TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda CRF250L – Terénny “bicykel” s veľkou silou

Honda CRF250L

Určite si dobre pamätáme, ako sme po prvýkrát sedeli na komunistickom “pekáči” a jazdil po čerstvo pooranom poli bez prilby a bez papierov a tešili sa z každého výmoľa či brázdy. Tieto radostné detské roztopaše sme žiaľ zanechali vtedy, keď sme sa stali plnoletými. A možno že podaktorí aj nie. Do týchto bezstarostných čias sa však dá vrátiť aj dnes vďaka ostrej crosske Honda CRF250L.

Tento motocykel je naozaj detský splnený sen s ktorým sa dá zažiť veľa zábavy. Radosť z jazdy nám nevezme ani nižšia kubatúra. My sme sa s týmto strojom naozaj vybláznili a sem-tam sme si už mysleli, že ho položíme, no nestalo sa tak. Honda CRF250L je žihadlo, ktoré vyčarí úsmev na tvári a radosť v očiach každého milovníka off-roadovej jazdy.

Nižší výkon neznamená hneď menej zábavy…

Na plnú nádrž, ktorá má objem 7,8 litra, sme prešli o niečo viac ako 200 kilometrov štýlom plyn brzda. Dá sa však prejsť aj viac.

Nižšia kubatúra znamená aj nižší výkon, no tento motocykel nie je určený na diaľnice či cestovanie naprieč Európou. Jeho živnou pôdou je les, pole, kľukaté kamenisté cestičky či motocrossová dráha. Vďaka civilnejším úpravám je možné ho prihlásiť na značky a využívať ho aj v bežnej mestskej premávke. Kolesá majú hrubý kockovaný vzor, ktorý vynikajúco drží a zaberá v teréne, no na ceste mierne obmedzuje naklápanie v zákrutách. Kvôli tomu má zadné koleso tendenciu utekať spod zadku.

Motorka je ľahučká. Taký ťažší bicykel s hmotnosťou146kg. Vďaka kvalitnému odpruženiu Showa s dlhým zdvihom sa oceľový rám dokonale pohybuje nerovnosťami bez potreby ubrať plyn. Jednovalec so zdvihovým objemom 249 cm3 dosahuje krútiaci moment 22,6 Nm už v nižších otáčkach a jeho maximálny výkon je 18,2 kW čo je o niečo viac oproti jeho predchodcovi. Palivová nádrž ponúkne objem 7,8 litra. Nám sa podarilo na plnú nádrž prejsť zhruba 200 kilometrov čo zodpovedá spotrebe 3,9 litra. Musíme však podotknúť, že na spotrebu a pomalú jemnú jazdu sme si vôbec nedávali pozor, ale dávali sme plný plyn kde to len išlo. Čiže naša spotreba nie je dokonalým odrazom úspornosti motocykla kvôli jazde plyn-brzda. Prevodovka je manuálna 6-stupňová a spojka je mokrá lamelová hydraulická.

Malým mínusom inak veľmi praktického motocykla boli jeho úložné priestory. Teda konkrétnejšie žiadne úložné priestory. Lekárničku sme museli hodiť do ruksaku. Na druhej strane plusom sú plasty, ktoré sú ukotvené na ráme tak, aby sa pri prípadnom páde odlomili. Tým sa čo najmenej poškodia časti motora a polámané plasty sa dajú jednoducho vymeniť za druhé. Predsa len, na crosske je viac než isté, že sa raz za čas “pleskne” o zem pri divočení v teréne.

Hondu CRF250L sme si zamilovali hneď po prvých kilometroch. Aj napriek nižšej kubatúre je to divočina a jazdiť ju môžu aj držitelia vodičského oprávnenia A2. Vďaka bezkonkurenčnej cene 4790 eur je jasnou voľbou pre všetkých, ktorí si chcú zajazdiť do práce skratkou cez pole či horu. S motocyklom Honda CRF250L zažijete maximum muziky za minimum peňazí.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button