Automobily

Stellantis plánuje elektrický Fiat Panda s cenovkou pod 25 000 eur! Žeby nový konkurent Dacii Spring?

Stellantis má dobrú správu pre zákazníkov, ktorí chcú prejsť na batériové elektrické vozidlá, ale nemôžu nájsť modely v rámci svojho cenového rozpätia. Francúzsko-taliansko-americký automobilový konglomerát oznámil, že plánuje pridať do svojho portfólia druhé cenovo dostupné čisto elektrické vozidlo, ktoré bude konkurovať Renaultu a čínskym výrobcom automobilov, najmä v Európe. Nové elektrické vozidlo bude jednoduchým modelom inšpirovaným Fiatom Panda, ktorý bude mať cenovku nižšiu ako 25 000 eur, uviedol v rozhovore podľa agentúry Bloomberg generálny riaditeľ značky Fiat, Olivier Francois.

Fiat chce postaviť lacný globálny elektromobil…

Materská spoločnosť Fiat už skôr oznámila, že plánuje začať predávať plne elektrické mestské auto prevzaté od Citroënu začiatkom budúceho roka.

Výkonný riaditeľ uviedol, že nový elektrický Fiat bude predstavený v júli roku 2024, a stal sa tak silným konkurentom modelu Dacia Spring. “Existuje skutočná potreba cenovo dostupnejších elektrických vozidiel,” povedal Francois. Lacný elektromobil Fiat bude pravdepodobne inšpirovaný konceptom Centoventi predstaveným v roku 2019. Začiatkom tohto roka Fiat tiež oznámil opätovné uvedenie elektrickej 500-vky do Spojených štátov v prvom kvartáli roku 2024 . USA sú najväčším a najziskovejším trhom pre skupinu Stellantis.

Materská spoločnosť Fiat už skôr oznámila, že plánuje začať predávať plne elektrické mestské auto prevzaté od Citroënu začiatkom budúceho roka. Malý elektromobil od francúzskej značky by mal byť tiež za cenu pod hranicou 25 000 € a ponúkal by dojazd cez 300 kilometrov. Tento model sa bude volať Citroën e-C3 a bude sa vyrábať na Slovensku, čo Stellantisu umožní udržať nízke náklady a lepšie konkurovať modelu Dacia Spring, ktorá sa vyrába v Číne. Citroën e-C3 by mal konkurovať aj pripravovanému Renaultu 5, ktorý sa bude vyrábať vo Francúzsku.

Keďže Stellantis je známy praxou zdieľania platforiem vozidiel naprieč mnohými značkami s cieľom znížiť náklady, očakáva sa, že aj nové základné elektrické vozidlá od spoločností Fiat a Citroën budú zdieľať rovnaké komponenty. Olivier Francois povedal, že „je veľmi pravdepodobné, že dôjde k synergiám“ s platformou použitou pre nový Citroën e-C3. Oznámenie Stellantis prichádza v čase, keď sa zvyšuje tlak na výrobcov automobilov, aby dodávali cenovo dostupné elektromobily, najmä v Európe, kde sú čínske značky v ofenzíve. Výrobcovia automobilov tiež bojujú o udržanie kupujúcich na masovom trhu, ktorých kúpna sila sa znížila infláciou.

Generálny riaditeľ spoločnosti Stellantis Carlos Tavares minulý mesiac varoval, že ak automobilky nedokážu absorbovať dodatočné výrobné náklady, ktoré požadujú, stredná trieda bude z trhu s elektrickými vozidlami stiahnutá. Výkonný riaditeľ uviedol, že výhodná cena cenovo dostupných elektrických vozidiel je „okolo 25 000 EUR“. Dodal, že dosiahnutie tohto cenového bodu bude nevyhnutné na ochranu výrobnej stopy spoločnosti v USA a poznamenal, že budovanie cenovo dostupných elektrických vozidiel, ktoré sú ziskové, je „skutočnou vecou, ​​o ktorej by sme mali diskutovať“ s UAW (odborový zväz United Auto Workers) počas rokovaní v tomto roku.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button