Automobily

Rodinný lifestylový pick-up s výhodami

Ford Maverick

Tradičná americká značka Ford sa svojim posledným výtvorom, najmenším pick-upom Ford Maverick, zamerala na klientelu, ktorá ešte pick-up nevlastní, možno ani o mohutných strojoch s korbou neuvažovala a uprednostňuje radšej kompaktnejšie a “zelenšie” automobily. Plusom je, že najmenší pick-up Ford Maverick prichádza ako praktický hybridný lifestylový pracant. Zaujať má nie len staršiu, ale hlavne mladšiu generáciu šoférov. Čo ho budeme môcť osedlať aj v Európe zatiaľ známe nie je.

Po tretíkrát s menom Maverick…

Pick-up Ford Maverick dokáže utiahnuť príves s hmotnosťou až 1814 kilogramov.

Ford na domácom americkom trhu postupne upúšťa od presadzovania automobilov klasických segmentov a zameriava sa viac na crossovery, SUVčka či trucky, medzi ktorými sa nachádzajú pick-upy od najmenších, akým je aj nový Maverick, až po monštruózne mamuty, ktoré utiahnu aj vlak. Práve v týchto segmentoch vidí budúcnosť značky. Posledným strojom do rodiny kompaktných pick.upov je aj Ford Maverick, ktorý okrem subtílnejších rozmerov ponúkne aj hybridný pohon a to hneď v základe.

Hoci označenie Maverick už v sedemdesiatych rokoch niesol kompaktný sedan, ako aj európske UV s rovnakým základom s Mazdou Tribute, Ford sa rozhodol toto meno použiť znovu a na svoj najmenší najnovší hybridný pick-up Maverick. Dĺžka najmenšieho pick-upu je “len” 5072 mm. Jeho hlavnými konkurentmi sa tak stanú Hyundai Santa Cruz jazdiaci prevažne v Južnej Amerike, či japonský pick-up Honda Ridgeline. Ford Maverick dostal samonosnú karosériu so vzperami MacPherson vpredu a nezávislým zavesením so stabilizačnou tyčou vzadu v prípade dvojkolky. Štvorkolka dostane viacprvkové zavesenie kolies. Aj tieto detaily hovoria jasne o tom, že nový Ford Maverick nebude drsným pracantom, ale skôr lifestylovým rodinným automobilom s výhodami.

Medzi prednosti novinky Ford Maverick patrí napríklad nosnosť až 650 kilogramov, príplatkový paket 4K Tow, vďaka ktorému Maverick dokáže utiahnuť príves s hmotnosťou až 1814 kilogramov či ďalšie detaily, ktoré z tohto lifestylového auta robia niečo viac ako len módny doplnok. Je to veľké plus pre milovníkov jazdy člnom na jazere. Za Fordom Maverick si môžete tak na chatu pri jazere bez problémov dotiahnuť vašu loď s dĺžkou 6,4 metra. Jej hmotnosť by sa mala vmestiť do povolenej hmotnosti, ktorú Ford Maverick utiahne.

Interiér nového pick-upu Ford Maverick je technologicky vyspelý, príjemný až prémiový na pohľad a zodpovedá tak súčasným trendom a nárokom tak staršej ako i mladšej generácie šoférov. Nechýba prepracovaný infotainment s 8-palcovým dotykovým displejom, či rozhrania na pripojenie smartfónu Apple CarPlay či Android Auto. Zaujímavou fičurkou je špeciálny držiak stredovej konzoly pre zadných pasažierov FITS (Ford Integrated Tether System), do ktorého je možné prichytiť rôzne príslušenstvo. Do budúcnosti sa otvára možnosť vytlačenia si vlastného príslušenstva do tohto držiaka pomocou 3D tlačiarne.

Pod kapotou najnovšieho a zároveň najmenšieho pick-upu Ford Maverick bude v základe pracovať hybridné pohonné ústrojenstvo. Je tvorené 2,5 litrovým benzínovým štvorvalcom a elektromotorom s bezstupňovou prevodovkou. Kombinovaný výkon je nastavený na 141 kW s krútiacim momentom 210 Nm. Ak by zákazníci nebažili práve po hybridnom pohone, bude k dispozícii aj dvojlitrový prepĺňaný štvorvalec EcoBoost s výkonom 184 kW a krútiacim momentom 375 Nm. Ten je spojený s osemstupňovým automatom. V štandarde zákazníci dostanú pohon predných kolies. Pri dvojlitrovej variante motora môžu poháňané aj všetky štyri. K prvým zákazníkom sa nový Ford Maverick dostane už na jeseň. Či príde aj do Európy zatiaľ oficiálne potvrdené nebolo.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button