AutomobilyTechnika

Stroj ako z filmu Mad Max odolá aj protipechotnej míne

SVI Engineering Max 3 Troopy

Toyota Land Cruiser je legenda. Možno nie priamo u nás či na európskom trhu. Ale vo svete a hlavne v tých najťažších podmienkach sa využíva vo veľkom. Prvé generácie boli nezničiteľné a nemôžeme sa čudovať, že ich stretáme v hojnom zastúpený napríklad v Afrike, Ázii či Južnej Amerike. Toyota Land Cruiser rady 70 sa vyrába už niekoľko desaťročí a právom je často používaná na rôzne prestavby. Posledná extrémna prestavba pochádza z Juhoafrickej republiky a stojí na modeli Land Cruiser 79. Postavila ju firma SVI Engineering a nazvala ju exoticky – Max 3 Troopy. Na prvý pohľad by ste vôbec nepovedali, že je to prepracovaný Land Cruiser 79.

Africké gangy majú silného súpera…

Pod kapotou pracuje 4,5 litrový osemvalcový turbodieselový agregát s výkonom 151 kW.

SVI Engineering Max 3 Troopy vyzerá ako obrnený špeciál v službách polície či armády. Avšak tento stroj je podľa slov juhoafrického výrobcu určený na civilné použitie. V praxi to znamená, že ak poťaháte za vaše juhoafrické kontakty, na jednom takomto stroji môžete jazdiť aj u nás. Aj keď úprimne, asi skôr nie. Model SVI Engineering Max 3 Troopy je opancierovaný a svoje pôsobisko by mal nájsť napríklad u súkromných bezpečnostných firiem, u prepravcov cenného nákladu či jednoducho u milovníkov militaristických hračičiek.

Ak by sme si mysleli, že obrnený stroj SVI Engineering Max 3 Troopy vznikol ako odpoveď na neúspešný útok gangstrov na obrnený transportér peňazí, mali by sme najskôr pravdu. V Afrike sú konvoje s peniazmi prepadávané na dennom poriadku. Posledný z útokov však nedopadol pre gangstrov dobre, Obrnený Land Cruiser ich útoku odolal, čo mu dodalo ešte na väčšom obdive a rešpekte. SVI Engineering Max 3 Troopy má nepriestrelnú karosériu, ktorá odolá aj streľbe z útočných pušiek. Spĺňa certifikáciu EN1063 BR6. Výrobca však dokáže odolnosť ešte zvýšiť až na BR7, čo v preklade znamená, že odolá aj výbuchu protipechotnej míny. Vo vnútri stroja žiadny luxus nečakajte. Je to tvrdý sparťanský stroj, ktorý vychádza z modelu Toyota Land Cruiser 70. V zadnej časti môžeme nájsť sedadlá s viacbodovými pásmi, ako aj nepriestrelné sklá, strieľne či strešný poklop pre prípad úniku.

Pod kapotou pracuje 4,5 litrový osemvalcový turbodieselový agregát s výkonom 151 kW s krútiacim momentom 430 Nm. Akú hmotnosť dokáže nad sebou utiahnuť, výrobca nešpecifikuje. Maximálna rýchlosť obrneného stroja SVI Engineering Max 3 Troopy by mala byť 140 km/h. Cena masívneho kolosu by sa mala pohybovať okolo hranice 1,8 milióna juhoafrických randov, čo je v prepočte asi 109 000 eur.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button