Technika

Tento golfový vozík značky Yamaha je poháňaný vodíkovým spaľovacím motorom

Yamaha Drive2 Concierge 4

Golfové vozíky nie sú úplne autá, no neodolali sme napísať článok o zaujímavom vozítku Yamaha Drive H2. Ide o koncept vychádzajúci z existujúceho golfového vozíka Drive2 Concierge 4, no so zaujímavým pohonným ústrojenstvom. Hovorí sa o ňom ako o prvom golfovom vozíku na svete, ktorý má vodíkový spaľovací motor.

Yamaha investuje do vývoja vodíkového pohonu…

Yamaha už postavila generátory a rekreačné terénne vozidlá s motormi spaľujúcimi vodík.

Drive H2, predstavený na PGA Show v Orlande na Floride, je vybavený dvojicou vysokotlakových vodíkových nádrží, z ktorých každá dokáže pojať 25 litrov paliva. Jedba je umiestnená pod sedadlom vodiča a druhá je namontovaná na zadnej strane zadného sedadla. Myšlienkou tohto konceptu je demonštrovať, že konvenčný motor môže naďalej existovať, aj keď spoločnosti tlačia na dekarbonizáciu.

Yamaha už postavila generátory a rekreačné terénne vozidlá s motormi spaľujúcimi vodík, ktoré neprodukujú CO2 počas spaľovacieho procesu. Ide o technológiu, o ktorú sa v súčasnosti usiluje iná japonská značka – Toyota. Automobilový gigant postavil prototypy pretekárskych áut GR Yaris a GR Corolla, ktoré si zachovali preplňovaný 1,6-litrový benzínový motor, ale upravený na vodík.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť AVL Racetech z Rakúska predstavila preplňovaný 2,0-litrový motor poháňaný vodíkom. Štvorvalec vo vývoji dosiahol výkon 405 koní pri 6 500 otáčkach za minútu a krútiaci moment 510 Nm pri 4 000 otáčkach za minútu. Niet divu, že Toyota verí, že vodík môže zachrániť športové autá so spaľovacími motormi.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Medzitým Yamaha hovorí, že bude pokračovať vo vývoji a testovaní vodíkových spaľovacích motorov. Cieľom je, aby boli pripravení na produkt, ktorý si ľudia budú môcť kúpiť. Kým sa tak stane, štandardný golfový vozík Drive2 Concierge 4 bude jazdiť s bežným spaľovákom a čisto elektrickým nastavením. Prvý model používa jednovalcový plynový motor s objemom 357 cm3, zatiaľ čo druhý má elektrický motor s výkonom 6,7 konských síl.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button