Automobily

Fisker Alaska príde do Európy! Bude sa však volať inak

Fisker Kayak

Značka Fisker, vyrábajúca autá s elektrickým pohonom, bude pokračovať vo výrobe elektrického pickupu v USA a exportovať ho do Európy niekedy v priebehu prvého štvrťroka roku 2025. Od tohto momentu sa bude na starom kontinente predávať ako Fisker Kayak. Po SUV Fisker Ocean pôjde o druhý model značky, ktorý sa bude predávať na európskom trhu. Spoločnosť však plánuje v roku 2025 uviesť na trh dva ďalšie modely, Fisker Ronin GT a Fisker Pear hatchback.

Fisker Kayak ponúkne predlžovaciu korbu…

V Spojených štátoch model Alaska začína na cene 45 400 dolárov, čo je  zhruba 41 790 eur.

Predstavitelia značky tvrdia, že ide o označenie, ktoré viac rezonuje európskym zákazníkom. Keď Fisker potvrdil rozhodnutie predávať model v Európe, Henrik Fisher povedal, že to nebude v obrovských objemoch. Fisker v súťaži proti zavedenejším značkám, ktoré nedávno uviedli na trh elektrické pickupy, ako sú Ford, Tesla a Rivian, dodal iba 4 700 vozidiel.

Objemy exportu a počty pridelené Európe zatiaľ neboli potvrdené, rovnako ako ceny. V Spojených štátoch model Alaska začína na cene 45 400 dolárov, čo je v prepočte zhruba 41 790 eur.

K dispozícii budú dva akumulátory. Verzia vybavená 75-kWh batériou dokáže prejsť až 370 km na jedno nabitie, zatiaľ čo verzia so 113-kWh batériou Hyper Range, dokáže prejsť 550 km, kým bude potrebné vozidlo opäť zapojiť na elektrinu.

Pripravovaný Kayak by mal dostať variant s pohonom predných aj všetkých kolies s jedno- alebo dvojmotorovým usporiadaním. Fisher neuvádza žiadny výkon pick-upu, ale vrcholové prevedenie modelu Alaska bude mať výkon 564 koní a krútiaci moment 738 Nm.

K dispozícii budú údajne kolesá s veľkosťou 21 a 22 palcov. Fisher spomenul zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy v prípade najvyššej verzie, zatiaľ čo základná verzia, poháňaná jedným motorom, bude potrebovať 7,2 sekundy na rovnaké zrýchlenie.

Kayak bude sedieť na predĺženej verzii platformy Fisker FT31, ktorá je tiež základom pre model Ocean. Pickup bude dlhý 5 304 milimetrov a bude obsahovať nákladnú korbu s dĺžkou 1,4 metra, ktorú je možné predĺžiť na 2,8 metra vďaka takzvanej Houdiniho priečke, ktorá spája korbu so zadnou časťou kabíny. Fisher tvrdí, že to bude najľahší a najudržateľnejší pick-up na svete.

Kayak dostane drevené obloženie palubnej dosky, ktoré je upravené tak, aby pôsobilo ako látka. Dokonca sa vzadu nachádza držiak na kovbojský klobúk, ale aj najväčší držiak na pohár na svete. Rovnako ako Ocean, aj Kayak bude obsahovať režim California. Stlačením tlačidla sa spustia všetky okná vrátane zadného a zároveň sa otvorí aj panoramatická strecha.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button