Automobily

Prvý elektrický býk je na svete! Lamborghini Lanzador EV Concept debutuje s výkonom 1 341 koní

Lamborghini Lanzador EV Concept

Napriek svojej histórii výroby výkonných superšportov s motormi V12 Lamborghini predstavuje svetu svoju elektrickú budúcnosť s novým konceptom Lanzador. Lanzador 2+2 nie je len dizajnovým cvičením, ale skôr skorým pohľadom na prvé elektrické automobily značky so vztýčeným býkom v logu, ktoré majú prísť v roku 2028. V súboji s Ferrari Purosangue a aristokratickým modelom Rolls-Royce Spectre by Lanzador mal predstavovať výkon za každého počasia s úžasnými proporciami a jednoznačne najemotívnejším dizajnom. Odvážny štýl, futuristická kabína a čo je najdôležitejšie, ohromujúci výkon 1 341 koní zaručujú, že sa bude dokonale hodiť k ostatným modelom Lamborghini, hoci jeho srdcom nie je úžasná V12-stka.

Prvé čisto elektrické Lamborghini už v roku 2028…

Vďaka vyššej svetlej výške môže byť riadenie Lanzadoru celkom zábavné. Na tieto proporcie si však možno bude musieť nový majiteľ zvyknúť.

Ako koncept nemá Lanzador odhalených príliš veľa konkrétnych detailov zo strany značky Lamborghini, pokiaľ ide o pohonné ústrojenstvo, ktoré sa nachádza pod jeho odvážnym povrchom. Lamborghini hovorí, že bude disponovať duálnymi motormi s vysokým špecifickým výkonom, čo mu dáva k dispozícii pohon všetkých kolies. Tieto motory bude poháňať nešpecifikovaná „vysoko výkonná batéria, ktorá tiež zaisťuje dlhý dojazd“, ale opäť je tu málo detailov, ktoré by talianska značka zverejnila. Lamborghini však dosiahne jednu významnú hodnotu: Lanzador sa bude môcť pochváliť výkonom 1 megawatt, čo v preklade znamená, že jeho výkon bude 1360 koní. Na takúto raketu už pomaly bude potrebný zbrojný preukaz.

O to, aby automobil nevzlietol, ale ostal pevne pritlačený na zemy, sa postará systém Aerodinamica Lamborghini Attiva, ktorý poskytuje presné aerodynamické ovládanie pohyblivého predného splitteru, bočných vystúpených častí, výsuvného difúzora a žalúzií v systéme vzduchovej clony. Vo svojom najúčinnejšom režime sa tieto aerodynamické prvky prispôsobia tak, aby poskytovali minimálny odpor vetra, zatiaľ čo športovejšie nastavenia pohonu zvyšujú prítlak pre lepšiu kontrolu auta. Systém aktívneho pruženia sa objavuje aj na Lamborghini Lanzador so vzduchovými pružinami, adaptívnymi tlmičmi a riadením zadnej nápravy, vďaka čomu sa môže pochváliť stále zlepšujúcimi sa výkonmi a stabilitou. Rovnako presné vektorovanie krútiaceho momentu pomáha distribuovať výkon do predných a zadných motorov, pričom každý posiela výkon doprava a doľava, aby sa zabezpečilo rýchlejšie zatáčanie a vyváženejšie ovládanie.

Lamborghini Lanzador s jedinečnými proporciami v porovnaní s existujúcimi Lambami kombinuje „ultra vysokovýkonné prvky superšportiaka Revuelto a animálnu všestrannosť modelu Urus“. Začína to väčšou svetlou výškou, než sme pôvodne predpokladali, čím sa zlepšuje použiteľnosť auta na zlých cestách (alebo príjazdoch do kaviarní). Vďaka vyššej svetlej výške môže byť riadenie Lanzadoru celkom zábavné. Na tieto proporcie si však možno bude musieť nový majiteľ zvyknúť. Lamborghini Lanzador oproti svojim horkokrvným predchpdcom so spaľovacími motormi vyzerá trochu vysoký a nemotorný. Hoci lesklé čierne obloženie spodnej časti karosérie pomáha znižovať vizuálnu výšku – prižmúrte oči a zamerajte sa na modré časti konceptu na fotkách a uvidíte siluetu superauta – Lanzador je len asi o 4 palce nižšie k zemi ako športové SUV-čko Urus. Jeho zjednodušený a modernizovaný povrch karosérie je však oveľa čistejší a tradične atraktívnejší ako Lambo Revuelto a je možné, že budúce Lambá budú podobne koncipované.

