Automobily

SWM G03F je sedemmiestne SUV za menej ako 20 000 eur

Brilliance Shineray GWM G03F

Často sa nám stáva, že pri skúmaní vozidiel z Číny zrazu narazíme na modely, o ktorých sme nikdy predtým nepočuli. Tak isto to bolo aj s týmto prípadom. Model SMW G03F od Brilliance Shineray je sedemmiestne SUV, ktoré sa dá dokonca kúpiť cez importérov aj v Nemecku. A to za menej ako 20 000 eur!

Model strednej triedy bol predstavený pre Čínu (kde sa predáva s trochu chytľavejším názvom Tiger) v roku 2022. Vozidlo je 4,61 metra dlhé, 1,82 metra široké a 1,81 až 1,83 metra vysoké a má rázvor 2,78 metra. Pre porovnanie, je to zhruba veľkosť európskeho modelu Volkswagen Tiguan. Číňan má však trochu dlhší a trochu väčší rázvor.

SWM môže osloviť chudobnejšie európske trhy…

Sedem sedadiel modelu SWM G03F je rozložených do troch radov.

SWM G03F poháňa 1,5-litrový štvorvalcový benzínový motor s výkonom 110 koní. Výkon sa prenáša na prednú nápravu cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku. Nenašli sme však žiadne ďalšie hodnoty, ktoré by viac definovali jazdný výkon. Dovozca jednoducho uvádza len kombinovanú spotrebu. Tá má byť 7,23 l/100 km. podľa cyklu WLTP.

Sedem sedadiel je rozložených do troch radov. V druhom rade sú použité dve samostatné sedadlá a úplne vzadu je nainštalované trojmiestne zadné sedadlo. Je to vôbec pohodlné? Odvažujeme sa vyjadriť svoje najväčšie pochybnosti. Medzi výhody uvedené v cenníku, ktorý sme našli k automobilu, patrí klimatizácia, 3,5-palcový prístrojový panel, 7-palcový LCD displej informačno-zábavného systému, kožený volant, USB porty, bezkľúčové ovládanie a 17-palcové zliatinové disky kolies.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Či táto nízkorozpočtová verzia automoba dizajnovo osloví, musíte posúdiť sami, no cena pod 20 000 eur je už avizovaná pre európsky trh. Pretože v tejto cenovej kategórii už v Európe veľa SUV automobilov, áut so siedmimi sedadlami či automobilov s vyššou výbavou nezoženiete, v teórii by model mohol zaujať. V praxi to bude asi oveľa zložitejšie. Stačí sa pozrieť napríklad, ako sú zastúpené na európskom trhu ázijské modely Mahindra, ktorej XUV kúpite v základe pod 20 000 eur, alebo východoeurópske modely Lada, ktoré tiež predstavujú autá za rozumnú cenu. Západoeurópsky šofér je už rozmaznaný tradičnými značkami a novinka v podaní čínskeho výrobcu ho veľmi nezaujme. Možno sa presadí skôr vo východnej Európe, kde hrivien či rubľov na nákup auta nie je nazvyš.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button