní so športiakmi, no pri obiehaní na prvotriedkach oceníte každú sekundu i čo i len desatinku z nej.


      V interiéri sa cítite ako doma…

      Toto slovné spojenie väčšinou využívame pri opise prémiových automobilov, v ktorých sa cítite pohodlne, ako vo svojej obývačke. V Dacii Duster sa však cítite ako doma. A to myslíme tak, že keď si do Dusteru nasadnete, nemáte potrebu nič meniť, nič vám nevadí, cítite sa v pohode. Ako keby ste si jeho vnútro zariadili vy so svojim partnerom či partnerkou. Duster ponúkne pocit domova vďaka jednoduchému, praktickému, pohodlnému a intuitívnemu interiéru. Sedadlá sú pohodlné a chrbát či zadok nebolia ani po hodine sedenia. Ovládanie tempomatu sa dostalo na volant, čo je veľkým krokom vpred. Na volante je však ešte dostatok voľného miesta na ovládanie ďalších funkcií, ktoré sa ovládajú pod volantom (ovládač hlasitosti rádia). Kľudne by sa mohol presunúť na volant. Infotainment disponuje 8-palcovou dotykovou obrazovkou, ktorá ma na svojej ľavej strane navyše aj vertikálny dotykový panel. Informačno-zábavný systém je prehľadná a jednoduchý. Jednoduchý je až do takej miery, že v tejto dobe by sme privítali možno miernu obrodu. Hlavne čo sa zobrazenia navigácie či rádia týka. Inak poskytuje všetky potrebné, ako aj mnohé ďalšie údaje, ktoré zaujmú tak šoféra, ako aj pasažierov. Na zadných sedadlách sa cestuje rovnako pohodlne. Vajíčko s bábätkom vmestíte bez problémov tak, že sa pred neho usadí pohodlne aj nižší spolujazdec. Kufor ponúkne objem 491 litrov (rozložený kočík na dve časti vmestíte vedľa seba) a keď sklopíte zadný rad sedadiel (len z vnútra vozidla), objem sa zväčší až na 1478 litrov. Kufor je síce plytkejší, no je to kvôli tomu, že Dacia Duster stále nosí so sebou plnohodnotnú rezervu, čo sa v tejto dobe pri nových autách veru už nevidí. A aj to je jedna z jej početných výhod.

        Má vôbec konkurenciu?

        Pri hľadaní konkurencie sa veru poriadne zapotíte. A ak nájdete, tak jej cena bude určite vyššia, ako cena Dacie Duster. A to aj v jej najvyššej výbave, ako je testovaná Dacia Duster 1,3 TCe 150 EDC Prestige. Naša testovačka, spolu s príplatkovými fičurkami ako kamerami v spätných zrkadlách, handsfree prístupovou kartou (náhrada kľúča), USB portami vzadu či vyhrievanými prednými sedadlami len jemne prekročila hranicu 20 000 eur, konkrétne o 680 eur. Prestige bez príplatkových doplnkov kúpite za 19 390 eur. A v tejto cenovej kategórii veru adekvátneho konkurenta nenájdete. Základnú Daciu Duster pri tom kúpite za cenu 13 990 eur.

        Ako by sme Daciu Duster 1,3 TCe 150 EDC Prestige zhodnotili my?

        Ako sme už načrtli v úvode, do Dacie Duster sa tešíme nasadnúť aj potom, čo vystúpime z prémiových SUV-čiek. Je pracant s malým jednoduchým motorom, ktorý sa nebojí odbočiť ani mimo spevnenej vozovky, hoci poháňa len predný pár kolies. Podvozok je pohodlný, na mestských spomaľovákoch dokonale tlmí náraz aj pri vyššej rýchlosti. Hoci je v kabíne trošku viac hluku, nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Vďaka nízkej hmotnosti, dvojspojkovému šesťstupňovému automatu a predokolke je spotreba benzínu na úrovni spotrieb naftových štvorvalcov, čo ocenia šetrní motoristi. Výhľad na vozovku je aj napriek kompaktnejším rozmerom 4341 x 1804 x 1693 mm (d/š/v) vynikajúci. Stĺpiky nezavadzajú pri výhľade do strán. Dokonca aj ergonomicky tvarované hlavové opierky k tomu prispievajú výrazným dielom. Rázvor 2673 mm postačí nielen pre jazdu na krátke mestské vzdialenosti, ale aj na rodinný výlet do prírody či k moru. Ak k nemu pripočítame aj objem batožinového priestoru 491 litrov, na svete je dokonalý partner novodobých nomádov, ako aj rodín či pracovníkom v spoločnostiach, ktorých práca vyžaduje jazdu v miernom teréne. Tak ako so základnou cenovkou 13 990 eur, tak aj s cenou 20 680 eur v plnej “paľbe”, nemá Dacia Duster s danou výbavou a danou cenovkou konkurenta. A to je veru silný argument, prečo by ste sa mali rozhodnúť o kúpenie práve tohto kompaktného nielen mestského SUV-čka.

        Foto: Matúš Paločko & Video: Marcel Szabó

        Celkové hodnotenie

        Pohodlie - 85%
        Motorizácia - 85%
        Jazda - 81%
        Variabilita - 79%
        Spracovanie - 80%

        82%

        Dokonalý partner pre rodinu aj mimo kvalitných vozoviek

        Duster je pracant s malým jednoduchým motorom, ktorý sa nebojí odbočiť ani mimo spevnenej vozovky. Podvozok je pohodlný, na mestských spomaľovákoch dokonale tlmí náraz aj pri vyššej rýchlosti. Hoci je v kabíne trošku viac hluku, nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Vďaka nízkej hmotnosti, dvojspojkovému šesťstupňovému automatu a predokolke je spotreba benzínu na úrovni spotrieb naftových štvorvalcov. Výhľad na vozovku je aj napriek kompaktnejším rozmerom 4341 x 1804 x 1693 mm (d/š/v) vynikajúci. So základnou cenovkou 13 990 eur, tak aj s cenou 20 680 eur v plnej "paľbe", nemá Dacia Duster s danou výbavou a danou cenovkou konkurenta.

        User Rating: 4.86 ( 9 votes)

        Plusy:

        • nízka cena
        • podvozok prispôsobený našim cestám
        • LED denné svetlá
        • jednoduchý infotainment
        • automatická prevodovka
        • plnohodnotná rezerva

        Mínusy:

        • absencia 4×4
        • vyššia hlučnosť od kolies
        • lacnejšie materiály

        Cena základného / testovaného modelu:

        • 13 990 eur / 20 680 eur

        Technické parametre:

        Motor prepĺňaný benzínový štvorvalec, 16V
        Objem 1332 cm3
        Výkon 110 kW (150 k) pri 5250-6000 ot/min
        Krútiaci moment 260 Nm pri 1750-2750 ot/min
        Pohon predná náprava
        Prevodovka 6-stupňová, dvojspojková, automatická EDC
        Dĺžka / Šírka / Výška 4341 / 1804 / 1693 mm
        Rázvor kolies 2673 mm
        Svetlá výška 217 mm 
        Prevádzkový hmotnosť 1338 kg
        Batožinový priestor 491 (po sklopení zadných sedadiel 1478 l)
        Maximálna rýchlosť 199 km/h
        Zrýchlenie 0-100 km/h 9,7 s
        Spotreba (udávaná výrobcom) 6,2 l/100 km
        Emisie  140-141g CO2/km
        Emisná norma EURO 6d

        Matúš Paločko

        Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

        Súvisiace články

        Pridaj komentár

        Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

        Back to top button