Automobily

Po druhýkrát oficiálne! Tentokrát s čelným sklom

McLaren Elva

Zdá sa vám meno Elva povedomé? Veru aj je! Na trhu sa tento automobil objavil už v roku 2019 no v o niečo oklieštenejšej podobe. Chýbalo pevné predné sklo, ktoré bolo k dispozícii len pre vybrané trhy. Prevratná technológia AAMS – Active Air Management System ho mala nahrádzať. Systém sa však stretol s nepochopením v oblasti legislatívy a kvôli absentujúcemu prednému sklu tak nebolo možné McLaren Elva predávať nie len v USA, ale aj v Európe, kde niektoré trhy čelné sklo vyžadujú. A tak prichádza nové verzia, ktorú si budú môcť kúpiť zákazníci všade. Čelné sklo dostala čo však zapríčinilo o niečo pomalšie zrýchlenie…

Z 0 na 200 km/h za menej ako 7 sekúnd…

McLaren oznámil, že plánuje vyrobiť len 149 kusov modelu McLaren Elva.

Keď sa cieľavedomý športiak predstavil svetu v roku 2019, stal sa najľahším predstaveným vozidlom v histórii značky vďaka karbónovej karosérii. Jeho srdcom sa stal štvorlitrový osemvalcový agregát, ktorý mal vystreliť model McLaren Elva z nuly na dvestovku len za 6,7 sekundy. Interiér bol sparťanský. Žiadne zábavné či komfortné prvky. A k tomu chýbalo ešte aj predné sklo. To však bolo nahradené systémom AAMS, ktorý dokázal usmerňovať nasávaný vzduch z prednej časti a vypúšťať ho von z otvorov pred kabínou tak, aby odrážal vzduch ponad kabínu a umožnil tak posádke jazdiť aj pri vysokých rýchlostiach bez nepríjemného čelného vetra. Tvoril akýsi vzduchový štít pre posádku.

Vzduchový štít však nebol 100%-tnou náhradou čelného skla. A hoci prúdenie vzduchu smeroval mimo tvárí pasažierov, neplnil žiadnu bezpečnostnú funkciu, čo odporovalo zákonom tak americkým, ako aj európskym. A to bol najväčší kameň úrazu. Kvôli absentujúcemu čelnému sklu sa nemohol vypustiť do premávky vo viacerých krajinách na strategických trhoch. Preto sa britská značka rozhodla namontovať čelné sklo napevno a skúsila tento model vypustiť do sveta nanovo práve dnes.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

McLaren Elva si drží váhu, aj napriek pridanému čelnému sklu, pod hranicou 1300 kilogramov. Čelné sklo mu pridalo len zhruba 20 kilometrov. Nepriaznivo tak ovplyvnilo aerodynamiku a teda aj zrýchlenie, ktoré je o niečo dlhšie v dôsledku vyššieho odporu vzduchu. Je to však oproti “obnaženej verzii bez čelného skla rozdiel len 0,1 sekundy. Na dvestovku to tak z nuly roztiahne za 6,8 sekundy. Automobil aj naďalej poháňa štvorlitrový osemvalec s výkonom 800 koní a krútiacim momentom 800 Nm. McLaren oznámil, že plánuje vyrobiť len 149 kusov modelu McLaren Elva. Cena oficiálne oznámená nebola no predpokladáme, že prekročí hranicu 1,425 milióna libier.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button