Motocykle

Elektrické enduro Royal Enfield nepríde skôr ako v roku 2026

Royal Enfield Electric Himalayan Testbed

Na trhu s konvenčnými motocyklami je Royal Enfield úspešný nielen v Indii, ale aj v Európe. Indický výrobca s anglickými koreňmi by v budúcnosti rád prehovoril aj na trhu s elektrickými motocyklami. Royal Enfield predstavil svoj prvý koncept elektrického bajku s menom Royal Enfield Electric Himalayan Testbed, tiež nazývaný skrátene Him-E. Jeho premiéra sa uskotučnila na veľtrhu EICMA 2023. Ako to bude s jeho príchodom na trh?

Elektrické enduro od Royal Enfield…

Royal Enfield plány na vytvorenie elektrického motocykla pozastavil v máji 2024.

Vizuálne elektrický “Himalájčan” zhruba nadväzuje na úspešný variant motocykla so spaľovacím motorom. Royal Enfield zatiaľ neoznámil kľúčové údaje o technológii a dokonca ani o výkone elektromotora. Namiesto toho musí Royal Enfield Electric Himalayan Testbed spočiatku zaujať len vizuálne. Mimochodom, „testbed“ neznamená v preklade nič iné ako testovacie prostredie, čo znamená, že Elektro-Himalayan treba chápať ako výskumnú platformu. Okrem testov v aerodynamickom tuneli Royal Enfield hovorí, že elektrické cestovné enduro sa bude vyvíjať a testovať najmä v Himalájach. Sme úprimne zvedaví, ako sa v extrémnych podmienkach bude chovať akumulátor.

Príprava na elektrický Him-E stále prebieha…

Začiatkom augusta 2023 Siddhartha Lal, top manažér spoločnosti Eicher, materskej spoločnosti Royal Enfield, oznámil, že uvedenie prvého elektrického modelu Royal Enfield na trh možno očakávať približne o 2 roky. Takže rok 2025? “Nechceme na trh prinášať polovičaté veci. A nejde o to postaviť sa konkurencii čelom. Pracujeme na úplne inej paradigme pre elektrické vozidlá. Uviesť niečo naozaj fantastické si vyžaduje čas“ povedal. Indickí kolegovia novinári však očakávajú, že elektrická “himalájska” motorka by mohla prísť na trh až v roku 2026. Predtým sa ešte očakáva príchod menšej elektrickej motorky s menom Royal Enfield Bullet Electra. Či aj tá príde v avizovanom čase je dnes zatiaľ neisté.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Elektrický Royal Enfield sa pravdepodobne oneskorí o 2 roky…

Royal Enfield plány na vytvorenie elektrického motocykla pozastavil v máji 2024 a v indických médiách oznámil, že všetky elektrické plány budú oneskorené najmenej o 2 roky. Dôvodom je nedostatočný dopyt po elektrických motocykloch, ktorý je v Indii výrazne nižší ako po elektrických skútroch. Inými slovami, Bullet Electra dorazí najskôr v roku 2026, Him-E možno až v roku 2027 alebo 2028. Alebo ešte neskôr, predpokladáme…

Royal Enfield a BMW zdieľajú rovnaký osud…

Vyhlásenie generálneho riaditeľa Royal Enfield, Siddhartha Lal o nedostatočnom dopyte, pripomína nedávne vyjadrenia nového šéfa BMW Motorrad, Markusa Flascha. Pre médiá povedal, že svoje plány na veľké elektrické BMW posunul do budúcnosti. Dôvody sú nám jasné.

Prvý prototyp Royal Enfield Electrik01…

Koncom novembra 2022 motoristickí novinári z portálu autocarindia.com oznámili, že sa už mohli prvýkrát pozrieť na prototyp motocykla Royal Enfield s pracovným názvom „Electrik01“ a videli produktový brífing. To ukazuje, že Royal Enfield zostáva verný retro dizajnu aj pri elektrickom modeli. Obrazová časť potvrdzuje, že maketa nádrže má klasický tvar. Rámové rúry vyčnievajú z oboch strán – jedna vedie pozdĺž horného okraja palivovej nádrže, druhá klesá a zdá sa, že obklopuje batériu.

Predné odpruženie pôsobí minimálne tak nápadne ako konštrukcia rámu. Royal Enfield využíva dizajn kyvnej vidlice – podobne ako Duolever od BMW alebo vidlica Hossack, ktorá slúžila ako základ pre Duolever – a novým spôsobom to kombinuje s dvoma samostatnými integrovanými tlmičmi. Medzi konvenčnejšie aspekty patria zliatinové ráfiky, ktoré sa zdajú byť osadené cestnými pneumatikami Avon.

Materská spoločnosť Royal Enfield investuje do start-upu Stark Future…

Koncom roka 2022 získala materská spoločnosť Eicher Motors podiel v španielskom start-upe na výrobu elektrických motocyklov Stark Future, ktorý je už úspešný so svojím e-motocrossovým bajkom Stark Varg. Podrobnosti o elektrickom Royal Enfield nie sú známe, no je logické, že indická spoločnosť sa spolieha na know-how mladého výrobcu elektrických motocyklov.

Royal Enfield sa vyvíja hlavne sám. V auguste 2020 vtedajší generálny riaditeľ Royal Enfield povedal v rozhovore pre finančnú publikáciu moneycontrol.com, že už so špeciálne zostaveným vývojovým tímom postavili na kolesá rôzne čisto elektricky poháňané prototypy.

Maloobjemové spaľovacie motory budú v Indii čoskoro zakázané…

Vo februári 2023 Royal Enfield oznámil, že investuje viac ako 100 až 150 miliónov dolárov do vývoja elektrických vozidiel. Očakáva sa, že prvé elektrické Enfieldy vyrazia na indické cesty najneskôr do roku 2025. Dôvodom je skutočnosť, že India od roku 2025 údajne zakáže maloobjemové spaľovacie motocykle do 150 cm³ . Royal Enfield sa obáva, že táto obmedzujúca legislatíva by sa v budúcnosti mohla rozšíriť aj na väčšie triedy. Bestsellermi v programe Royal Enfield pre Indiu je v súčasnosti 350 modelov, čo je obrovské množstvo.

Okrem dizajnu a atraktívnej ceny sú podľa top manažéra Siddhartha Lala vysoko na zozname požiadaviek na Royal Enfield pri vývoji elektrických motocyklov aj komfort a radosť z jazdy. Akonáhle príde čas, poteší sa z tohto nášho úsilia aj európsky trh. Prvý elektrický koncept predstavený na EICMA 2023 bol Royal Enfield Electric Himalayan Testbed, tiež nazývaný Him-E, ktorý by mohol do sériovej výroby zamieriť v roku 2026 – alebo neskôr. Očakáva sa aj štart výroby ďalšej “elektriky” s názvom Bullet Electra, ktorá by mohla vychádzať z koncepčnej štúdie Electrik01.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button