Napriek modernizovaným proporciám a tvarom má koncept Lanzador stále množstvo dizajnových prvkov typických pre Lamborghini, vrátane geometrických oblúkov Gandini nad kolesami (á la Lamborghini Countach). Línia strechy, hoci je tvarovaná tak, aby nebrala miesto na hlavu pre zadných pasažierov, si stále zachováva siluetu moderného Lamborghini a trojprvkové zadné svetlá umocňujú paralelu s vlajkovou loďou s označením Revuelto. Tvar otvoru pre denné svetlá sa dokonca trochu podobá na minulé Murcielago, pričom zadné okná zdobia výsuvné otvory na prívod vzduchu práve odvodené z tohto vozidla.

Tí, ktorí hľadajú trochu drámy, budú smutní, keď zistia, že Lanzador má tradične otváracie dvere, nie takzvané možnicové otváranie, ktoré preslávilo každé superauto s motorom V12 od éry majestátneho Countachu. Poskytujú prístup do priestranne vyzerajúceho interiéru, ako je to u športových kupé, s rekonfigurovateľnými zadnými sedadlami a veľkým batožinovým priestorom zlepšujúcim každodenné využitie. Charakteristický koncept „pilota“ Lamborghini sa objavuje vpredu, kde vodič a spolujazdec sedia za prístrojovou doskou v tvare Y, pričom ich oddeľuje plávajúci mostík stredovej konzoly.

Digitálny združený prístroj a displej na strane spolujazdca zvládajú informačno-zábavné funkcie, no stredová dotyková obrazovka tu výrazne chýba. Namiesto toho nájdete na konzole celý rad tlačidiel a spínačov, niektoré ovládajú obrazovky a iné zas ovládajú auto. A ako na všetkých moderných Lamborghini, štartovacie tlačidlo je umiestnené pod takzvanými dvierkami na odpaľovanie rakiet, ako ich poznáme zo stíhačiek. Je to veľmi efektný a športovo-dynamický prvok. 

Kabína podľa slov predstaviteľou značky Lamborghini vo veľkej miere využíva aj ekologické materiály. Napríklad čalúnenie z merino vlny pochádza z austrálskych oviec, ktorým každý rok vyrastie nové rúno, vďaka čomu je materiál obnoviteľný (hoci niektorí obhajcovia práv zvierat môžu poukázať na to, že ovce potrebujú len strihanie v dôsledku domestikácie človeka). Vlnené časti sedadiel a panelov dverí sú zošité vláknami vyrobenými z recyklovaného nylonu a pena sedadla je vyrobená z recyklovaného plastu a vytlačená pomocou 3D tlače, aby sa znížilo množstvo odpadu.

Lamborghini tiež používa udržateľne vyčinenú kožu v kabíne a spracováva ju zvyškovou vodou z výroby olivového oleja. Voda by inak musela byť čistená v zariadení na čistenie odpadových vôd kvôli jej vysokej kyslosti a fytotoxickým účinkom, ale namiesto toho ju môžu znovu použiť výrobcovia chemikálií na výrobu činidiel. Lamborghini je tiež hrdé na taliansku synergiu medzi svojimi superšportami a národným priemyslom – výrobou olivového oleja.

Koncept Lamborghini Lanzador je najnovším dôkazom nového étosu dekarbonizácie spoločnosti s názvom Direzione Cor Tauri. Cor Tauri, najjasnejšia hviezda v súhvezdí Býka, v latinčine znamená „srdce býka“. Automobilka poukazuje na Cor Tauri ako na symbol ašpirácie, ktorý znižuje svoju uhlíkovú stopu bez toho, aby opustil ducha býka, ktorého si Feruccio Lamborghini idealizoval.

Pre začiatok, každé Lamborghini bude do konca roka 2024 nejakým spôsobom elektrifikované, pričom Lanzador príde v roku 2028 ako štvrtý model v elektrifikovanej zostave automobilky a zároveň ako prvý, čisto elektrický model Lamborghini. Výrobná hala modelu Lanzador bude postavená v blízkosti sídla spoločnosti v Sant’Agata Bolognese a automobilka plánuje najať ďalších zamestnancov na podporu vývoja a výroby nových elektrických modelov. Cena je samozrejme zatiaľ len v rovine domienok, ale vzhľadom na to, že najlacnejšie Lambo v súčasnosti stojí viac ako 200 000 dolárov a Revuelto dokonca až 600 000 dolárov, naozaj asi nemôžeme očakávať, že plne elektrické Lamborghini Lanzador bude lacnou hračkou pre masy. Skôr bude asi zberateľským exemplárom pre vyvolených. 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button